Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Матеев, ГЕРБ: Навлизаме в политическа криза, която може да продължи много дълго

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизаме ли в политическа криза, кои са губещите и кои- печелившите, при предсрочни избори, каквито все по-ясно се очертават на хоризонта? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Коалицията, спечелила най-много гласове на изминалите избори ГЕРБ-СДС върна мандата за съставяне на правителство, вчера от втората политическа сила- "Има такъв народ", съобщиха, че ще направят същото. За коментар потърсихме народния представител от ГЕРБ Александър Матеев.

Радио Видин: Изненадахте ли се, че партията на Слави Трифонов отказа да направи правителство?

- Дали съм изненадан? Мисля, че не. Това беше донякъде очаквано. Всички се надявахме, че ще имаме стабилно правителство, но се оказа, че за да има стабилно правителство, трябва да има и хора, които да го ръководят, а такива хора явно няма в сегашното мнозинство.

Вие сте първи мандат народен представител, какви са впечатленията Ви от първите седмици на 45-ото Народно събрание? Оправдаха ли се очакванията Ви или сте разочарован от обстановката?

- Определено не съм очарован. Според мен Народното събрание е мястото, в което трябва да се решават проблемите на хората, а това Народно събрание колегите и отдясно, и отляво, го превърнаха във фабрика за демагогия и популизъм. Предлагат какви ли не абсурдни мерки, промени в закони и наредби, които здравият разум няма как да проумее. Като се започне от мораториума, който наложиха на правителството и в момента е блокирана цялата държава, защото почти никакви действия не могат да се извършват, като минем през Изборния кодекс, за който има предложения ЦИК да се назначава от президента, да има гласуване по пощата, по интернет и какви ли още не екзотични предложения, и стигнем до увеличението на заплатите на народните представители. Мисля, че колегите и отляво, и отдясно не са в час. Дневният ред на обществото е съвсем друг- върлува смъртоносен вирус, срещу който трябва да се взимат ежедневно мерки, икономически мерки също, защото бизнесът ги очаква. Изобщо не сме припокриват очакванията на обществото с работата в Народното събрание. Заради това съм разочарован.

ГЕРБ е в изолация обаче. Защо всички в Народното събрание са срещу ГЕРБ в момента?

- Това е мантра, която цяла година викаха по площадите, че ГЕРБ сме "токсични", че всеки, който се доближи до нас, по някакъв начин изчезва. Бих казал, че изобщо не е така. Колегите от ДПС също обясняваха как са били изчезнали патриотите, Реформаторският блок... Патриотите просто се разцепиха и не се явиха на тези избори заедно, заради това не са в парламента, иначе резултатът на патриотите общо далеч надхвърля очакванията. Реформаторският блок също е в парламента, само че в момента са се прекроили и са се преименували, което не означава, че не са същите. Едната част е в СДС, която е в коалиция с ГЕРБ, другата част е в "Демократична България". Бих казал и за Мая Манолова, която се "отърка" в ГЕРБ и стана омбудсман- тогава не бяхме токсични.

По всичко личи, че се върви към предсрочни избори. Страх ли го е ГЕРБ от бързи нови избори?

- Не. ГЕРБ и ДПС са партиите, които винаги са готови за избори. Това, което сме обещавали през годините, сме си го изпълнявали. Сега хората бяха подлъгани от т.нар. "партии на протеста", казвайки им, че са новото лице, въпреки че не виждам нищо ново нито при "мутрите" на Мая, нито при "Да, България". хората бяха излъгани. Слави влезе в парламента и обеща, че ще прекрои системата, че ще има мажоритарен вот, ще намали субсидията и какво ли още не, а сега се оказа, че като влязоха в парламента, тези неща бяха забравени и започнаха да се интересуват от други.

Какви са прогнозите Ви за близкото бъдеще, навлизаме ли в политическа криза?

- За жалост влизаме в политическа криза и ако така се приемат предложенията в Изборния кодекс, тази политическа криза може да продължи много дълго. При тази ситуация, не е сигурно, че резултатите от следващите избори няма да бъдат атакувани в съда и няма да бъдат касирани. Ако тези избори бъдат касирани заради абсурдите, коиот сме приели в Изборния кодекс, няма да има Народно събрание, няма да има депутати, които да отменят тези абсурдни промени в Изборния кодекс, така че може да се окажем в ситуация, в която ще провеждаме постоянно избори, които ще бъдат касирани от едни или други, които не харесват техния резултат.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56