Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възползват ли се Дунавските общини от потенциала, който реката предоставя

Снимка: Радио ВИДИН

Дунав е втората по големина река в Европа.. Басейнът на реката включва 19 страни и свързва милиони души. Река Дунав е от изключително значение и за България, тъй като представлява една от границите на страната ни и връзка с останалата част на континента. Развитие на огромния икономически потенциал на река Дунав, която свързва страните от Централна Европа с Черноморския регион, Южен Кавказ и Централна Азия е целта на Дунавската стратегия, приета през 2011 г. Стратегията залага на регионалния подход - насърчаване на съвместната работа между широк кръг от заинтересовани страни за справяне с общите предизвикателства, но без да се създават нови институции.

"В началото на 2021 година се проведе една онлайн работна среща на националните координатори на Дунавската стратегия. Както знаете, Дунавската стратегия е основна за региона около река Дунав. Тя обхваща общо 14 държави, 9 от които са членки на Европейския съюз и 5 от които са извън Европейския съюз и на територията на тези държави общо в крайдунавските страни живеят около 112 милиона души, което е близо 1/5 от населението на Европа. И това е с голяма важност. След тази среща, в началото на тази година, се очертаха няколко важни неща. Едното е, че са предвидени три стратегически проекта за развитие на регионите по поречието на река Дунав, които България, заедно с Румъния и Сърбия ще развива. Единият проект е цялостно предпроектно проучване на българския и румънския бряг, което да покаже нуждите и необходимостта от изграждане на нови мостове, пристанища и евентуално фериботни връзки. Другият проект е за изграждане на вело алея по продължение на реката от двете страни, които са последният участък на маршрута Евро Вело 6. Той е трансграничен с туристическа и търговска цел. Със Сърбия ще бъде направен такъв проект за доставка на оборудване и обучение на хората, които се занимават със защита от природни бедствия за защита на населението. Визира се най- вече речни наводнения, които биха могли да настъпят", заяви икономистът Румен Гълъбинов.

Може ли да кажем, че България не ползва достатъчно от потенциала, който ни дава река Дунав?

"Тези държави, които са в Европейския съюз, държави като Австрия, Германия, Унгария, те имат много положително развитие. Включително Словакия, Словения. Тези държави постигнаха значителни ефекти. За България и Румъния, то затова и остава завършване на някои крайни участъци до делтата на Дунав, които се надяваме, че ще могат да възобновят старата слава на крайдунавските населени места като пренос на култура, на иновации и на инвестиции. Тук може да се дадат някои примери, че в Сърбия такъв град като Нови сад претърпява доста динамично развитие включително и индустриално, което също се дължи и на близостта на реката. По същия начин биха могли да се развият Видин, Лом, Свищов, Силистра."

Роденият във Видин професор Андрей Захариев, преподавател и декан на факултет "Финанси" в Стопанската академия в Свищов, е сред българските делегати, които лобират за изработване на Дунавската стратегия преди 18 години. Той е на мнение, че българският участък на реката не се използва пълноценно. 

"Дунав в долното течение е празна река. Река, в която, дори ако стационираме една видеокамера, която да заснеме какъв е трафикът от транспортни средства, вероятно ще се окаже, че на час минава по един конвой от шлепове и това е всичко. Докато в северното течение на реката там имаме буквално трудности да се разминат корабите по реката, което е един парадокс. Всъщност река Дунав е гранична река и като гранична река тя по своя си характер изисква двете страни България и Румъния да имат едни общи политики да развиват реката. На този етап и двете страни не демонстрират категорично желание това нещо да се случи."

Дунавските общини в България, Сърбия и Румъния не са толкова развити като тези в горното течение на реката- Унгария, Австрия, Германия.

"Не можем да говорим за липса на капацитет. Познавам голяма част от общините, екипите, които работят по разработване на проекти, така че смятам, че капацитетът е налице. Просто, може би, в тези институции процедурите са малко по- тромави и това до голяма степен ги прави по- негъвкави от останалите организации. И затова, примерно, не успяват да усвоят голяма част от фондовете, които се отпускат за такива общини", каза Красимир Кирилов- председател на Видинската търговско- промишлена палата.

"Германия, Австрия и т.н., там общо взето вело туризмът по Дунав е една много силна индустрия, която дава тласък на тези малки къщи за гости, въобще на малкия бизнес да се развива. Много хора, много туристи обикалят по горното течение на Дунав. В нашето долно течение все още нещата са сравнително диви, все още, може би, няма достатъчно места за настаняване, но те са функция от не толкова силното търсене, колкото по горното течение на Дунав. В същото време нашият бряг е по- раздвижен от румънския и има какво да се види. Имаме страшно много исторически паметници, природни феномени", коментира Евтим Стефанов- инвеститор в туризма и бивш ръководител на Агенцията за регионално развитие и Бизнес център- Видин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00