Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисия на ОССЕ ще наблюдава изборите

Снимка: Радио ВИДИН

Ирмели Мария Виено от Финландия и Мехмет Угур Екинджи от Турция са регистрирани от Централната избирателна комисия като международни дългосрочни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ в изборите за народни представители на 4 април. В България за предстоящите избори са регистрирани 24 наблюдатели, a Ирмели Мария Виено и Мехмет Угур Екинджи отговарят за областите Плевен, Ловеч, Враца, Монтана и Видин. Основната дейност на ОССЕ е свързана със сигурността, утвърждаване на човешките права, свободата на пресата и честните избори. 

"Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа e международна организация, която има 57 постоянни страни членки. Към тази организация има служба за демократични институции и човешки права, като основните й насоки са насочени към човешките измерения. Централата на тази организация се намира във Варшава. Основната й цел е да осигури свобода на словото и основните права на човека , също така да се спазват законите, подпомагане на принципите на демокрацията, да се подпомага и стимулира толерантността в цялото общество. Сред нейните задачи са мисии по наблюдение на изборите. Организацията разполага със своите мисии по наблюдение на изборите в страни, които са поканили тази организация да наблюдава изборите чрез своите мисии. Мисиите по наблюдение обикновено започват 8 седмици преди самите избори, така че изборният процес се наблюдава като цяло. Това включва също и подготвителния процес и всички процедури по този процес, самият изборен ден, в същото време преброяването на гласовете и всички въпроси, които стоят на дневен ред след самите избори. Основната цел е да се наблюдава дали изборите са проведени и се провеждат съгласно законите на страната и международните демократични стандарти. В края на мисията има два доклада, които се публикуват от мисията. Окончателният доклад се публикува два месеца след датата на изборите. Стремежът е да се обхване и докладва целият изборен процес, като в същото време бъдат дадени препоръки и насоки за следващите избори за тази страна", каза Мехмет Угур Екинджи от Турция.

"Точно това е причината за нашето посещение тук. Може би накратко само да спомена за структурата на мисията ни тук. В София имаме основен екип, на чело на който стои ръководител на цялата мисия. Сред основния ни екип има анализатори, наблюдатели, които са специалисти в различни сфери по изборния процес, в същото време имаме и експерт, който е по правни въпроси, медийни въпроси. Тези два доклада, споменат от моя колега са подготвени и се пишат от този основен екип. Ние с моя колега сме в качеството си на дългосрочни наблюдатели. Има общо 6 такива екипа, които да покриват  територията на цялата страна, така че на терен сме общо 12 наблюдатели. Както казах това са 6 екипа от по двама души. Нашият екип покрива Северозападната част на страната като включва пет области, а именно това са Плевен, Ловеч, Монтана, Видин и Враца. Във всички тези области ние се срещаме с представители на изборната администрация, срещаме се с представители на политически партии, също така и медии като вашата. Разбира се, също така провеждаме срещи и с областните управители, с кметове, за да представим нашата мисия в България", допълни Ирмели Мария Виено от Финландия.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46