Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на миенето на ръцете

На 15 октомври отбелязваме Световния ден на миенето на ръцете. Това се случва за първи път през 2008 година, след като Общото събрание на ООН, я обявява за Световна година на хигиената. Всяка година в инициативата участват около 200 млн. души от над 100 страни. Според учените миенето на ръцете със сапун може да спаси живота и здравето на милиони хора по света, да предотврати предаването на стомашно-чревни и респираторни инфекции. Сапунисването е задължително, защото това е най-достъпният и евтин начин да се предпазим от редица болести- от диария до новите щамове на грипа. Използването на сапун увеличава времето на миене и чрез триенето на ръцете разгражда и отмива мръсотията, в която се съдържат повечето микроби, а и след измиване кожата на ръцете придобива приятна миризма.  Сапунисването и измиването може да предотврати и болести от кожни инфекции, очни възпаления, грип. Съвременните хора сякаш са приели този санитарен комфорт за даденост, но в същото време всяка година милиони деца по света умират, заради липса на елементарни санитарно-хигиенни условия. Този ден сякаш е особено актуален и през настоящата 2020 година, заради ситуацията с коронавируса. Защо е важно да мием ръцете си и колко често го правим- това попитахме видинчани:

"Много е важно- чистите ръце, особено сега при тоя вирус. Мия ги и по десет пъти, че по рано не съм ги мила толкова често ... Много е важно, по- важно е и от лекарствата ... Колко дни вече измислиха, но за чистите ръце- по- важно няма."- коментираха видинчани.

Във видинската детска градина "Арабела" децата и техните преподаватели отбелязаха днешния Световен ден на миенето на ръцете. Нашата цел е да възпитаваме в децата желанието да поддържат чисти своите ръце, каза за радио Видин директорката на детското заведение Данка СтаменоваМотото на днешния ден е "Чисти ръце за всички". От какви болести можем да се предпазим, миейки редовно ръцете си и колко е важно да го правим през настоящата 2020 година- това попитахме общопрактикуващият лекар от Видин д-р Емил Мушанов.

"Миенето на ръцете е един бърз, евтин и изключително достъпен начин за превенция на редица инфекции, включително и COVID-19. когато говорим за превенция, миенето на ръцете е едно от основните неща, които трябва да правим няколко пъти на ден. Когато вече говорим за наличие на заболяване, разбира се вече там лекарствената терапия е основна."- подчерта д-р Емил Мушанов.

В крайна сметка миенето на ръцете е избор, който всеки човек трябва да прави по няколко пъти на ден. Когато избираме да мием ръцете си, най- вече след използване на тоалетната и преди да се храним, помагаме за поддържане на една по- чиста околна среда, грижим се за личната си хигиена и за здравето на хората около нас. В тази връзка спазването на добра хигиена е важно да бъде навик на всеки един човек.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17