Здравната криза промени живота на световното население. Повиши се грижата за хигиената и личното здраве, нарасна употребата на маски, ръкавици и дезинфектанти. Вследствие от социалната изолация природата започна да се възстановява от непрекъснатата експлоатация на ресурсите ѝ. Но заедно с тази положителна тенденция на преден план отново излезе замърсяването на природата. Oбществото сега е изправено пред нов широкоразпространен отпадък - маските за еднократна употреба и други предпазни средства срещу COVID-19.
Природозащитници предупреждават, че необходимите стоки за предпазване от коронавирусна инфекция се превръщат в новата заплаха за околната среда. Предпазни маски за еднократна употреба и гумени ръкавици все повече се срещат в моретата, океaнаите и реките и са новият рисков отпадък- обяснява Данита Заричинова, координатор на екип "Нулеви отпадъци" в екологичното сдружение "За Земята" :
"Със сигурност маските за еднократна употреба са голям проблем... Голяма част от тях виждаме и в природата, не само в градовете... Важно е по-рядко да се ползват маските за еднократна употреба. По-добрият вариант са маски за многократна употреба... Има и със специални филтри и по-добре предпазват и могат да се перат. Надявам се повече хора да осъзнаят това и да не изхвърлят маските в околната среда... А изгарянето им замърсява въздуха. Самото производство на маски също е голям проблем като ползване на ресурси... За съжаление в годината, в която влиза в сила Директивата за забрана на пластмаси за еднократна употреба, се случва, че имаме нов проблемен продукт. Призивът към хората е да бъдат отговорни и да пазят природата!"
Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..
Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом..
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..
На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. Прилепите са характерен вид за "Врачански..
Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..
Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов: "Конкурсът ще бъде..