Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На границата между доброто и лошото

Наказанието понякога е полезно

Снимка: Жоро Александров

Работещите в системата на  Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието отбелязват днес своя професионален празник. Дейността на службата е да упражнява контрол върху местата за лишаване от свобода. Тя е свързана с изпълнението на наказанията доживотен затвор, лишаване от свобода и пробация, както и на мярката за неотклонение задържане под стража. Областната служба по "Изпълнение на наказанията" във Видин включва три ареста и три пробационни звена в областния град, Кула и Белоградчик, обяснява началникът ѝ инспектор Николай Нетов:
 
"За изминалата 2020 година, общият брой на осъдените на пробация лица е бил 65 човека. Различен е срока на наложените им наказания. Най-много са хората, които изпълняват пробационни мерки от шест месеца до една година. Пробацията е една дейност, която наистина може да допринесе и допринася много за правния ред в обществото. Аз смятам, че за изминалото време сме показали, че с нашата работа се опитваме и допринасяме за промяна на хората. Пробацията е един вид наказание, а наказанието е полезно тогава, когато можеш да помогнеш на човека, да му покажеш пътя по който да върви, за да се върне обратно в обществото - да бъде полезен. Характерно за пробационните служители е, че това са хора с доста добра квалификация и с доста добра мотивация, защото пробационния служител винаги е знаел че има едно призвание, така да се каже. Самата професия е толкова многостранна и многообхватна, тук влизат и необходимост да бъдеш социален работник, необходимост да бъдеш педагог, необходимост да бъдеш психолог - като прибавим и изискването за осъществяване на контрол, контролни функции - поставя едни доста интересни предизвикателства пред пробационния служител. Аз мисля, че колегите се справят добре", каза Николай Нетов.

Работата на затворническите надзиратели е още по-тежка. За нея ни разказа дългогодишният надзирател във врачанския затвор Пламен Кръстев. 14 години е бил надзирател в затвора, а сега  вече е пенсионер. Неговото мото е "Първо казвай, после показвай и накрая наказвай".

"Аз съм един от най-дълго живелите сред затворници, така да се каже. Трудна професия, но като има сплотен колектив сред колегите, работата върви. Имало е и много трудности, имало е и хубави моменти като колектив - като всяка една работа", разказа Пламен Кръстев. 

В България затворите са подчинени на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Освен изброените, има и затворнически общежития от закрит и открит тип, като в последните се настаняват затворници с леки присъди или малък остатък от присъдата, обикновено работещи на външни обекти през деня. В затворите обитателите са разпределени на "обвиняеми и подсъдими", т. е. с невлезли в сила присъди и осъдени. В затворите лишените от свобода търпят наказанията при строг и общ режим, като килиите се заключват само през нощта и затворниците са свободни да се движат в коридорите на съответната група през деня. Всички затворници, без значение режима, включително изолирани, наказани и доживотно осъдени, имат право на престой на открито поне по един час дневно. Всички имат право на телевизор и радио

Затвори в България има и в градовете София, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Бургас, Варна, Враца, Белене, Бобов дол. Поправителен дом за непълнолетни момчета съществува към към Затвор Враца, а за непълнолетни момичета - към Сливенския затвор за жени.
Най-големият затвор в света е областният затвор в Лос Анджелис в САЩ. Най-охраняваният и труден за бягства е бил "Алкатрас". Сред почти невъзможните за бягство са и руските "Полярна сова" (зад полярния кръг), "Черен делфин" и др. 

Чуйте подробностите в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00