Предстои въвеждането на имунизационен паспорт или дигитален зелен сертификат, който в условията на пандемия ще улесни връщането към нормалното придвижване в държавите от Европейския съюз и да помогне за туризма. Документът, който се предвижда да влезе в сила от юни, освен за 27-те държави членки, ще се признава също от Швейцария, Лихтенщайн, Исландия и Норвегия. Евродепутатите подкрепиха използването на неотложната процедура, която дава възможност за по-бърз парламентарен контрол върху предложенията на Комисията. Искаме да гарантираме, че всички граждани в Европейския съюз са третирани по еднакъв начин, когато държавите членки решат да премахнат ограниченията за свободно движение за притежателите им, каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс:
"Комисията приема положително факта, че Европейският парламент се съгласи да задейства спешната процедура, която позволява да се разгледа бързо това предложение, да се приеме преди лятото, но бърз преглед не означава повърхностен преглед.
С това предложение ние искаме да улесним връщането към нормалното движение в рамките на Европейския съюз. Да се помогне на съгражданите ни да се върнат към правото си да се движат свободно по начин, който отговаря на обстановката заради пандемията."
Сертификатът ще удостоверява дали притежателят му е бил ваксиниран, както и дали е прекарал вече COVID-19. Ще дава информация за наличието на антитела в организма и дали приносителят му е бил тестван негативно за коронавирус.
Проучване на социологическата агенция "Галъп интернешънъл" сочи, че българите все още са разделени по отношение на идеята за ваксинационни паспорти, но притесненията заради пандемията остават. Почти половината от планиращите пътуване или почивка в чужбина в близките месеци са биха го отложили, ако ситуацията не се промени видимо, съобщи изпълнителният директор на агенцията Първан Симеонов:
"Получаваме кантар в общи линии- 50 % за, 43% против. Това показва, че няма генерално отрицание, няма и голямо въодушевление. По-скоро има амбивалентна позиция."
Имунизационният паспорт ще е предимство при пътуване, категорична е Валентина Александрова, регионален представител на Северозапада в Асоциацията на екскурзоводите в България:
"Не е лесно в условията на пандемия, когато хората знаят, че делегират част от правата си да бъдат временно спрени или ограничени, само и само да се преодолява такава глобална ситуация. Едно от техните права- на свободно придвижване, не че е абсолютно забранено, но всяка една от държавите въвежда отделен режим на преминаване или за влизане вътре и престой в нея. Както знаем, до момента без основателна причина дори и движението между самите държави е нежелателно. Тук идва и въпросът, ако трябваше да се помогне за по-бързо преминаване на граници, според мен този имунизационен паспорт ще увеличи бързината, с която се обработва туристическият поток от гледна точка на бързина, обработване и на спокойствие за това, че туристите, които влизат в държавата, не са опасност за самата държава. Този зелен общ паспорт ще допринесе за това, но когато ограничаваш част от права, от тук тръгнаха и дългите дебати- първо да се въведе ли, ако се въведе какъв статут ще има, трето как ще изглежда и четвърто с каква продължителност е той като валидност. Веднага се постави и въпросът защо се въвежда този паспорт? Той ще ограничи ли правото на избор на човек, който иска да пътува- да се ваксинира или не? Абсолютно е задължително обаче представянето на документ или за антитела в болшинството от европейските държави или тест 72 часа преди това. Когато ти виждаш, че прекосяваш няколко европейски държави, искаш едно пътешествие, което е над десет дни или десетдневна екскурзия в чужбина, ясно е, интелигентният турист разбира, че само с тест няма да може да осъществи такова пътуване. Имунизационният паспорт не само ще даде едно спокойствие на човека, който се имунизира, но ще даде и едно предимство при пътуване. Няма да се налага да се съобразява всеки път с множество документи и изисквания. Той знае, че представяйки този паспорт, на граница ще бъде обработен и бързо ще преминава, без да бъде връщан."
Имунизационният паспорт ще помогне, казват хората, които планират екскурзия през лятото:
"Всяко пътуване обогатява. Вече след като хората започнаха да се ваксинират, би трябвало нещата малко да се успокоят. Все пак човек трябва да си има едно наум и да бъде и по-дисциплиниран. Трябва да свикнем с това. Не можем да се затворим вкъщи. Пътуванията и в страната, и в чужбина липсват. Лично на мен това най-много ми липсва."
Проектът "Имунизационен паспорт" ще бъде отделен закон, затова въпросът трябва да премине през нормалната законодателна процедура във всяка страна членка и накрая да бъде одобрен от Съвета на ЕС и от Европейския парламент.
Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада. Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..
Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..