Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Никулден- на гости в Долни Вадин

Дни преди големия големия християнски празник на Св. Николай Чудотворец, патрон на рибарите, посещаваме оряховското село Долни Вадин, за да проверим как се е променил животът на жителите му през годините и да научим вкусни рибни рецепти от местната кухня.


Долни Вадин е разположено на стръмния бряг на Дунав, на 30 км от общинския център. Историческите факти говорят за богато минало, в чиято основа са тракийски търговци и римски легионери. Под селото на дунавския бряг, наполовина във водите на реката, все още се виждат руините на съществувалата преди векове тук римска крепост. Наричала се е Валериана, а в развалините й са намерени бронзова статуйка на богинята Венера и две големи съкровища от римски сребърни републикански монети, сечени през II и I век пр. Хр.

През 1883 година тук е построена църквата "Свети Георги", която през 1977 година е разрушена по време на Врачанското земетресение. В 1999 г. кметството и читалището в Долни Вадин започват кампания за събиране на средства за нова църква. През 2000 г. митрополит Калиник Врачански осветява основите, а през 2007 година църквата вече е построена изцяло с дарения.


През 1900 година селото е имало 651жители, през 1965 са 1015, а днес- само 90. Причините за това са различни, обясни кметският наместник, Иван Спасов и уточни, че основната му цел е да поддържа нормални условия на живот в селото, дори в ненормалната обстановка, наложена от пандемията.


И явно успява, защото в Долни Вадин до момента няма заболели от COVID-19, няма дори хора под карантина. "Успяваме да се справим със ситуацията. Назначените по програма 6 човека към кметството разнасят храна на възрастните хора, помагат им в домакинството".


Иван Спасов е секретар на кметството в Долни Вадин, а след това и кметски наместник повече от 30 години. Добре познава както нуждите, така и радостите на местните жители. Познава всеки поотделно и знае, че с ниските земеделски пенсии им е трудно.

Съжалява, че тази година няма да се състои официалното отбелязване на Никулден, когато на брега на Дунав се събират с жители на съседното село Горни Вадин и правят курбан. Още повече, че и тази година рибата е била подсигурена предварително...

"Тук преди 4- 5 години, съвместно с другото село Горни Вадин, направихме една къщичка за книги на границата на двете села, а след това с едно дарение направихме беседка и издигнахме един 6-метров кръст. От три години там се събирахме на Никулден от двете населени места, на място готвехме рибената саламура в един голям казан, пържехме риба, опъвахме масите и празнувахме. Навън, на открито и на студа...

Нашите хора са все потомствени рибари. В нашия район на реката ловим всякаква риба и тук тя винаги е прясна. Нашите хора не слагат във фризера непочистена риба. Как да познаем старата ли? Ами като отвориш рибата и костите й започват да се отделят, значи рибата е стара. Ако пък трябва да се купи от щанда- гледаш хрилете. Те трябва да са червени, а не побелели. Слузта върху рибата се получава от много неща. Например ако е държана във фризер без да е изчистена предварително..."

"В нашия край Никулденския шаран се пълни традиционно с ориз", разкри тайната на местното приготвяне на основното ястие от празничната трапеза в Долни Вадин Анелия Радулова Спасова, секретар на местното читалище "Съзнание- 1927":


"В нашето семейство, което се състои само от рибари, го правим малко по-различно. Шарана го пълним с много лук, домашна лютеница, много джоджен и много орехи. Малко по-различна е плънката, но придава сладък вкус на шарана. Печем го във фурната, но преди това в тавата правим скара от лозови пръчки, на която поставяме рибата, а на дъното наливаме смес от бяло вино и вода, с която шаранът непрестанно се полива..."


Каква е тайната и на прочутата саламура от този край, какво предстои да се довърши от инфраструктурните обекти в селото, откъде местните се снабдяват с лекарства и къде в района се е намирал един от четирите моста над река Дунав още от древни времена, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45