В месеците на пандемия ограничихме пътуванията извън границите на страната, а освен хората, редица браншове, сред които и туризма, бяха силно засегнати. Затова Европейският съюз въведе редица мерки за подпомагане на сектора, както и за защита прaвата на пътниците. Въпреки пандемията, желанието да опознаваме нови места и да пътуваме остава, казва Николай Антов, който е представител на туристическа агенция във Видин:
"В разгара сме на едно много особено лято - сезон 2021-ва. Хубавото е, че желанието, което имат хората да пътуват не е изчезнало съвсем, въпреки че те са наплашени от ситуацията, която ни съпътства вече втора година."
От началото на юли е в сила цифров сертификат, който цели да улесни придвижването ни между държавите, членки на Европейския съюз. Сертификатът показва, че даден човек е бил ваксиниран, има скорошен отрицателен резултат от тест или се е възстановил от COVID-19 през последните шест месеца. Идеята е да се създаде доверие между държавите членки, за да може хората да пътуват в едно пространство без вътрешни граници, каза пред Европейския парламент Хуан Фернандо Лопес Агилар:
"Сега имаме регламента, който е задължителен за всички държави членки. Същевременно виждаме проблеми, които бяха предвидим. Този преходен етап на постепенно навлизане, например изискваше една много важна инфраструктура. Също така сертификатът трябваше да има едни и същи характеристики във всички държави членки, но видяхме, че има различни практики. Те трябва да бъдат наблюдавани от Комисията. Всички държави членки трябва да дават едни и същи гаранции, да има правна сигурност."
Европейският цифров сертификат се издава от национални органи. Информацията се съхранява под формата на QR код. Този код може да бъде показан в електронен формат или разпечатан на хартия. При пътуване той се сканира, а издаването му е безплатно. Системата ще продължи да действа 12 месеца и обхваща всички 27 страни от Европейския съюз заедно с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Безпрепятствено през европейските границите преминава Борислав Бориславов, който се прибира с автомобил от Финландия. Не се притеснява и за прибирането си обратно във Финландия, което ще е със самолет, но има познати, които се замислят дали да пътуват:
"Не съм срещал никакви проверки. Едва тук на българската граница ме спряха. Казаха, че трябва да остана десет дни под карантина или да си направя антигенен тест. Аз си направих антигенен тест... Има хора, които ги притеснява това пътуване, но има хора, които са се прибрали от Финландия без никакъв проблем."
Освен наложените от държавите мерки за ограничаване на пандемията, всеки от пътуващите има лична и отговорност, казва Николай Антов:
"Хората пътуват и ние сме доволни, че имат такова желание. Каква е отговорността на туристите, които са тръгнали да пътуват? Най-вече човек трябва да бъде отговорен към своите навици, които е създал през тези две години, за да се предпазва, да предпазва себе си, да предпазва околните. Това е носенето на маска, когато се пътува организирано с автобус. Вече в самолет е задължително по време на целия полет пътниците да са с маски. Много важно е човек, който не се чувства комфортно, да бъде честен, да предупреди туроператор, да отмени полет, защото има такива опции, с които може да се отложи пътуване. Има такива застраховки, които покриват ковид преди самия полет, преди самото пътуване. Те не са толкова скъпи, но гарантират, че сумата, която туристът е вложил, ще бъде възстановена. Всичко това според мен опира до културата на пътника. Той трябва да бъде отговорен за себе си и за хората в превозното средство… Всяка държава си има свои изисквания, които трябва да се спазват, за да се влезе на територията на самата държава. Когато говорим за Европейски съюз, имаме няколко фактора, които осигуряват влизането. Първо, ако си ваксиниран, имаш сертификат. Ако си преболедувал, имаш сертификат. Тези сертификати вече чрез помощта на личните лекари, всеки от нас може да извади от системата и да прилага. Когато това не е на лице, можеш да приложиш антигенен тест, направен в рамките на 48 часа или PCR, направен в рамките на 72 часа. Това са задължителни условия за влизане на територията на целия Европейски съюз. Въпреки това има държави, които в зависимост от превозното средство, настояват този тест да бъде качен в самолетния билет, да бъде попълнен така нареченият QR код, който информира външното министерство или министерството на здравето на съответната страна, че влиза пътник и къде отива с какво превозно средство, в колко часа ще бъде на територията на страната. По този начин имаме контрол на движението на пътниците."
Сертификатът не е необходимо условие за пътуване. Ако го нямате обаче, ще трябва да изпълнявате изискванията в страната, където отивате - например, може да се наложи да останете в карантина. В изключителни случаи като например при внезапна поява и разпространение на нов вариант на вируса, всяка държава в ЕС може да въведе ограничения дори за притежатели на сертификати.
Днес ще ви разкажем за една вдъхновяваща инициатива , която има за цел да зарадва жителите на Видин и да подкрепи младите таланти в региона . Една група от ентусиазирани и щедри хора се обедини, за да подкрепи младата и обещаваща певица Виктория Владиленова , която е само на 12 години, ученичка е в Основно училище "Любен Каравелов". Те ѝ..
Наскоро ви разказахме за фотоконкурса "Моята любима сграда" , който търсеше млади таланти, които да уловят красотата и уникалността на архитектурните съкровища в Северна България . Всеки на възраст между 15 и 29 години имаше възможността да покаже любимата си сграда и да разкаже нейната история. Конкурсът прикани участниците да изпратят..
13 януари – Ден на българското кино! Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..