Ученици от Средно училище "Димитър Маринов" в Лом, което е иновативно, искат да реализират идея за електронна платформа за благотворителност. Подготвили са проект, с който кандидатстват пред фондация "Благотворител". Той е сред полуфиналистите в националния конкурс "Млад Благотворител" 2021. Учениците се надяват да е сред петте на финала, които ще получат подкрепа. За инициативата разказва педагогическият съветник Катя Параскевова, която подпомага дейността на ученическия съвет в училището. Обяснява, че благотворителността в училището е традиция:
"Работим по много проекти. Миналата година децата от Ученическия съвет кандидатстваха по проект към Сдружение за споделено учене "Ела". С този проект имахме възможност да изградим един кът за отдих и настолни игри, който се ползва от всички ученици, а пък тази година открихме възможност да кандидатстваме към фондация "Благотворител". Работим с децата по много благотворителни каузи. Набирали са учебни помагала за техни съученици, които са социално слаби. Изградихме този кът за отдих, за който казах. Проведохме благотворителна кампания, която нарекохме "Панаир на добрината", с която събрахме хранителни продукти, също така кампания, с която събрахме детски книги за българските училища на остров Крит. Подпомогнахме с финансови средства лечението на младеж от град Лом, като в тази кампания се включиха хора от целия град, ломчани, които живеят в чужбина, в други населени места. Всичките тези благотворителни кампании насочиха децата към идеята, че благотворителността е част от нашата родитело-учителска и ученическа общност, която много ни сплотява. Прави ни да сме много единни. Имаме възможност да помогнем на хора и решихме, че тази кампания "Панаир на добраната" може да се превърне в ежегодна такава."
Лесно събират продуктите за благотворителната кауза, обяснява педагогическият съветник. По-трудно се оказва да намерят хората, към които да ги насочат своята помощ. Събират информацията от учители, родители, ученици. Така решават да потърсят друг начин, по който да свържат хората в нужда с тези, които могат да им помогнат.
Чрез платформата ще достигнат до повече хора в нужда и ще имат възможност да открият нови дарители, обясняват единайсетокласничката Силвия Младенова и Паолина Герасимова, която е в 10 клас в училището:
"Името на нашия проект е "Подай ръка за по-добро бъдеще"- подкрепа за деца или възрастни хора в нужда. Целта на проекта е да осигурим помощ и подкрепа. Имаме опит от предходни благотворителни инициативи през учебната година. По повод Деня на благодарността в кампания, наречена "Панаир на добротата" ние учениците и нашите семейства събрахме 443 пакета хранителни продукти, които предоставихме на самотно живеещи възрастни хора и семейства в неравностойно положение. Нашата помощ достигна и до нуждаещи се хора от съседните села в община Лом. Видяхме радостта и щастието на хората в очите, лъча светлина и топлината, когато доставихме в техните домове хранителните продукти. Върнахме вярата и надеждата в 53 семейства и това ни направи щастливи."
Срещите с възрастните, на които помагат са незабравими и топлят сърцата, обясняват Силвия и Паолина и се надяват чрез електронната платформа да стигнат до повече хора.
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..
Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..
Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..
В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..
От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..
Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..
В монтанското село Котеновци вече има младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..