Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфраструктурата е основният приоритет в село Соколаре

9
Село Соколаре, община Бяла Слатина
Снимка: радио Видин

Село Соколаре се намира се на 7 км югозападно от Бяла Слатина и е разположено на равно място. Соколаре граничи със селата Нивянин, Комарево, Борован и с общинския център  Бяла Слатина. На север от Соколаре се намира село Търнава. Траките са първите обитатели в района на днешното село Соколаре. Останки от тяхното селище са намерени западно от селото. Керамиката от това селище свидетелства за живот през края на бронзовата и началото на желязната епоха - средата на второто и началото на първото хилядолетие пр.Хр. Намираната на повърхността керамика сочи определено дата IX - XII в.в. През второто българско царство е било основано село Соколаре от селяни, които имали статут на соколари, хора, които отглеждали и дресирали соколи за лов на болярите. Развалините на това средновековно селище се намират в западната окрайнина на днешното село и Лозята. Местността се нарича Селището. Историята на това средновековно селище, което е било заселено от соколари и се е наричало Соколаре, е и история на днешното село Соколаре. То е заварено от турските поробители в края на XIV в. с това име, съществувало е през вековете на робството чак до края на XVIII в.



В момента в селото броят на жителите е 400. В селото има детска градина, читалище, работи и пенсионерски клуб. В памет  на загиналите във войните за Отечеството в център е издигнат паметник.

 
Село Соколаре, община Бяла СлатинаЙошка Цветкова е първи мандат кмет. Тя е родом от село Соколаре, завършва 8. клас в местното училище, което в момента е закрито. На 51 години е, с инженерно образование, завършила е специалност  "Компютърни системи и управление" в Техническия университет - София. Години наред работи като главен специалист в кметство Соколаре,  община Бяла Слатина, С нея говорим за основните приоритети, които си поставя в работата си като кмет:


Йошка Цветкова , кмет на село Соколаре"Приоритет в работата ми като кмет е да се ремонтират улиците с камъни и асфалт. Миналата година сложихме асфалт на две улици... има и с частично каменна настилка сме обновили и други улици... Тази година предстои асфалтиране на отсечки на улици... Има и млади семейства в селото. Работим по "Нова възможност за младежка заетост", по нея  6 лица са назначени до 29 години... 10 човека са на помощи... Очакваме да бъдат одобрени още двама човека по проект "Заетост за теб". Една голяма част от хората ни са по чужбина и в големите градове... Децата - ученици учат в Бяла Слатина. В момента от 10 март започва подмяна на водопроводната ни мрежа, стойността на проекта е  в размер на 500 хил. лв. Предстои да изградим комбинирана спортна площадка, тя ще е за футбол."


По проект "Патронажна грижа за възрастни хора" в селото е назначен един човек, който помага на възрастни хора над 65 години.със закупуване на лекарства и хранителни продукти.  Общината работи и по социални проекти, 66 души в село Соколаре получават топъл обяд. Трима души, назначени по закона за лична помощ, обслужват 9 човека с увреждания. Има и 4 лица на длъжност "Домашен санитар", които помагат на 12  болни.

 
Село Соколаре, община Бяла Слатина - здравен пунктВ селото, в сградата на читалището, се намира здравният пункт. В него работи медицинска сестра, идват и двама семейни лекари, които обслужват населението. Редовен автобусен превоз имат жителите в село Соколаре, три пъти на ден хората имат възможност да пътуват до общинския център Бяла Слатина.

Заварваме село Соколаре в условия на локдаун, всичко е затворено, как хората живеят  в условията на КОВИД 19 - разказва кметът Йошка Цветкова:


"Спазваме мерките, за да бъдем здрави... Трудностите си решавам с много труд, защото съм упорита. За да бъде един кмет успешен формулата за успех се изчислява по нещата, които е направил един кмет делено на тези, които е обещал, малко математически гледам на работата си..."
Село Соколаре, община Бяла Слатина

В село Соколаре има читалище. То носи името на Никола Йонков Вапцаров и съхранява културните традиции на селото. Създадено е през 1920 година от трима ентусиасти, без да има своя собствена сграда. В началото се е помещавало в една стая, местните хора започват да събират средства и през 1963 е построена и открита сградата на читалището. Читалището работи с много проекти, с които успява да обнови своята дейност - казва библиотекарят Бойка Михайлова:


"От 396 тома в началото - 6 683 000 тома имаме днес. Много ни е остарял фондът... В момента продължаваме да работим по проекти и така обновяваме фонда си... По проекта "Глобални библиотеки" имаме вече 4 компютъра с мултимедия. По проект "От извора към бъдещето" на Сдружение "1 юни",   благодарение на него пресъздадохме 5-6 традиции и закупихме детски носии за децата. Тогава се създаде танцова група "Соколарчета"."



Сабина Вълчева е председател на пенсионерския клуб в село Соколаре, в момента в клуба членуват 40 възрастни хора:


"Няма фестивал, на който да не сме ходили. Имаме група "Соколина", изпълняваме народни песни. Събираме се 3-4 жени и си пеем и на празници също... В селото живеем нормален живот, сега сме в пандемия...."
 

В село Соколаре е запазена детската градина, базата е добра, има ново обзавеждане, 23 деца я посещават, обяснява директорът Мария Димитрова:


"Условията са добри, има съвременна база и дворчето е оборудвано с пейки и масички... В момента тече проект "Приятели на децата" с местно Сдружение "1 юни" за театрални костюми на децата. Месечната такса е различна в зависимост от възрастта на децата, децата от 3 и 4 група не заплащат такса, таксата е поета от община Бяла Слатина, тя беше 1,50 лв на ден..."
 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00