Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със златни букви в историята на Ново село остават Илия Попов и Софрони Ангелоев


Читалищното настоятелство на новоселското читалище "Земеделец 1874" събира средства чрез дарителска кампания  за възстановяването на паметната плоча на Илия Попов и Софрони Ангелоев.

Видните местни просветители остават в историята на Ново село с енергичната си дейност, разказа секретарят на институцията Любка Ангелова.

"Това са двама човека, с изключителна заслуга, особено архитект Попов - човекът, направил две сгради в Ново село. Това са читалището и часовниката кулата. Той дарява проекта за сградата на читалището и богатата си лична библиотека. Също така мраморните площи с изписаните имена на убитите във войната местни. Софрони Ангелоев е дългогодишен диригент, секретар на читалището, ръководител, театрален постановчик, отдал 50 години за читалището. Той е бил огромен ентусиаст, работещ за съхраняване на автентичността".

Архитект Илия Попов е роден през 1875 година в семейството на свещенниа, който открива първото частно училище в дома си. Завършва архитектура в Щутгарт, след което започва работа в проектантското бюро на видинския архитект Коста Николов. Заедно проектират изграждането на църквата "Св. Николай" във Видин и сградите на минната дирекция и общината в Перник.  Самостоятелно проектира мавзолея на първият български екзарх Антим I, който се намира до църквата "Св. Николай"
във Видин

Съвместно с други архитекти проектират сградата на Министерството на земеделието, емблематична сграда в София, а от 1920 до 1927, като нейното строителство се ръководи от арх. Илия Попов.

В родното му село по негови проекти са изградени и няколко къщи.
Ново село, читалище Земеделец 1874, юбилей
Инициативата за възстановяване на гранитните плочи е на настоятелството на читалището.

"На 30 юни гранитната плоча падна. Тези двама човека заслужават заради обществената си дейност. Самият паметник беше корозирал от времето. Ще бъде захваната по-стабилно, на винтове. Тази история ще остане за поколенията. Необходими са около 2 хиляди лева".

Житейският път на Софрони Ангелов продължава от 16 декември 1924 година до 27 май 2005.

Баща му е учител, самодеен театрал, читалищен деец и председател на местното читалище „Земеделец“, а майка му е сред основателките и активистките на женското дружество в селото. Завършва основното си образование в с. Ново село, а средно във Видинската гимназия. 

През 1945 година създава и ръководи смесен хор към читалище "Земеделец". През 1950 г. завършва висшето си образование в Стопанския факултет на Софийския университет, специалност "Икономика", след което  записва и завършва Теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, специалност "Хорово дирижиране". 

През периода 1951 - 1963 година е на работа в читалището като книговодител, диригент, секретар, театрален режисьор и главен художествен ръководител на редица самодейни формирования - смесен хор за школувано пеене, битова група, с която издирва, записва и нотира десетки автентични новоселски народни песни. Смесеният хор е първият български селски певчески състав, удостоен със златен медал и лауреатски звания на републикански фестивал за художествена самодейност. Благодарение и на неговата многостранна дейност през 1961 г. читалището е наградено с орден "Кирил и Методий" I-ва степен.

От 1973 до 1975 гoдина е директор на Дирекция „Музика“-Видин и на Държавна филхармония - Видин. През периода 1975 - 1977 г. е музикален педагог на Видинския представителен хор "Боян Чонос", който през 1976 г. печели златен медал на Международния хоров фестивал в град Ланголен, Великобритания. 

В началото на 80те се завръща в Ново село, където е избран за председател на читалище „Земеделец“ и главен художествен ръководител на самодейните му състави. Пенсионира се през 1985 г. и е удостоен със званието Почетен председател на читалището, като продължава активната си творческа и обществено полезна дейност.

Софрони Ангелоев е носител на орден "Кирил и Методий"- III-та, II-ра и I-ва степен за цялостната му дейност в сферата на културата и музикалното изкуство и е носител на множество отличия и медали с регионален и национален характер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46