Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лечението при COVID-19- последователни стъпки и права на пациентите

Какво точно да правим, ако се почувстваме зле в ситуация на пандемия от COVID-19? Кои са последователните стъпки в лечението ни и какви са правата ни като пациенти? Неглижирано ли е лечението на хронично болните във време, когато се говори само за коронавирус?

Отговор на тези и други въпроси търсим от председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин- д-р Емил Мушанов, председателя на Националната пациентска организация- д-р Станимир Хасърджиев, адвокат Пламен Стефанов от Видин и кметът на село Зверино, Стоян Петров.

Коронавирусът не се различава много по симптоматика от настинка или грип, но оплакванията се появяват в определена последователност, показват резултати от изследване. Ето защо много хора се питат как да различат двете заболявания и дали кашлицата им е просто кашлица или нещо по-сериозно. Каква е разликата между тях?

Ново проучване, проведено от Южнокалифорнийския университет установи, че симптомите на COVID-19 най-често започват в определен ред. Това откритие може да помогне на хората да различат настинка или грип от коронавирусна инфекция и да вземат мерки за самоизолация и лечение още при първи съмнения за болестта.

Симптомите на коронавирус най-често се появяват в следния ред:

1.   Температура
2.   Кашлица и мускулни болки
3.   Гадене и повръщане
4.   Диария

Изследването стига до извода, че при пациентите със сезонен грип първо се появява кашлица, а след това вдигат температура, докато при коронавирус е обратното. При грип симптомите започват рязко и по няколко наведнъж, а при коронавирус те се появяват постепенно. Резултатите на проучването подкрепят идеята, че треската трябва да се използва за скрининг и преценка за приемане в болнични отделения. Също така от честите симптоми на коронавирусната инфекция са загубата на вкус и мирис. Специалистите препоръчват хората да обърнат внимание точно за появата на тези оплаквания.


"В тази пандемия от коронавирус и във всяка друга ситуация, винаги съм апелирал за едно нещо- когато човек почувства някакво неразположение, което го притеснява, първото нещо, което трябва да направи е да се свърже със своя личен лекар", категоричен е председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин, д-р Емил Мушанов:


"Лекарят ще прецени дали пациентът трябва да бъде насочен към лечебно заведение, където може да бъде направен PSR тест, или ще го приеме в кабинета си за преглед. Това е първото и основно нещо- контакт в порядъка на неотложност с личния лекар при всяко неразположение, особено в тази ситуация на COVID-19. Симптомите са най-разнообразни и при различните хора се проявяват по различен начин. Така че, контакт с личния лекар по телефона и при възможност преглед, но това се прави строго по преценка на лекуващия лекар.

Д-р Мушанов не подкрепя тезата за петте симптома като повод за назначаване на PSR тест:


"Смятам, че решението за петте симптома, които трябва да позволят назначаването на PSR тест, е пълно безумие. Не мога да приема такова нещо в никакъв случай. Какво значи пет симптома? Някои хора имат висока температура и кашлица, което са два симптома и са PSR положителни. Означава ли, че ако човек има два симптома, не е с коронавирус?" 

По думите на медика най-честите симптоми, които предполагат заразяване с COVID-19 са: висока температура- около 38 градуса, която не е постоянна- в даден момент от денонощието тя е висока, в друг момент се понижава и дори е нормална; кашлицата- суха, продължителна и мъчителна; може да се появят и болки в мускулите и ставите; може да има гадене и повръщане; разстройство. В по-тежките случаи се появява задух и недостиг на въздух, а много характерен симптом е липсата на обоняние и вкус.


"Наблюденията ми в днешната ситуация са, че ако някой има висока температура, най-често това е сигнал за коронавирус. Когато човек не се чувства добре и е с температура и кашлица, вероятността да е заразен с COVID-19, е изключително висока. При мен такива пациенти вече идват ежедневно. Много повече са, отколкото в началото на пандемията през пролетта..."


Какви са правата ни при пандемия от коронавирус, какво се случва с хронично болните, които се нуждаят от постоянни грижи, как се справят в малките населени места, където често няма медицински пункт и лекар и какви са съветите на адвоката при съмнение за нарушени права на  пациент- чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00