"Имаше дейности, които си продължиха да работят, а спортът, за жалост, беше тотално спрян. Има отлив на деца, някои родители не са склонни да пускат децата си на тренировки... В залата идваха само и единствено децата, на които им предстои да участват в състезания. Разделяхме ги на групи, за да няма струпване на деца, изолирахме ги, спазвахме всички мерки... Необикновена година в спорта заради пандемията. Дано поне през тази година републиканският спортен календар да е пълен..."
В подкрепа на сектора, Европейският парламент прие специална резолюция, в която призовава Еврокомисията и държавите-членки да увеличат усилията си, за да предотвратят възможността за трайни отрицателни ефекти върху младите хора и спортния сектор в следствие на пандемията.
"Необходима е краткосрочна подкрепа за спортния сектор", каза евродепутатът Сабине Верхейен от Германия, председател на комисията по култура и образование на Парламента:
"Кризата с пандемията COVID-19 се отразява върху много аспекти от живота ни, но особено младежите и спортният сектор са най-силно засегнати. Отмяната на спортните събития и стадионите без публика още повече засилиха напрежението. Това се отрази фатално върху клубовете и организаторите на спортни събития- много загуби за малките клубове, отрази се и върху социалната и обществена функция на спорта. Тази резолюция е много важен сигнал- необходимо е комисията да реализира конкретни мерки. Резолюцията разглежда опустошителните последствия за всички видове спорт, за масовия спорт и за професионалния спорт. Трябва да намалим отрицателните последствия не само по отношение на икономиката и заетостта, но и за обществото като цяло, защото спортът има своето място в нашето общество- за здравето на хората, за социалното приобщаване, за интеграция, за целостта на обществото ни. Целият спортен сектор се нуждае от нашата подкрепа. Комисията и държавите-членки трябва да използват наличните програми и да предоставят достъп на спорта до всички възможни фондове- фондът за възстановяване и стабилност, фондът за регионално развитие, кохезионната политика, социалният фонд. Нуждаем се от задълбочена оценка на икономическите и социални последствия на COVID-19 пандемията върху спорта и младежта. Заради това призоваваме Комисията да координира всички мерки за овладяване на последствията от COVID-19 върху спорта и младежите. Общите инструменти за възстановяване, като отговор на кризата, трябва да подпомогнат спортния сектор- краткосрочно и дългосрочно. Това е в името на нашите бъдещи поколения."
От името на Еврокомисията в разискванията в Европейския парламент по темата за мерките, които се взимат да подкрепа на младежта и спорта участва българският еврокомисар Мария Габриел.
"COVID-19 за пореден път свидетелства за значението на спорта в икономиката, но и за умствено-психическото благосъстояние на гражданите. Самото просъществуване на много любителски и не така популярни спортове е поставено под заплаха. От самото начало се ангажирахме да подкрепяме държавите с редица безпрецедентни икономически мерки за подкрепа както на професионалния, така и на масовия спорт чрез три хоризонтални инициативи- инвестиция срещу вируса, гъвкавост при прилагането на уредбата на държавните помощи, Еразъм+ Спорт също действа. Това е специфичният ни инструмент за подкрепа, а бюджетът на програмата значително е увеличен. С Комитета на регионите имаме общ план за действие за постигане на максимален ефект от нашата политика по места. Изработихме и икономическо проучване на въздействието на COVID кризата върху спорта. Без съмнение спортът е тежко засегнат. В рамките на плана до 2024 година, който приехме през месец декември, ще създадем експертна група, за да проследим и съдействаме за възстановяването на сектора. Днес, повече от когато и да било досега, трябва да обхванем спорта, общественото здраве, новаторството, знанията и уменията на младежите."
Евродепутатите подчертават опустошителните последици от пандемията върху спортния сектор, който представлява 2,12% от европейския БВП и 2,72% от общата заетост в ЕС - близо 6 милиона работни места.
Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да извърши..
Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..
Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца, се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм "Почивката". Двете песни са "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин". Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..
Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..
Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата. Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание. Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..
През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..
Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..