"Целта е може би по-скоро развлекателна и всеки един гражданин да покаже как вижда мартеницата. Било то съвременният начин, било то от битов стил, няма никакво значение. Затова предимно, примерно децата, ако се включват, при тях е най-интересно, защото те имат по-богато въображение и повече могат да покажат как виждат мартеницата през техните очи. Възрастните пък биха могли да покажат мартеницата през техните очи от едно време... Към момента имаме доста включили се във конкурса... Критериите за оценка те всъщност са много важни. Това са оригиналност и красота на изработката. Също така орнаментика, трябва да има присъствие на етнографски и народни мотиви. Също така трябва да бъдат използвани материали за пресъздаването на народната традиция, такива, които наистина символизират 1 март, като примерно бяло и червено, което си е класическото. Отдел "Култура" те ще оценяват произведенията, които са изпратени, около 4-ма човека."
Всеки желаещ да участва в конкурса на община Мизия "Българската мартеница през Вашите очи" може да изпрати на лично съобщение, в страницата на местната власт във фейсбук, снимки на творенията или на имейла на общината mizia@mizia.egov.bg. Снимките могат да се изпращат до 2 март 2021 г., като първите три места, ще получат награди, осигурени от кмета на Община Мизия-Валя Берчева. Останалите ще бъдат включени в онлайн галерия.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..