"Въпросът е за мястото, за пространството, несъвместими са тези неща. Тук имаме Херакъл, имаме първата театрална сграда в България, построена 1891 година, имаме Паметника на опълченците, непосредствено до него е паметника на Георги Сава Раковски, малко по-нататък е паметната плоча на БЗНС, по-нататък е Художествената галерия, непосредствено е една уникална жилищната сграда на арх. Станчо Веков, която също е с ретро - изпълнение, в същия стил е часовникът, новите осветителни тела също са с ретро характер... и изведнъж тази цветна пластмаса... Няма лошо да се прави, но да се мисли за всичко съпътстващо."
Сегашното място на надписа "Видин" би могло да се прецизира и да се намери по-подходящо, смята и архитект Емил Андреев:
"Моето мнение за надписа "Видин" е, че мястото не е най-доброто, което може да се предвиди, тъй като в близост е най-старата театрална сграда, тя е по-голям символ на Видин, а има много зелени пространства, където този надпис би могъл да стои по-добре... Идеята ми е мястото да се прецизира още повече, че мястото, на което сега е разположен, едрината на буквите е извън мащаба на пространството и стои малко нелепо..."Идеята за арт - инсталация е на местната дамска организация "Инър Уийл клуб", обяснява президентът Веселка Асенова:
"Инициативата ни е от две години, забавихме се заради мястото на поставяне на буквите. Имахме предложения за няколко места, но се оказа, че се намират в Градската градина, а тя е архитектурен паметник, на площада също не може да се поставят буквите в следващите години, защото всичко е по проект. Главният архитект ни предложи това място, тъй като това място не е включено към Градската градина като архитектурен паметник. Имахме идея и да се сложат в градинката пред МОЛ-а, но друго е когато, който и гост да доведеш, отива в Градската градина и се вижда и Дунав."
Потърсихме с въпроси и Община Видин, за да се изясни как е избрано мястото, има ли архитектурно решение за поставянето на надписа и как се вписват тези букви в околното пространство на Драматичния театър и Художествената галерия. От общинската администрация изпратиха следния писмен отговор:
"Светещият надпис "ВИДИН" е разположен на подходящо място, където се пресичат пешеходната зона на града и променадата, което е една комуникативна локация. Арт инсталацията е поставена непосредствено до Крайдунавския парк, където преминава основният поток туристи, включително и тези, които слизат от круизните кораби, пътуващи по река Дунав - така едно от първите неща, което те виждат е името на града.
Надписът "ВИДИН" е разположен в близост до Драматичния театър и Художествена галерия "Никола Петров", а не в непосредственото им околно пространство. Нещо повече, надписът е поставен така, че когато човек застане с лице към него, зад буквите се разкрива гледка към река Дунав, което е и една от причините да бъде избрана точно тази локация. Като цяло, разположена на това място, артинсталацията по никакъв начин не нарушава архитектурния ансамбъл на сградите на Драматичния театър и Художествената галерия. За разполагане на надписа има схема и разрешение за поставяне, на база на одобрена проектна документация."
Повече може да чуете в звуковите файлове.
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина. Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...