Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На границата между доброто и лошото

Наказанието понякога е полезно

Снимка: Жоро Александров

Работещите в системата на  Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието отбелязват днес своя професионален празник. Дейността на службата е да упражнява контрол върху местата за лишаване от свобода. Тя е свързана с изпълнението на наказанията доживотен затвор, лишаване от свобода и пробация, както и на мярката за неотклонение задържане под стража. Областната служба по "Изпълнение на наказанията" във Видин включва три ареста и три пробационни звена в областния град, Кула и Белоградчик, обяснява началникът ѝ инспектор Николай Нетов:
 
"За изминалата 2020 година, общият брой на осъдените на пробация лица е бил 65 човека. Различен е срока на наложените им наказания. Най-много са хората, които изпълняват пробационни мерки от шест месеца до една година. Пробацията е една дейност, която наистина може да допринесе и допринася много за правния ред в обществото. Аз смятам, че за изминалото време сме показали, че с нашата работа се опитваме и допринасяме за промяна на хората. Пробацията е един вид наказание, а наказанието е полезно тогава, когато можеш да помогнеш на човека, да му покажеш пътя по който да върви, за да се върне обратно в обществото - да бъде полезен. Характерно за пробационните служители е, че това са хора с доста добра квалификация и с доста добра мотивация, защото пробационния служител винаги е знаел че има едно призвание, така да се каже. Самата професия е толкова многостранна и многообхватна, тук влизат и необходимост да бъдеш социален работник, необходимост да бъдеш педагог, необходимост да бъдеш психолог - като прибавим и изискването за осъществяване на контрол, контролни функции - поставя едни доста интересни предизвикателства пред пробационния служител. Аз мисля, че колегите се справят добре", каза Николай Нетов.

Работата на затворническите надзиратели е още по-тежка. За нея ни разказа дългогодишният надзирател във врачанския затвор Пламен Кръстев. 14 години е бил надзирател в затвора, а сега  вече е пенсионер. Неговото мото е "Първо казвай, после показвай и накрая наказвай".

"Аз съм един от най-дълго живелите сред затворници, така да се каже. Трудна професия, но като има сплотен колектив сред колегите, работата върви. Имало е и много трудности, имало е и хубави моменти като колектив - като всяка една работа", разказа Пламен Кръстев. 

В България затворите са подчинени на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Освен изброените, има и затворнически общежития от закрит и открит тип, като в последните се настаняват затворници с леки присъди или малък остатък от присъдата, обикновено работещи на външни обекти през деня. В затворите обитателите са разпределени на "обвиняеми и подсъдими", т. е. с невлезли в сила присъди и осъдени. В затворите лишените от свобода търпят наказанията при строг и общ режим, като килиите се заключват само през нощта и затворниците са свободни да се движат в коридорите на съответната група през деня. Всички затворници, без значение режима, включително изолирани, наказани и доживотно осъдени, имат право на престой на открито поне по един час дневно. Всички имат право на телевизор и радио

Затвори в България има и в градовете София, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Бургас, Варна, Враца, Белене, Бобов дол. Поправителен дом за непълнолетни момчета съществува към към Затвор Враца, а за непълнолетни момичета - към Сливенския затвор за жени.
Най-големият затвор в света е областният затвор в Лос Анджелис в САЩ. Най-охраняваният и труден за бягства е бил "Алкатрас". Сред почти невъзможните за бягство са и руските "Полярна сова" (зад полярния кръг), "Черен делфин" и др. 

Чуйте подробностите в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04