Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Подкрепа за трансгранични проекти и сътрудничество в съседните на ЕС региони

Снимка: europarl.europa.eu

ЕП одобри три фонда на ЕС в общ размер на 243 млрд. евро за укрепване на икономическото, социалното и териториалното сближаване на ЕС. Част от тези средства са предназначени и за финансиране на трансграничното сътрудничество.

Т.нар. пакет за политиката на сближаване включва Европейското териториално сътрудничество (Interreg), Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, както и регламента за общоприложимите разпоредби - набор от правила относно регионалните, кохезионните и социалните фондове на ЕС за следващите седем години. В съответствие с новите правила най-малко 30% от ресурсите на Interreg и на Регионалния и Кохезионния фонд ще трябва да бъдат насочени за финансиране на действия в областта на климата, кръговата икономика и инвестиции в устойчив растеж и създаване на работни места. За да допринесе за възстановяването от пандемията от COVID-19, те ще подкрепят и сектора на културата, устойчивия туризъм, цифровизацията и повишаването на устойчивостта на системата на общественото здраве.

Средствата - с 3 % повече в сравнение с предходния период - се осигуряват от пакета за Европейския фонд за регионално развитие.  72,2% от тези средства ще са предназначени за трансграничното сътрудничество.

Транснационалното и междурегионалното сътрудничество и сътрудничеството между най-отдалечените региони ще получат съответно 18,2%, 6,1% и 3,5% от ресурсите. До 20% от средствата в рамките на дадена програма по Interreg могат да бъдат разпределени за малки проекти.

Трансграничните програми са една благодатна възможност за развитие на ргионите и преодоляване на различията между тях, обясни Сабрина Калъчова от Европейския информационен център "Европа директно" във Видин:

"От инфраструктурни предизвикателства до опазване на околната среда и борба с климатичните промени, до решения, свързани с безработицата, социално икономическото измерение, туризма, опазване на културното наследство и т.н. Това дава възможност да се създадат интегрирани решения за управление на общите ресурси- както при нас река Дунав, или да се решат общи предизвикателства за регионите и се уеднакви разликата между тях. Ние живеем в един съюз и не напразно името на тези проекти идват от Кохезионния фонд, който означава сближаване..."  

Ролята на Европейския информационен център "Европа директно" във Видин, както и центровете в цялата страна и Европа, имат ролята на своеобразен консултант за местните власти, неправителствените организации и бизнеса при търсене на възможности за финансиране по програми от ЕС:

"Приканвам всички, които имат нужда, да се възползват от нашите безплатни услуги. В момента трансграничните програми, които са специално за нашата област,  са България- Румъния и България- Сърбия. Те са във фаза на подготовка, защото старият програмен период изтече. От настоящата 2021 година започна новият и се очаква поканите за представяне на предложения за финансиране на проекти да бъдат стартирани тази година и затова сме отворени да помагаме."

Търговско- промишлената палата във Враца има много голям опит при изпълнението на програми, предназначени за трансграничните райони, обясни Мая Емилова- експерт проекти и международни програми към ТПП Враца:


"Река Дунав въпреки че ни разделя като естествена граница, тя често пъти и ни обединява. В момента търговската палата дори изпълнява проект, който е насочен към семейства с деца. Една уникална концепция за пътуване в зоната на България и Румъния, като той цели да се популяризира нашето природно и културно наследство в трансграничния регион...

Изпълнихме и доста проекти, които са свързани с опазване на природната среда и културното наследство, имахме и един проект за разработването на интегриран и приобщаващ пазар на труда на трансгранично ниво за България и Румъния.

Европа изработи един план за възстановяване Next Generation EU, който дава един уникален шанс да излезем по-силни от тази пандемия и да преобразим икономиките в ЕС, като дадем възможности през този план за възстановяване за нови работни места и за една по-добра Европа."

Сега е времето да се четат проектопрограмите за периода 2021-2027 година, призова експертът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25