Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ситуацията с COVID-19 ни направи по- щедри?

Снимка: Pixabay

Страната ни е на 45 място по щедрост през 2020 година, според проучване на международна мрежа, работеща в сферата на благотворителността и гражданското общество. Компанията, извършила изследването КАФ е водеща международна мрежа от независими, местни организации, които работят в челните редици на благотворителността и гражданското общество. Това са лидери и новатори в увеличаване на дарителството и укрепване на гражданското общество като помагат на дарителите, компаниите и гражданските организации да окажат най-голямо социално въздействие. Ежегодно, организациите от мрежата подкрепят повече от 70 000 благотворителни организации, с над 500 млн. паунда дарения, в повече от 100 страни. Проучването на глобалната щедрост разкрива огромното влияние на пандемията COVID-19 върху благотворителността - в позитивен, и в негативен план. Общности по целия свят се мобилизираха, за да помогнат на съгражданите си за справяне с последствията от пандемията. В резултат на това са отчетени най-високи показатели по показателя "помощ за непознат" от създаването на Индекса през 2009 г. Повече от половината (55%) от пълнолетното население на света - или 3 милиарда души - казват, че са помогнали през 2020 на човек, когото не са познавали. По същия начин през 2020 г. повече хора са дарили пари, отколкото през последните пет години (31%). Нивата на доброволчество през 2020 г. са общо взето непроменени на глобално ниво. Според Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация, която отбелязва успехите на програмата за дарителството, Световният дарителски индекс на КАФ за 2020 показва реално безпрецедентната солидарност на обществото ни срещу COVID-19, която съумяхме да запазим не само за кратък кризисен период, а през цялата година, в която дарителството нямаше умора.

"Проучването показва това, което ние наблюдавахме миналата година и знаем, че в кризи българите сме способни да се съберем, да даряваме много сериозно и да съберем значително количество помощ за нуждаещи се и изпаднали в критична ситуация. То показва и още нещо, че през миналата година тази вълна на солидарност беше през цялата година. Обичайно е по време на кризисна ситуация да има пик от един- два месеца и след това да се върнем в по- ниски нива на дарителство."- уточни Елица Баракова.

Три са основните акценти от направеното проучване за щедростта през 2020 година. За първи път 5 големи западни икономики изпадат от топ 10 на най-щедрите държави, за първи път България се намира в горната част на таблицата - на 45 място от 114 държави в света с дарителски индекс 37% и за първи път страната ни не е последна сред 10-те държави в Източна Европа. Какво означава това?

"Това е един пандемичен индекс, както и да го погледнем и е положителен за ръста, който описахме за нас и довел до движение надолу за пет от държавите, които традиционно са в първата десятка. Там не виждаме сега САЩ, Канада, Великобритания, които са традиционно щедри нации. Нашето обяснение е, че миналата година ние страшно много дарявахме онлайн с СМС-и по този начин, който е относително дистанционен, докато благотворителността в тези държави е много свързана с живия контакт между благотворителните организации, гражданските организации и техните дарители там. Те имат благотворителни магазини, организират много събития за фондонабиране лице в лице и тези неща не можеха да функционират през миналата година, а те са голям процент от даренията в тези държави."- каза още Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация, занимаваща се с успехите на програмата за дарителството. В България през 2020 година 64% са помогнали на непознат, 34% са дарили пари, 12% са били доброволци. Традиционно у нас най-високи показатели получаваме при "помощ за непознат", а доброволчеството е най-слабо. През изминалата година гражданите на България са проявили по-висока активност и по трите аспекта на благотворителността. 

Каква е психологията на дарителството? Има ли връзка между емоционалното ни състояние и отключването на щедростта у човека? Разговаряхме с психолога Крум Крумов от Видин, който практикува в София.

"Има връзка. От психологична гледна точка чрез акта на даряването даряващият се стреми да стигне до усещането за вътрешно чувство за удовлетвореност. Дарението не е само красив жест към субекта, по- скоро смятам, че  той е импулс към задоволяване на собствените потребности. Българите всъщност живеем трудно, живеем в болка, живеем в тревога и нищета и в ситуацията на пандемията тези проблеми излязоха още по- наяве."- обясни психологът Крум Крумов.

Видинчани са склонни да даряват, показа анкета на радио Видин и като цяло смятат, че българите са щедри и добри хора:

"Хората си отвориха малко очите за живота. В България сме били винаги близо до дъното и не сме усещали големите промени. Аз живея в чужбина и там разликата е, че българите са малко по- различни- там живеем на комуни някак си и за съжаление отношенията между българите не са такива, каквито са в България ... Въпреки ситуацията, в която се намираме аз мога да преценявам по това как се отнасяме във входа, където живея. Като че ли сме станали по- сплотени и нещастията ни сближават ... Българите са добри хора и открай време са си били добри и щедри."- коментираха видинчани.

Проучването ясно показва въздействието на наложения локдаун- пет големи западни икономики за първи път изпадат от топ 10 на най-щедрите страни. От върха на класацията отпадат САЩ (19 място през 2020), Канада (35), Ирландия (26), Великобритания (22) и Холандия (39). Само Австралия и Нова Зеландия остават в топ 10, но там проучването е проведено в седмиците преди разгръщането на първата вълна на пандемията. През 2020-та най-щедрата държава в света е Индонезия, която оглавява списъка и през 2018 г. Следват я Кения и Нигерия. България бележи личен рекорд, като се изкачва от дъното на таблицата до 45 място от 114 държави. Дарителският ни индекс е 37%.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45