През 50те години на XIV век започват най-славните години на Видин.
"Това е периодът от десетилетия, през които Видин е столица на царство, през които това владение е в центъра на важни събития за целия европейски югоизток. Във Видин се срещат интересите на Сърбия, Византия, Унгария и на България в лицето на Търновкото царство. Управник бил Иван Срацимир, предпоследният владетел на българската държава, втори син на Иван Александър. В началото на 1350 година се ражда Иван Шишман, първородният син на Иван Александър от втория му брак, който бил готвен да застане начело на България след смъртта на владетеля. През 1355 година в битка с османците умира Михаил IV Шишман, първородният син на Иван Александър, готвен да застане начело на държавата. За престолонаслендик бил определен Иван Шишман, като изместил по-големия си полубрат Иван Срацимир, който е изпратен през 1355 година да управлява Видин и региона. Той изградил самостоятелна държава, подчертавайки нейния характер. Започнал дори да сече собствени монети. Видин се превърнал в книжовно средство, а след падането на Търново тук са пренесени мощтите на трите светици Теофона, Филотея и Петката. Църквата се отделила от Търновската патришария и преминала към Константинополската. Византия била далеч от Видин, а османските турците, нахлуващи на Балканите - също. Сърбия се разпадала по това време. Унгарското кралство отново се превърнало във водещ фактор през 60те години. Иван Срацимир отказал да се признае за васал, но през 1365 година войските превзели Видин. Владетелят е пленен и заточен".
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..