Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боксът - най-трудният спорт

Автор:
Снимка: Цветомир Цветанов

Буквално преди няколко дни Световната боксова федерация (АИБА)  измени датата на Международния ден на бокса, който от 2017 се отбелязваше на 22-ри юли. От тази година Денят на бокса ще е 27 август. Решението е взето от президента на централата Умар Кремльов, който иска датата да се свързва с първото Световното първенство под егидата на Световната боксова федерация, което се е състояло през 1974 година в Хавана, Куба, между 17-ти и 30-ти август 1974 г.. Тогава са коронясани 11 шампиона, а домакинът Куба оглавява отборното класиране по медалите. 

"2004 година по поръчка на телевизионния канал ESPN, на американския олимпийски комитет е направено научно изследване, за това кой е най-трудния спорт по 10 показателя. По десетте критерия се е работело отделно и резултатите са идвали на едно място, и след което всички с учудване установяват, че боксът е най-трудния спорт в света. Следват хокей на лед, американски футбол, баскетбол, борба и така нататък. Футболът е някъде на "престижното" десето място... С бокс се занимавам от 1974 година. Имам участие в над 150 срещи на ринга, няколко пъти съм ставал републикански шампион, балкански вицешампион. В тази форма Спортен клуб по бокс съществува от 2012 година, когато го регистрирахме. Започнахме тренировки и участия в състезания от Републиканския спортен календар. От тогава досега всяка година участваме, от 2015 година досега няма година, в която да нямаме шампион в страната. Последно преди месец, шампионска титла завоюва Ина Цветкова, която стана републиканска шампионка за девойки до 18 години.", разказа Кирил Бушев, треньор на Спортен клуб по бокс "Бдин" - Видин.




Една от легендите на видинския бокс и един от основоположниците на спорта във Видин е Цветан Рангелов, който сега е и помощник треньор в клуба на "Бдин":

"Започнал съм състезателна дейност от Перник, "Миньор" - Перник - това е било 1958-59 година, от там тръгна работата... 1969 година кацнахме тук трима състезатели и направихме мъжки отбор по бокс - "Химик" се казваше. Другите две момчета са Петър Анев и Любо Христов".


12 годишният Йордан, който живее и учи в Дунавци, всеки ден пътува до Видин, за да тренира именно бокс:

"Аз бях в София и там се записах за самозащита на таекуондо, бях тогава 5 годишен и до 7 годишен тренирах. След това отидохме в Германия - там не ми хареса и казах на майка ми и на баща ми, за да си продължа спорта. Тук нямаше таекуондо и дядо ми ми каза, че има само бокс и това повече ми хареса от таекуондото. И се запалих повече по бокса".


Боксът е вид контактен спорт, при който играчите си нанасят един на друг удари със специални ръкавици. С течение на времето се създават 2 вида бокс - професионален и аматьорски. През 1865г. маркиз Куинсбъри измислил аматьорски правилник за този боен спорт, а през 1867г. започнал и да организира двубои. Три години по-късно, в Куинсбъри, се създава Аматьорска Асоциация по Бокс (АБА), а от следващата година започват и редовните аматьорски шампионати. През 1952г. аматьорския бокс е в Олимпийските игри. 

Правилата при аматьорския и при професионалния бокс, разбира се, са различни.

Боят при професионалния бокс се дели на 12 рунда и се контролира от съдия. Победа се присъжда тогава, когато съперникът е повален и не може да се повдигне в продължение на 10 секунди (нокаут) или ако получи травма, която не му позволява да продължи боя (технически нокаут). Ако след края на рундовете боят не е прекратен, то победителят се определя чрез оценки от съдии.

Докато при аматьорския бокс, какъвто всъщност практикува СК по бокс "Бдин" - Видин, рундовете са 3x3 с 1 минута почивка. Победа се присъжда: по точки - с решение на страничните съдии (WP), отказване на противника (ABANDON), прекратяване на срещата от рефера (RSC) и нокаут (KO) - когато един от боксьорите е небоеспособен, след преброяване (от ринговия съдия) до 8.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20