Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Вълчев, "Изправи се! Мутри вън": Има желание за коренна промяна, ГЕРБ е в абсолютна политическа изолация

Снимка: Радио ВИДИН

Новоизбраният народен представител от Враца Андрей Вълчев е един от най-активните в 45-ото Народно събрание. "Не съм изненадан от категоричната позиция на Слави Трифонов да върне мандата за съставяне на правителство", каза депутатът от коалиция "Изправи се! Мутри вън".

Радио ВИДИН: Оправдаха ли са се очакванията Ви за работата на парламента:

- Ако очакванията са били, че ГЕРБ ще си тръгнат веднъж и завинаги рязко, има известно разочарование, но е факт, че се оправдаха очакванията за мнозинство на нови и почтени формации, които под никаква форма няма да си взаимодействат с ГЕРБ. ГЕРБ е в абсолютна политическа изолация и в този смисъл очакванията се оправдаха. Надявам се да започне и процесът по отстраняване на ГЕРБ от властта.
 
Градивна ли е обстановката в Народното събрание?

- Има какво да се желае относно градивността, но е факт, че емоциите в пленарна зала са израз на желанието на българските граждани за промяна. От другата страна виждаме статуквото, което се опитва да вдига градуса на емоциите, за да подмени дневния ред на българското общество, но аз съм убеден, че, да, може да се гради. Самият факт, че в рамките на първите три дни бяха внесени 72 законопроекта, показва, че има желание за коренна промяна на обществено-политическите взаимоотношения, така че клиентелизмът, който беше завладял държавата през последните 11 години, да отстъпи място на принципното, на държавническото отношение и поведение.

Член сте на Комисията за ревизия на управлението на ГЕРБ. Каква е нейната цел, има упреци, че е създадена с предизборни намерения?

- Не, целта на Комисията не е за трупане на предизборен актив, а е форма на парламентарен контрол. Едно от добрите неща, които се случиха в този парламент е, че беше върнат парламентаризмът, парламентарният контрол върху изпълнителната власт.

Какво свършихте до момента?

- Комисията проведе едва едно заседание, на 21 април. Днес е второто заседание, на което ще очакваме отговор на писмата, които председателят на комисията Мая Манолова изпрати на стартовия списък предприятия, за да видим каква информация ще постъпи. Ние не започнахме с някакви предварителни очаквания или някаква предрешеност, а се опитваме максимално обективно да проследим пътя на парите, на публичния ресурс, който е разходван.

От ГЕРБ твърдят, че е противоконституционно налагането на мораториум върху действия на правителството.

- Правната мисъл в ГЕРБ не е съобразила конституционно решение, има практика на Конституционния съд, която казва кога и как могат да се налагат мораториуми. Мисля, че доводите и аргументите ще бъдат преценени в цялата им тежест от уважаемите конституционни съдии и аз съм убеден, че те ще спазят своята практика и няма да има проблеми.

Кои са основните законадетелни инициативи, които са приоритет за вашата парламентарна група?

- Ние държим на обещанията, които дадохме в нашата предизборна кампания. За нас основни приоритети са повишаването на доходите, внесени са законопроекти, за подкрепа, Закон за личната помощ, екологията. Т.е. внесени са законопроекти по всеки един от заявените приоритети- доходи, екология, съдебна реформа. Депозирали сме в деловодството на Народното събрание своите законодателни инициативи. Движим се по дневния ред, който заявихме пред българските граждани и с който спечелихме тяхното доверие.

Така ли отворяте на упреците, че Народното събрание не се занимава с важните обществени проблеми?

- За нас важните обществени проблеми са дневният ред на българското общество, а не дневният ред на който и да е министър в оставка или на депутати на ГЕРБ, които казват кое трябва да ни е важното, как трябва да си защитаваме приоритетите. Да, те са все още първа политическа сила, защото правиха изборите по техния Изборен кодекс, но една от законодателните инициативи е именно промени в Изборния кодекс- максимално да бъде обективен, да отчита вотя на избирателя така, както е даден и да създава предпоставки за свободен вот, а не за контролиран, корпоративен вот, какъвто безспорно имаше и на тези избори.

Казахте, че основната цел на партиите на протеста е да свалят ГЕРБ от власт, но ако сега не се състави правителство не рискувате ли да върнете отново Бойко Борисов на "бял кон"?

- Всяка една от политическите партии в парламента, включително новите политически формации, осъзнават своята отговорност и ще положат всички усилия, без значение дали през редовен или служебен кабинет, да се създаде такава политическа обстановка, която да не позволи повече порочните практики, на които бяхме свидетели последните повече от 11 години.

Вашата политическа формация притеснява ли се от предсрочни избори?

- По никакъв начин. Според мен всяка една политическа формация трябва да е готова ежедневно за избори и да се среща със своите избиратели, за да отчита това, което е дадено от българския избирател като доверие. Аз нямам абсолютно никакъв проблем да се срещам с хората. И днес имам поредица от срещи с избиратели в своя избирателен район в област Враца, за да чуя какви са техните очаквания, каква е тяхната оценка, какво очакват от техния народен представител. Аз проблем с това нещо нямам, нашата формация е готова за избари когато и да са те.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45