Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радан Кънев: Правовата държава в България се влошава

Радан Кънев
Снимка: Европейски парламент


Остават предизвикателствата за независимостта на съдебната система в България, се казва в доклада по хоризонталния механизъм за върховенството на закона на Европейската комисия в частта за страната ни. В него се допълва, че все още стои въпросът за липсата на прозрачност за собствеността на медиите, а работната среда и безопасността на журналистите не са се подобрили

Като конкретен пример се дава отмяната от Конституционния съд на закона за отчетността на главния прокурор и неговите заместници. 

В България няма подобрение спрямо предишната година е основният извод от доклада, каза в "Посоките на делника" Радан Кънев.

"Докладът има два основни елемента. Първият е констатацията, че през последната година подобряване на ситуацията по отношение на правовата държава просто няма. Други доклади, понякога малко измъчено, са се опитвали да намерят някакъв малък напредък, докато този констатира очевидното за всеки български гражданин - нашата правосъдна система, нашите институции, са в състояние на стагнация. Другият съществен елемент е детайлното и аналитичното отразяване на ситуацията в българската прокуратура. Няма доклад досега, който толкова ясно да посочва структурата на прокуратурата, свръхконцентрацията на власт във фигурата на главния прокурор, неговата пълна безотчестност и безконтролност като основен проблем на кризисната ситуация. Докладът дава ясна картина, но без да се отдава на изследване на конкретни случаи на злоупотреба, което е слабост. Остава да си направим изводи, по които да формираме политиката си".

Разочароващо е, че докладът не анализира ролята на специализираното правосъдие, посочи още евродепутатът.

"Имаме две видими слабости тук, недостатъци. Едната е липсата на оценка за очевидните проблеми на специализираното правосъдие, а другата - липсата на адекватен анализ на ситуацията с корупцията. Липсата на очевадните примери за злоупотреба с власт, с право, свързани със специализираното правосъдие, с КПКОНПИ".

Според доклада, остава и загрижеността за състава и функционирането на Висшия съдебен съвет, тъй като не са приети реформите за неговия състав и функциониране в рамките на новия проект за конституция. Посочва се, че главният инспектор и инспекторите към Главния инспекторат на ВСС продължават работата си, въпреки че мандатът им е приключил през април миналата година. Има и безпокойство за назначенията на съдиите на по-високи позиции, които, според Комисията, не се извършват по прозрачна процедура. От институцията отчитат, че дигитализирането на правосъдието все още е назад. Има проблеми с ефективността на мерките, свързани с интегритета на публичната администрация, лобирането и защитата на свидетелите, където няма специална регулация. Отново се отбелязва ниският процент на окончателните присъди по високите етажи на властта.

Докладите трябва да са обвързани с конкретни политически инструменти, с които правителствата да се съобразяват, според Кънев.

"От миналата година насам съществува инструментът за взаимовръзка между европейското финансиране и състоянието на правовата държава. Той дава на Комисията при сериозни нарушения, при проблеми с правосъдието, както да отправя предупреждения за спиране на средства, така и да ги спира. Целият механизъм е нов, така че всички очакват как ще бъде приложен". 

На 1 октомври миналата година най-сериозните проблеми в България бяха казани директно. Тогава страната се открои като проблемна част в ЕС, защото първият доклад посочи, че съдебната власт е зависима, парламентът променя законите на тъмно, а правителството е превзело медиите

България трябва незабавно да предприеме мерки за контрол и отчетност на главния прокурор и незабавно да премине към конституционна реформа по отношение на Висшия съдебен съвет, на мнение е бившият депутат от 43-тото НС, който коментира и предложението на ИТН главният прокурор да се избира от народа.

"Очаквам това да е труден процес. Съдебата реформа в България е започвала много пъти. Най-големият успешен опит беше извършен в периода 2014-2015, когато имаше пълноценна коалиция с участието на Реформаторския блок и Христо Иванов като министър. Надявам се започващият парламент да започне точно от там, където тогава беше прекъсната. Няма как да очакваме в рамките на ден, седмица, месец или дори година, защото това е реформа, която не се осъществи 30 година. Досега имаше отстъпление от постигнатото, влошаване на ситуацията. Аз като юрист, като политик, дори като активен гражданин, намирам за опасно предложението на ИТН - популистко, издигане на привидна теза, която ако бъде приложена като политика, ще бъде катастрофално. Няма как главният прокурор да се избира от народа. В България 2/3 от манекенките имат юридически дипломи. Т.е утре могат да се превърнат в главен прокурор. В повечето развити демокрации хората дори не знаят името на главния си прокурор. Защо? Защото той върши работата, която трябва да върши. Той не е шоумен, ние такъв си имаме и в момента".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45