Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фабрика за идеи" помага на ученици от Видин да са онлайн в час

Снимка: Видински фонд Читалища


Организация "Фабрика за идеи" помага на ученици от област Видин, които нямат електронни устройства, да са дистанционно в час. Кампанията "Дари устройство" започна през април, а сега кампанията продължава. На инициативата се отзовала компания, която дарила 200 компютъра, а сега се търсят монитори за тях, разказва Янина Танева от "Фабрика за идеи". Кампанията е в партньорство с Видински фонд "Читалища":

"Нашата организация "Фабрика за идеи" с "Резиденция баба" работи вече 4-5 години в Северозапада. Работим предимно с възрастни хора, но и за актуалните нужди във всяко едно от селата, по които програмата ни посещава ежегодно Северозапада. Откакто през април месец разбрахме, че новият начин на живот и учене настъпва с всичка сила, започнахме да търсим начини да подкрепим малкото останали деца в селата и техните семейства. През април набирахме все още употребявана техника, която с помощта на наши партньори поправяхме и тя отиваше при децата. Така до май, юни месец успяхме да изпратим около 120 устройства в област Видин. Сега това, което се случи с втората вълна, е че очевидно Министерството на образованието не се справи с този изключително важен морален въпрос, задължавайки децата да учат дистанционно.  Достъпът до образование е конституционно право на всяко българско дете. Би трябвало  Министерството на образованието да е наясно как осигурява този достъп, но разбира се, ние няма да чакаме този отговор и опитите на МОН... Единственият начин на място е да се спасяваме едни други. Работим на място с Видински фонд "Читалища", който от своя страна има над 65 читалища в различни населени места в своята мрежа. Освен селата, в които работим пряко, достигаме и до тези населени места и лица в нужда, които са в тяхната мрежа. Отделно хора, разбрали за кампанията от съвсем други области, се свързват с нас и известна бройка ще отиде и натам, след като задоволим нуждите на Видинска област."      

По места все още се събира информация колко устройства са необходими, каза Славена Петрова, председател Видински фонд "Читалища":

"До момента информацията, която имаме като подадена за необходимост от устройства, са ни нужни около 60 монитора, но ще ни бъдат от полза и не само монитори, а и допълнителни устройства- клавиатури, мишки... Компютрите са предназначени предимно за читалища и училища. Предполагаме, че лаптопите, които имаме до момента, ще покрият нашата необходимост."   

Около 140 електронни устройства са предоставени на ученици от Видин по време на кампанията през пролетта, но не успели да отговорят на всички, които са в нужда, затова кампанията продължава, казаха от организацията.

Повече за инициативата и как можете да се включите в нея, можете да прочетете на сайта на "Фабрика за идеи", както и на страницата на Видински фонд "Читалища" във фейсбук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05