Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 март през погледа на жените

Снимка: Радио ВИДИН

8 март празнуваме с дами от Северозапада. Те са позитивни, вярват в себе си, в добрите думи и дела, радват се на малките жестове. 8 март е любим празник, не само на майката, но и на всяка жена. Днес е ден и за признание на постижения на жените в различните сфери на живота. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът стана част от културата на много страни. 

За празника, жените и подаръците, говорим с учителя от основно училище "Любен Каравелов" във Видин Красимира Иванова.

"Все още го чувствам като празник. Може би като жена, като майка на две дъщери, като баба вече и на внучка, все ми се иска поне един ден да има официален, в който ние да се почувстваме специални, по-красиви от друг път, по-уважавани от друг път почетени с цвете или по друг начин. Аз обичам този празник и го празнувам", каза Красимира Иванова.

Д-р Шакила Нури Попал -Димитрова е лекар ординатор в COVID отделението на ломската болница "Св. Николай Чудотворец". Тя стана известна с работата си като инфекционист по време на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и остана 3 месеца на работа с екипа си от медицински сестри и санитарки в отделението. Получи наградата "Почетен знак на община Лом" за самоотвержено и смело поведение по време на пандемията. Днес ви я представяме не само като отдаден на професията си човек, а и като жена, обичана от най- близките си и своите пациенти.

"8 март е едно историческо събитие в живота на жените, но иначе като празник, е хубаво, че има и такива празници, през които печелим повече уважение и внимание. Всеки ден би трябвало да получаваме внимание и симпатия", смята д-р Шакила Попал- Димитрова.

Мая Милова е от Враца. Работи в Търговско- промишлената палата. Усмихва деня на хората около себе си с позитивната си нагласа към света.

"Това е един много специален ден за майките и жените. В този ден наистина получаваме цветя, подаръци, но според мен така би трябвало да се чувстваме и през цялата година, а не само на 8 март", заяви Мая Милова.

Преподавателят по пиано и солфеж в музикалната школа към читалище "Постоянство- 1856" в град Лом е Росица Кръстева. Основател и дългогодишен ръководител на вокална група "Шоколадче" от град Лом. Само за миналата година групата участва в 24 конкурса, общо 106 призови награди, от които 51 първи места. И всичко това благодарение на неуморния труд на музикалния педагог. 

"Със сигурност е празничен ден. Усещам го като такъв. По отношението на много хора, които са близки около нас, по отношението на хората, които са в нашето обкръжение. Аз, специално в моята работа с децата го усещам наистина празнично. Като се върна назад в спомените си, имам по-друго усещане. То, разбира се, си има обяснение, едно е когато си бил дете да го усещаш като празник, друго е сега. Но, това е в кръга на нормалните неща", каза Росица Кръстева.

Михаела Марчева е родена в Берковица, живее в София. Интериорен дизайнер е. Завършила е университета Нейпиър в Единбург, сега ѝ предстои защита на дипломната работа в български университет. 

"Според мен не е отживелица, тъй като в историята на човечеството жените не са имали много равни права. Но, тъй като аз идвам от свещеническо семейство, ние вкъщи празнуваме и почитаме жената и майката на 25 март- Благовещение, когато архангел Гавраил известил благата вест за раждането на спасителя", изрази мнението си Михаела Марчева.

Каква трябва да е днешната жена, за какво трябва да се бори и отстоява, какво олицетворява жената- отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45