Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първото радио в село Милчина лъка

Снимка: БНР

Днес, когато отбелязваме деня на Българското национално радио ще ви разкажем една интересна и увлекателна история за първото радио закупено през 1942 година в кулското село Милчина лъка. Радиото е било марка "Тулан", а първоначално идеята за купуването му е срещнала  сериозен отпор, но все пак историята има щастлив край, разказва краеведа Емил Дичев:

"Историята за първото радио в старото село Милчина лъка е пре-любопитна. Тя показва, че нашите предци са имали тънък усет за новото, което навлиза в бита и са се стремели това по всякакъв начин да достигне до хората. През 1942 година, когато старото село Милчина лъка е започнало да се разселва по баирите и, за да не купуват земя всеки стопанин прави къща на мястото, където е била неговата собственост. В старото село имало училище. Учителите като по-прогресивни хора решават да закупят радиоприемник за "училищно слушане"- така е записано в летописната книга на училището. По онова време хората не са чакали помощ от държавата и като решат да правят нещо - го правят заедно... Решавайки да купят радиоапарат селяните правят събрание. На това събрание идва почти цялото село, но и доста пияни съселяни. Учителите правят предложение да се закупи това радио за училището, но голяма част от селяните възразяват, защото по същото време е било нужно да се заделят средства за закупуване на парцел за кметство на новото място. На това събрание нищо не се случва. Учителите, обаче си правят извод, че трябва да променят тактиката и започват усилено разясняване на селяните, че няма да купят радио за училището, а за селско слушане. Насрочва се ново събрание. Организира се своеобразна охрана, която не допуска пияни съселяни. На това събрание взимат решение да се съберат пари от селяните и да бъде закупено радио и парцел за обществена сграда в новото село. При взетото решение хората започват да събират средства. Средствата са събирани, като всеки е дарявал крина боб или царевица, а другият начин е бил, като са правили вечеринки. В летописната книга има информация за театрални представления по Бранислав Нушич, по Стеле Костов. В тях са участвали освен ученици и хора от селото. Така успяват да съберат средства и след два - три месеца в летописната книга е записано, че "В селото е пристигнал магазинер, който е доставил за селско слушане радиоапарат "Тулан", шестлампов". Така приключва сагата с радиото в селото. По-късно са доставени и акумулаторни батерии за радиото. Това е българско радио. За жалост не успях да открия радиоапарата. Няма никакви данни къде е за жалост."   

Денят на българското национално радио се отбелязва от 2002 г. На този ден през 1935 година е изпратена Наредбата-закон за радиото, с доклад от министър- председателя Пенчо Златев, за подпис до цар Борис Трети. Не по-малко интересна е обаче и историята на радиоприемниците "Тулан". 
Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. Тя се нарича "Тулан", а нейн основател е инж. Светозар Пренеров. Името "Тулан" е вдъхновено от името на американска фирма, която по това време вече е прекратила дейността си.  Абревиатурата ТУЛАН означава "Трудолюбие и упоритост лансират активност и напредък“ била и семеен девиз. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас. Първите произвеждани у нас радиоапарати "Тулан" били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиоапарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови. Фабрика "Тулан" е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст след като не може да понесе това, което се случва с фабриката му. За фабрика "Тулан" и нейния създател има отредено достойно място в двутомната "История на българското радио" на проф. Веселин Димитров. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00

Ще го има ли градският плаж "Баба Вида" във Видин

Какво се случва с градския плаж "Баба Вида" във Видин? Ще го има ли мястото за плажуване или не?  Почти една година измина от момента, когато започнаха реставрационните дейности на крепостните стени на средновековния замък "Баба Вида", където е разположен и видинският плаж. Наскоро видео, заснето от дрон от Радио ВИДИН показа новия вид на..

публикувано на 14.01.25 в 12:05

С видеоклип организация от Враца насърчава профилактиката на рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата, създаде неправителствена организация от Враца. Идеята е отпреди 4 години, но едва сега председателят на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата Албена Кисьова намира съмишленици в екипа на една от водещите български компании, участвали в създаването на някои от най-популярните..

публикувано на 13.01.25 в 17:25

Как да се храним здравословно след новогодишните празници?

Отминалите новогодишни празници винаги са дългоочаквани за много хора по света. Те предполагат добро настроение, приятно прекарано време и разбира се обилни трапези, пълни с вкусни традиционни празнични ястия. Събирането със семействата и приятелите на трапезата и вкусното похапване в повечето случаи означава едно - сериозно преяждане...

публикувано на 13.01.25 в 17:00

Знаменитостите и модата: Как стилът им вдъхновява света

Модата винаги е била свързана със знаменитостите, които диктуват тенденции, вдъхновяват милиони хора и превръщат личния си стил в културен феномен . От легендарните фигури на миналото като Одри Хепбърн и Джаки Кенеди до съвременните модни икони като Риана, Хари Стайлс и Зендая, тези личности вдъхват живот на модните идеи и ги правят достъпни за..

публикувано на 13.01.25 в 16:30