Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Матеев, ГЕРБ: Навлизаме в политическа криза, която може да продължи много дълго

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизаме ли в политическа криза, кои са губещите и кои- печелившите, при предсрочни избори, каквито все по-ясно се очертават на хоризонта? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Коалицията, спечелила най-много гласове на изминалите избори ГЕРБ-СДС върна мандата за съставяне на правителство, вчера от втората политическа сила- "Има такъв народ", съобщиха, че ще направят същото. За коментар потърсихме народния представител от ГЕРБ Александър Матеев.

Радио Видин: Изненадахте ли се, че партията на Слави Трифонов отказа да направи правителство?

- Дали съм изненадан? Мисля, че не. Това беше донякъде очаквано. Всички се надявахме, че ще имаме стабилно правителство, но се оказа, че за да има стабилно правителство, трябва да има и хора, които да го ръководят, а такива хора явно няма в сегашното мнозинство.

Вие сте първи мандат народен представител, какви са впечатленията Ви от първите седмици на 45-ото Народно събрание? Оправдаха ли се очакванията Ви или сте разочарован от обстановката?

- Определено не съм очарован. Според мен Народното събрание е мястото, в което трябва да се решават проблемите на хората, а това Народно събрание колегите и отдясно, и отляво, го превърнаха във фабрика за демагогия и популизъм. Предлагат какви ли не абсурдни мерки, промени в закони и наредби, които здравият разум няма как да проумее. Като се започне от мораториума, който наложиха на правителството и в момента е блокирана цялата държава, защото почти никакви действия не могат да се извършват, като минем през Изборния кодекс, за който има предложения ЦИК да се назначава от президента, да има гласуване по пощата, по интернет и какви ли още не екзотични предложения, и стигнем до увеличението на заплатите на народните представители. Мисля, че колегите и отляво, и отдясно не са в час. Дневният ред на обществото е съвсем друг- върлува смъртоносен вирус, срещу който трябва да се взимат ежедневно мерки, икономически мерки също, защото бизнесът ги очаква. Изобщо не сме припокриват очакванията на обществото с работата в Народното събрание. Заради това съм разочарован.

ГЕРБ е в изолация обаче. Защо всички в Народното събрание са срещу ГЕРБ в момента?

- Това е мантра, която цяла година викаха по площадите, че ГЕРБ сме "токсични", че всеки, който се доближи до нас, по някакъв начин изчезва. Бих казал, че изобщо не е така. Колегите от ДПС също обясняваха как са били изчезнали патриотите, Реформаторският блок... Патриотите просто се разцепиха и не се явиха на тези избори заедно, заради това не са в парламента, иначе резултатът на патриотите общо далеч надхвърля очакванията. Реформаторският блок също е в парламента, само че в момента са се прекроили и са се преименували, което не означава, че не са същите. Едната част е в СДС, която е в коалиция с ГЕРБ, другата част е в "Демократична България". Бих казал и за Мая Манолова, която се "отърка" в ГЕРБ и стана омбудсман- тогава не бяхме токсични.

По всичко личи, че се върви към предсрочни избори. Страх ли го е ГЕРБ от бързи нови избори?

- Не. ГЕРБ и ДПС са партиите, които винаги са готови за избори. Това, което сме обещавали през годините, сме си го изпълнявали. Сега хората бяха подлъгани от т.нар. "партии на протеста", казвайки им, че са новото лице, въпреки че не виждам нищо ново нито при "мутрите" на Мая, нито при "Да, България". хората бяха излъгани. Слави влезе в парламента и обеща, че ще прекрои системата, че ще има мажоритарен вот, ще намали субсидията и какво ли още не, а сега се оказа, че като влязоха в парламента, тези неща бяха забравени и започнаха да се интересуват от други.

Какви са прогнозите Ви за близкото бъдеще, навлизаме ли в политическа криза?

- За жалост влизаме в политическа криза и ако така се приемат предложенията в Изборния кодекс, тази политическа криза може да продължи много дълго. При тази ситуация, не е сигурно, че резултатите от следващите избори няма да бъдат атакувани в съда и няма да бъдат касирани. Ако тези избори бъдат касирани заради абсурдите, коиот сме приели в Изборния кодекс, няма да има Народно събрание, няма да има депутати, които да отменят тези абсурдни промени в Изборния кодекс, така че може да се окажем в ситуация, в която ще провеждаме постоянно избори, които ще бъдат касирани от едни или други, които не харесват техния резултат.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00