Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се приспособим към мерките, наложени заради коронавируса

Ще помогнат спорт, позитивни мисли и разходки

Снимка: Радио Видин

Как да се приспособим към мерките, които бяха наложени заради коронавируса е гледната ни точка в "Посоките на делника".

До 21 декември са в сила по-строги мерки за справяне с епидемията от COVID-19. Децата вместо на училище и детска градина са вкъщи. Когато е възможно офисът ни е у дома. Отлагаме срещите с приятели и роднини, както и посещенията в залите за фитнес. Пазаруването в молове също не е възможно, а в останалите магазини и аптеките по различно време обслужват по-младите и възрастните над 65 години. Не работят ресторантите и кафенетата. Налага се да заменим  обичайните за нас занимания с други.  

Да преосмислим и пренаредим приоритетите си, съветва Цвети Иванова, психолог от Враца:

"Първо искам да кажа, че мерките са за всички. Погледнато глобално, наистина е много важно да се ограничим и ние самите от неща, които бихме си позволили. Ограниченията няма да  ни тежат толкова много в името на по-доброто ни здраве, както и да са по-хубави празниците, които наближават. Аз си спомням, че през март месец мерките бяха по-драстични от тези. За това ми напомни синът ми, който тогава се  прибра да живее във Враца, защото затвориха ресторантите, а той работеше в този бизнес. Много е важна вътрешната  нагласа и преосмисляне- да си подредим нещата, кое е по-важно за нас. Изключително тежко е, слушам от хора, които са карантинирани въобще да не излизат от вкъщи. Това е много сериозно изпитание за психиката на човек. Така че, знаейки, че по този начин ние не сме ограничени въобще да не излизаме, можем да излезем, да се разходим сред природата. Знаете във Враца има чудесна природа, във Видин край Дунав също. Може да се тренира вкъщи дори, нищо, че са затворени фитнесите. Има всякакви варианти. Всеки има вкъщи арсенал от гирички или нещо друго. Може да почете хубава книга, да се помоли, да се вижда с по-близки хора, но на дистанция. На мен ми тежи това, че не мога да си прегърна приятелите така, както преди или да се събираме на гости. Мисля, че за месец или по-малко, още по-малко от 20 дни остават, може да се издържи с промяна на нагласата и отношението. Поглеждайки кое е най-важно в тази ситуация и кое да си извлечем и си го поставим на първо място, другите неща се подреждат след това. Не е толкова тежко. Човек не е затворен да не може да излиза или пък да върши куп неща. Да, ограничен е откъм работен процес, ако работи онлайн. Не е особено приятно, и на мен ми се случва да работя онлайн. Някак си се губи връзка с колегите, с истинския работен процес, но поставени сме в тази ситуация. С много вяра, с мобилизиране на вътрешен ресурс, всеки го има, можем да се справим. Това искам да кажа на вашите слушатели, всеки има вътрешен ресурс, който в тежки моменти, повярвайте ми, се мобилизира и това ни помага."     

Заради ограниченията, повече стоим у дома и по-малко се движим. Трупаме килограми и не помагаме за здравето си, но има и алтернатива, казва преподавателят по физическо възпитание и спорт в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I"  във Видин Росен Ракаджиев:


"Движението е важно и не само сега при тези ограничени условия. Въобще физическата активност е пътят към подобряване на нашето общо здравословно състояние, повишава имунитета, ставаме по-трудно податливи на болести. Физическата активност е най-универсалният фактор, който влияе положително на всички органи и системи у човека- сърдечно-съдова, дихателна и т.н. Доставя се повече кислород. Метаболизмът се променя. Също така се горят калории, поддържа се добра форма. Подобрява се мускулната сила и здравината на костите и сухожилията.


Сега отново сме в изолация, учениците не са на училище, учат онлайн, впрочем много хора работят от вкъщи и прекарват часове наред в седнало положение пред компютъра. Това не е добре и трябва да се вземат мерки, т.е. трябва да има движение и физическа активност. Противоепидемичните мерки сега не са чак толкова строги, както през пролетта. Може да се излиза навън, разходките са позволени, но трябва да се спазват елементарни изисквания за дистанция и носене на маски. Лошото е, че не работят фитнес залите и са преустановени всички спортно-тренировъчни дейности при подрастващите. Но и в тези условия може да се намерят форми за различни физически активности.


Най-лесна и достъпна е разходката. Умишлено не споменавам бягането, тъй като времето не е подходящо сега, студено е, мъгливо и може да доведе до простуда на дихателните пътища и до проблеми, а сега особено това не е желателно. Разходката е най-подходяща – в градската градина, в центъра на града, в квартала. Аз лично всеки ден правя разходка от крепостта Баба Вида до Колодрума и обратно.


Също така е хубаво да оставим автомобила за известно време и да започнем да се движим пеша  до работата, до магазина и т.н. Добре е това да ни стане и навик.


А за още по-голямо натоварване трябва да изкачваме на стъпала, т.е. да се откажем и от услугите на асансьора, още повече, че в това малко и затворено помещение, в което влизат различни хора- може да се заразим с неприятния ковид вирус. Има голям риск от това. Така че по няколко пъти на ден трябва да слизаме и да се изкачваме по стълбището в блока или кооперацията. Това е идеална физическа активност и съчетана с една ежедневна разходка, е достатъчно да сме бодри и във форма.


И остава да включим една тренировка в домашни условия, за да изпълним на макс нашата програма по време на извънредното положение в страната. А и вкъщи има какво да се прави – сутрешната ведрина е прекрасен начин за раздвижване и зареждане. На килима във всяка стая може да си направим по няколко упражнения за различните стави и мускулни групи. Това е най-лесното.  Който иска може да включи и допълнителни упражнения за по-голямо натоварване като лицевите опори, коремните преси и клековете. Те са достъпни и лесни за изпълнение. Хубаво е да се правят по повече повторения на 3-4 серии с почивки. Също така може да се ползват и допълнителни помощни уреди като гири, ластици, въженца. Има най-различни упражнения, може да се прави стречинг, йога, аеробика и т.н. В интернет пространството има разнообразни клипчета, откъдето може да се взаимстват идеи и да се изпълняват готови тренировъчни програми. Една лека тренировка, дори и в домашни условия, ще спомогне за премахне на психическата умора. Гарантирам, че ще се чувствате много по-добре! Това правя и аз в онлайн часовете с моите ученици.  Мотивирам ги за работа с интересни и разнообразни комплекси от упражнения."


Детските градини не работят, а всички ученици вече преминаха в електронна среда. Родителите трудно се справят, особено работещите, казва Маги Стефанова, майка на три деца от Видин.

"Аз все още съм по майчинство и що годе се справям, тъй като не съм на работа, но по принцип е много трудно с три деца вкъщи. Едното е трети клас и е на онлайн обучение и е много трудно. Трябва да се пази тишина. Двете мъничките искат да играят, искат да излизат. Сега са затворени, нямат никакво движение, нямат занимание и е доста сложно. Опитвам се да занимавам двете по-малки деца, тъй като нямам помощ от роднини... Когато голямата ми дъщеря има часове, малките  не се чувстват добре, защото трябва да пазят тишина. Опитвам се да ги занимавам, да им давам книжки, да им пускам детски филмчета. Много е сложно, защото всяко дете, на всяка възраст си има своите нужди и е много трудно да се съчетае...На мен ми предстои да се върна на работа и не знам какво ще стане, ако детските градини са затворени.  Аз не знам други родители, на които наистина им се налага да работят в сферите, в които все още се работи, как ще се справят. Не знам дали има мярка, с която се осигурява помощ на родителите, физическа помощ- педагози, които да помагат за заниманията на децата. Има хора, които трябва  да ходят на работа, а при все, че не работят детските градини и училищата, не знам как ще се случи. Реално повечето родители, да, имат нужда от финансова помощ, но повечето имат нужда и от физическа. Реално детските градини и училищата бяха точно такава помощ."

Николай и Петя Николови са собственици на заведение за бързо хранени в центъра на Видин. До преди дни техни клиенти били предимно работещи в близките до заведението фирми и учреждения. Вече приготвят само храна за вкъщи. Продължават да работят, но за значително по-малко клиенти. Не очакват печалба, а поне да покрият разходите си. Работата им намаляла още преди да наложат ограничението, защото много от доскорошните им клиенти вече работят от дома, разказва Николай. Други пък не знаят, че заведените работи, обяснява Петя:

"Някои от клиентите днес останаха учудени, че работим, но все пак ние спазваме всички мерки. Опитваме се като всички нормални хора да работим все пак."

Не се е налагалото в заведението да съкращават персонал, защото и без това работят само двама. От предлаганите сега мерки няма такава, която да им помогне за справяне с кризата. Надяват се да няма удължаване на мерките и след 21 декември.

След наложените мерките, заради пандемията през пролетта, видинчани приемат по-лесно новите ограничения:

"Доволна съм. Трябва да има дисциплина...Аз също бях за онлайн обучението, тъй като се страхувам от вирусите...Не ми създават неудобство. Щом се налага, ще се съобразяваме."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00