Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боксът - най-трудният спорт

Автор:
Снимка: Цветомир Цветанов

Буквално преди няколко дни Световната боксова федерация (АИБА)  измени датата на Международния ден на бокса, който от 2017 се отбелязваше на 22-ри юли. От тази година Денят на бокса ще е 27 август. Решението е взето от президента на централата Умар Кремльов, който иска датата да се свързва с първото Световното първенство под егидата на Световната боксова федерация, което се е състояло през 1974 година в Хавана, Куба, между 17-ти и 30-ти август 1974 г.. Тогава са коронясани 11 шампиона, а домакинът Куба оглавява отборното класиране по медалите. 

"2004 година по поръчка на телевизионния канал ESPN, на американския олимпийски комитет е направено научно изследване, за това кой е най-трудния спорт по 10 показателя. По десетте критерия се е работело отделно и резултатите са идвали на едно място, и след което всички с учудване установяват, че боксът е най-трудния спорт в света. Следват хокей на лед, американски футбол, баскетбол, борба и така нататък. Футболът е някъде на "престижното" десето място... С бокс се занимавам от 1974 година. Имам участие в над 150 срещи на ринга, няколко пъти съм ставал републикански шампион, балкански вицешампион. В тази форма Спортен клуб по бокс съществува от 2012 година, когато го регистрирахме. Започнахме тренировки и участия в състезания от Републиканския спортен календар. От тогава досега всяка година участваме, от 2015 година досега няма година, в която да нямаме шампион в страната. Последно преди месец, шампионска титла завоюва Ина Цветкова, която стана републиканска шампионка за девойки до 18 години.", разказа Кирил Бушев, треньор на Спортен клуб по бокс "Бдин" - Видин.




Една от легендите на видинския бокс и един от основоположниците на спорта във Видин е Цветан Рангелов, който сега е и помощник треньор в клуба на "Бдин":

"Започнал съм състезателна дейност от Перник, "Миньор" - Перник - това е било 1958-59 година, от там тръгна работата... 1969 година кацнахме тук трима състезатели и направихме мъжки отбор по бокс - "Химик" се казваше. Другите две момчета са Петър Анев и Любо Христов".


12 годишният Йордан, който живее и учи в Дунавци, всеки ден пътува до Видин, за да тренира именно бокс:

"Аз бях в София и там се записах за самозащита на таекуондо, бях тогава 5 годишен и до 7 годишен тренирах. След това отидохме в Германия - там не ми хареса и казах на майка ми и на баща ми, за да си продължа спорта. Тук нямаше таекуондо и дядо ми ми каза, че има само бокс и това повече ми хареса от таекуондото. И се запалих повече по бокса".


Боксът е вид контактен спорт, при който играчите си нанасят един на друг удари със специални ръкавици. С течение на времето се създават 2 вида бокс - професионален и аматьорски. През 1865г. маркиз Куинсбъри измислил аматьорски правилник за този боен спорт, а през 1867г. започнал и да организира двубои. Три години по-късно, в Куинсбъри, се създава Аматьорска Асоциация по Бокс (АБА), а от следващата година започват и редовните аматьорски шампионати. През 1952г. аматьорския бокс е в Олимпийските игри. 

Правилата при аматьорския и при професионалния бокс, разбира се, са различни.

Боят при професионалния бокс се дели на 12 рунда и се контролира от съдия. Победа се присъжда тогава, когато съперникът е повален и не може да се повдигне в продължение на 10 секунди (нокаут) или ако получи травма, която не му позволява да продължи боя (технически нокаут). Ако след края на рундовете боят не е прекратен, то победителят се определя чрез оценки от съдии.

Докато при аматьорския бокс, какъвто всъщност практикува СК по бокс "Бдин" - Видин, рундовете са 3x3 с 1 минута почивка. Победа се присъжда: по точки - с решение на страничните съдии (WP), отказване на противника (ABANDON), прекратяване на срещата от рефера (RSC) и нокаут (KO) - когато един от боксьорите е небоеспособен, след преброяване (от ринговия съдия) до 8.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33