Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са лекарите и фармацевтите за работа с електронни рецепти

Снимка: архив

От 1 май електронни рецепти трябва да заменят хартиените, издавани от лекарите за лекарствата по Здравна каса. Въвеждането им започна поетапно още през миналата година, като за това настояха от Съюза на българските фармацевти. Идеята им бе да се подпомогнат пациентите, които заради пандемията са затруднени и се притесняват да посещават личните си лекари.

Повечето видински аптеки вече са инсталирали необходимия софтуер, но очакват нова промяна, която да позволи работа и с електронни, и с хартиени рецепти. Това обясни председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров: 

"Фармацевтите очакват рецепти, а лекарите трябва да започнат да изписват. Но дали това ще се случи и дали са изследвани всички теоретични проблеми, които могат да възникнат, защото този феномен само електронни рецепти, без хартиени, е характерен май само за България, не се знае дали няма да възникнат и проблеми. Тоест това, което започне, ако започне от следващия месец, може да доведе до леки проблеми в началото. Усилно се говори, че може би ще се отложи това нещо - 2 или 3 месеца...Проблемът е, че е нова система, както казах тя е уникална за България, в другите страни има електронно здравеопазване и рецепти, но хартиеният носител не отпада. Надявам се да се вземе такова решение - да останат и двата варианта."

Личните лекари също са готови за електронните рецепти, но и те като фармацевтите се надяват да останат валидни и хартиените. В противен случай затруднения ще имат хората от малките и отдалечени населени места, смята общопрактикуващият лекар с практика в село Дреновец д-р Благой Славчев:

"Нали се сещате, че има хора, които са на място, има хора паркинсоници, има хора, които не могат да отидат до града и да се наредят на опашки, има хора, които по чисто финансови причини, не им достигат парите и не могат да отидат до Видин, или до Лом, или до Белоградчик... Като има и електронни, като има и хартиени рецепти е по-добре. Разберете, не сме готови за това нещо, и на фармацевтите ще им бъде трудно, и на нас ще ни бъде трудно, и на пациентите ще им бъде трудно и негативите ще ги оберем ние, лекарите."

Електронното предписване на лекарствени продукти ще улесни всички. То обаче не означава дистанционно издаване на рецепта, обясни от своя страна председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин д-р Емил Мушанов:

"Той трябва да дойде, да му се пусне амбулаторен лист, да се подпише, и ако е инвалид човекът, съответно негов близък. Това даже е по-лесно за пациента, защото му се дава едно номерче и той не се разхожда с книжки, с хартии, с щуротии. Намаляваме хартиите и намаляваме възможността за технически грешки, защото самата система няма да позволи. А и това е много хубаво, защото по-лесно ще се работи."

Междувременно стана ясно, че в Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение на Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Предлага се възможността за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни. Целта е да се даде възможност на медицинските специалисти да се приспособят напълно към новия ред. Срокът за провеждане на обществената консултация е 30 април.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00