Село Соколаре се намира се на 7 км югозападно от Бяла Слатина и е разположено на равно място. Соколаре граничи със селата Нивянин, Комарево, Борован и с общинския център Бяла Слатина. На север от Соколаре се намира село Търнава. Траките са първите обитатели в района на днешното село Соколаре. Останки от тяхното селище са намерени западно от селото. Керамиката от това селище свидетелства за живот през края на бронзовата и началото на желязната епоха - средата на второто и началото на първото хилядолетие пр.Хр. Намираната на повърхността керамика сочи определено дата IX - XII в.в. През второто българско царство е било основано село Соколаре от селяни, които имали статут на соколари, хора, които отглеждали и дресирали соколи за лов на болярите. Развалините на това средновековно селище се намират в западната окрайнина на днешното село и Лозята. Местността се нарича Селището. Историята на това средновековно селище, което е било заселено от соколари и се е наричало Соколаре, е и история на днешното село Соколаре. То е заварено от турските поробители в края на XIV в. с това име, съществувало е през вековете на робството чак до края на XVIII в.
В момента в селото броят на жителите е 400. В селото има детска градина, читалище, работи и пенсионерски клуб. В памет на загиналите във войните за Отечеството в център е издигнат паметник.
Йошка Цветкова е първи мандат кмет. Тя е родом от село Соколаре, завършва 8. клас в местното училище, което в момента е закрито. На 51 години е, с инженерно образование, завършила е специалност "Компютърни системи и управление" в Техническия университет - София. Години наред работи като главен специалист в кметство Соколаре, община Бяла Слатина, С нея говорим за основните приоритети, които си поставя в работата си като кмет:
"Приоритет в работата ми като кмет е да се ремонтират улиците с камъни и асфалт. Миналата година сложихме асфалт на две улици... има и с частично каменна настилка сме обновили и други улици... Тази година предстои асфалтиране на отсечки на улици... Има и млади семейства в селото. Работим по "Нова възможност за младежка заетост", по нея 6 лица са назначени до 29 години... 10 човека са на помощи... Очакваме да бъдат одобрени още двама човека по проект "Заетост за теб". Една голяма част от хората ни са по чужбина и в големите градове... Децата - ученици учат в Бяла Слатина. В момента от 10 март започва подмяна на водопроводната ни мрежа, стойността на проекта е в размер на 500 хил. лв. Предстои да изградим комбинирана спортна площадка, тя ще е за футбол."
По проект "Патронажна грижа за възрастни хора" в селото е назначен един човек, който помага на възрастни хора над 65 години.със закупуване на лекарства и хранителни продукти. Общината работи и по социални проекти, 66 души в село Соколаре получават топъл обяд. Трима души, назначени по закона за лична помощ, обслужват 9 човека с увреждания. Има и 4 лица на длъжност "Домашен санитар", които помагат на 12 болни.
В селото, в сградата на читалището, се намира здравният пункт. В него работи медицинска сестра, идват и двама семейни лекари, които обслужват населението. Редовен автобусен превоз имат жителите в село Соколаре, три пъти на ден хората имат възможност да пътуват до общинския център Бяла Слатина.
Заварваме село Соколаре в условия на локдаун, всичко е затворено, как хората живеят в условията на КОВИД 19 - разказва кметът Йошка Цветкова:
"Спазваме мерките, за да бъдем здрави... Трудностите си решавам с много труд, защото съм упорита. За да бъде един кмет успешен формулата за успех се изчислява по нещата, които е направил един кмет делено на тези, които е обещал, малко математически гледам на работата си..."
В село Соколаре има читалище. То носи името на Никола Йонков Вапцаров и съхранява културните традиции на селото. Създадено е през 1920 година от трима ентусиасти, без да има своя собствена сграда. В началото се е помещавало в една стая, местните хора започват да събират средства и през 1963 е построена и открита сградата на читалището. Читалището работи с много проекти, с които успява да обнови своята дейност - казва библиотекарят Бойка Михайлова:
"От 396 тома в началото - 6 683 000 тома имаме днес. Много ни е остарял фондът... В момента продължаваме да работим по проекти и така обновяваме фонда си... По проекта "Глобални библиотеки" имаме вече 4 компютъра с мултимедия. По проект "От извора към бъдещето" на Сдружение "1 юни", благодарение на него пресъздадохме 5-6 традиции и закупихме детски носии за децата. Тогава се създаде танцова група "Соколарчета"."
Сабина Вълчева е председател на пенсионерския клуб в село Соколаре, в момента в клуба членуват 40 възрастни хора:
"Няма фестивал, на който да не сме ходили. Имаме група "Соколина", изпълняваме народни песни. Събираме се 3-4 жени и си пеем и на празници също... В селото живеем нормален живот, сега сме в пандемия...."
В село Соколаре е запазена детската градина, базата е добра, има ново обзавеждане, 23 деца я посещават, обяснява директорът Мария Димитрова:
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..