Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На правилното място ли е надписът "Видин"?

Снимка: Радио Видин



От малко повече от месец Видин, както много други населени места в страната, има свой триизмерен надпис.  Арт инсталацията, със светещи букви "Видин", се намира в Крайдунавския парк и още с монтирането си предизвика полюсни мнения. Много видинчани и гости на града харесват шарените букви и се снимат край тях. У други местоположението на надписа предизвиква недоумение- защо точно това място е избрано. Арт инсталацията не се вписва в околното архитектурно пространство, което е с елементи на неоренесансов стил - смята видинчанинът Димитър Тодоров:

"Въпросът е за мястото, за пространството, несъвместими са тези неща. Тук имаме Херакъл, имаме първата театрална сграда в България, построена 1891 година, имаме Паметника на опълченците, непосредствено до него е паметника на Георги Сава Раковски, малко по-нататък е паметната плоча на БЗНС, по-нататък е Художествената галерия, непосредствено е една уникална жилищната сграда на арх. Станчо Веков, която също е с ретро - изпълнение, в същия стил е часовникът, новите осветителни тела също са с ретро характер... и изведнъж тази цветна пластмаса... Няма лошо да се прави, но да се мисли за всичко съпътстващо."
 

Сегашното място на надписа "Видин"  би могло да се прецизира и да се намери по-подходящо, смята и архитект Емил Андреев:

 "Моето мнение за надписа "Видин" е, че мястото не е най-доброто, което може да се предвиди, тъй като в близост е най-старата  театрална сграда, тя е по-голям символ на Видин, а има много зелени пространства, където този надпис би могъл да стои по-добре... Идеята ми е мястото да се прецизира още повече, че мястото, на което сега е разположен, едрината на буквите е извън мащаба на пространството и стои малко нелепо..."


Идеята за арт - инсталация е на местната дамска организация "Инър Уийл клуб", обяснява президентът Веселка Асенова:  


"Инициативата ни е от две години, забавихме се заради мястото на поставяне на буквите. Имахме предложения за няколко места, но се оказа, че се намират в Градската градина, а тя е архитектурен паметник, на площада също не може да се поставят буквите в следващите години, защото всичко е по проект. Главният архитект ни предложи това място, тъй като това място не е включено към Градската градина  като архитектурен паметник. Имахме идея и да се сложат в градинката пред МОЛ-а, но друго е когато, който и гост да доведеш, отива в Градската градина и се вижда и Дунав."
 

Потърсихме с въпроси и Община Видин, за да се изясни как е избрано мястото, има ли архитектурно решение за поставянето на надписа и как се вписват тези букви в околното пространство на Драматичния театър и Художествената галерия. От общинската администрация изпратиха следния писмен отговор:

"Светещият надпис "ВИДИН" е разположен на подходящо място, където се пресичат пешеходната зона на града и променадата, което е една комуникативна локация. Арт инсталацията е поставена непосредствено до Крайдунавския парк, където преминава основният поток туристи, включително и тези, които слизат от круизните кораби, пътуващи по река Дунав - така едно от първите неща, което те виждат е името на града.
Надписът "ВИДИН" е разположен в близост до Драматичния театър и Художествена галерия "Никола Петров", а не в непосредственото им околно пространство. Нещо повече, надписът е поставен така, че когато човек застане с лице към него, зад буквите се разкрива гледка към река Дунав, което е и една от причините да бъде избрана точно тази локация. Като цяло, разположена на това място, артинсталацията по никакъв начин не нарушава архитектурния ансамбъл на сградите на Драматичния театър и Художествената галерия. За разполагане на надписа има схема и разрешение за поставяне, на база на одобрена проектна документация."


Повече може да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17