Появата на COVID-19 показа необходимостта от инвестиране в качествено образование за младите хора в страните в Европа. Доброто образование е в основата на приобщаващи и устойчиви общества. То е отправната точка за успешна професионална реализация и най-добрата защита срещу безработица и бедност, способства личностното развитие и поставя основите за изграждане на активно гражданство. Мониторинговите доклади за образование и обучение, които ЕК издава всяка година, имат за цел да се проследяват общите цели на образованието и да дадат своите препоръки към всяка отделна държава особено в условията на COVID-19, казва Гергана Ефремова, мениджър на проекта FIERST:
"ЕС безспорно дава голяма подкрепа на страните - членки по отношение на образованието. Вече не е толкова важно конкретните знания, които имаш, много по-важни са уменията, които имаш. Притежавайки нужните умения човек може да се адаптира към заобикалящата го среда и нуждата от тази адаптация беше показана през последната година с появата на COVID-19."
FIERST е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +/ Ключова дейност 3 на Европейския съюз, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво. В България партньори по проекта са "Заедно в час", Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор. 35 училища и 340 учители участват в проекта, обяснява Гергана Ефремова:
"Целите са - все повече учители да посрещат нуждите на своите ученици... Друга специфична цел е в училищата да бъдат създадени професионални учебни общности, които водят до сплотяване на екипа, следващата цел е споделяне на специфични добри практики, като в България те са - развиване на умения на 21 век."
В проекта FIERST от Северозападна България се включват 7 учители от СУ "Христо Ботев" Козлодуй, те работят по едно от уменията на 21 век - четивна грамотност, казва Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" Козлодуй:
"Всеки един от нас работеше в експериментална паралелка. Направихме изследване и видяхме на какво ниво са учениците... Моята работа като учител по биология беше да науча учениците да работят с непрекъснат и прекъснат текст, да могат да разчитат фигури, таблици. Направихме краен продукт - Справочник с биологичните термини... Преминахме в електронна среда и това създаде условия, мотивиращи учениците да се справят със задачите."
Една от целите, които си поставя професионалната общност на училището е да се привлекат още колеги, които да се включат в проекта.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..