Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боксът - най-трудният спорт

Автор:
Снимка: Цветомир Цветанов

Буквално преди няколко дни Световната боксова федерация (АИБА)  измени датата на Международния ден на бокса, който от 2017 се отбелязваше на 22-ри юли. От тази година Денят на бокса ще е 27 август. Решението е взето от президента на централата Умар Кремльов, който иска датата да се свързва с първото Световното първенство под егидата на Световната боксова федерация, което се е състояло през 1974 година в Хавана, Куба, между 17-ти и 30-ти август 1974 г.. Тогава са коронясани 11 шампиона, а домакинът Куба оглавява отборното класиране по медалите. 

"2004 година по поръчка на телевизионния канал ESPN, на американския олимпийски комитет е направено научно изследване, за това кой е най-трудния спорт по 10 показателя. По десетте критерия се е работело отделно и резултатите са идвали на едно място, и след което всички с учудване установяват, че боксът е най-трудния спорт в света. Следват хокей на лед, американски футбол, баскетбол, борба и така нататък. Футболът е някъде на "престижното" десето място... С бокс се занимавам от 1974 година. Имам участие в над 150 срещи на ринга, няколко пъти съм ставал републикански шампион, балкански вицешампион. В тази форма Спортен клуб по бокс съществува от 2012 година, когато го регистрирахме. Започнахме тренировки и участия в състезания от Републиканския спортен календар. От тогава досега всяка година участваме, от 2015 година досега няма година, в която да нямаме шампион в страната. Последно преди месец, шампионска титла завоюва Ина Цветкова, която стана републиканска шампионка за девойки до 18 години.", разказа Кирил Бушев, треньор на Спортен клуб по бокс "Бдин" - Видин.




Една от легендите на видинския бокс и един от основоположниците на спорта във Видин е Цветан Рангелов, който сега е и помощник треньор в клуба на "Бдин":

"Започнал съм състезателна дейност от Перник, "Миньор" - Перник - това е било 1958-59 година, от там тръгна работата... 1969 година кацнахме тук трима състезатели и направихме мъжки отбор по бокс - "Химик" се казваше. Другите две момчета са Петър Анев и Любо Христов".


12 годишният Йордан, който живее и учи в Дунавци, всеки ден пътува до Видин, за да тренира именно бокс:

"Аз бях в София и там се записах за самозащита на таекуондо, бях тогава 5 годишен и до 7 годишен тренирах. След това отидохме в Германия - там не ми хареса и казах на майка ми и на баща ми, за да си продължа спорта. Тук нямаше таекуондо и дядо ми ми каза, че има само бокс и това повече ми хареса от таекуондото. И се запалих повече по бокса".


Боксът е вид контактен спорт, при който играчите си нанасят един на друг удари със специални ръкавици. С течение на времето се създават 2 вида бокс - професионален и аматьорски. През 1865г. маркиз Куинсбъри измислил аматьорски правилник за този боен спорт, а през 1867г. започнал и да организира двубои. Три години по-късно, в Куинсбъри, се създава Аматьорска Асоциация по Бокс (АБА), а от следващата година започват и редовните аматьорски шампионати. През 1952г. аматьорския бокс е в Олимпийските игри. 

Правилата при аматьорския и при професионалния бокс, разбира се, са различни.

Боят при професионалния бокс се дели на 12 рунда и се контролира от съдия. Победа се присъжда тогава, когато съперникът е повален и не може да се повдигне в продължение на 10 секунди (нокаут) или ако получи травма, която не му позволява да продължи боя (технически нокаут). Ако след края на рундовете боят не е прекратен, то победителят се определя чрез оценки от съдии.

Докато при аматьорския бокс, какъвто всъщност практикува СК по бокс "Бдин" - Видин, рундовете са 3x3 с 1 минута почивка. Победа се присъжда: по точки - с решение на страничните съдии (WP), отказване на противника (ABANDON), прекратяване на срещата от рефера (RSC) и нокаут (KO) - когато един от боксьорите е небоеспособен, след преброяване (от ринговия съдия) до 8.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10