Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Пенсионната система е фундаментално нестабилна

Георги Вулджев
Снимка: Стопкадър, bTV


Предложеното увеличение е обективно, но пенсионната система е фундаментално нестабилна, каза в "Посоките на делника" икономистът Георги Вулджев.

"В дългосрочен план е сериозно натоварване на бюджета и социалните разходи, което е въпросително колко може да си го позволи НОИ с оглед на факта, че дефицитът се увеличи още повече заради пандемията. От друга страна, е неизбежно, дълги се на демографските тенденции, които имаме в България. Ако искаме да се борим с този дефицит, да го обърнем дори, трябва да преосмислим до основи пенсионната система, която имаме. Начинът, по който функционира - да преразпределя пари от по-млади към по-стари, от работещи към пенсионери - с такива демографски тенденции, при които населението застарява постоянно, такава система е фундаментално нестабилна. Трябва да има различна пенсионна система, в която всеки има своя собствена сметка, всичко е пропорционално - колко ще получиш да зависи от това колко си спестил ти като работещ. Тази актуализация в момента не се опитва да адресира фундаменталните въпроси, а просто се опитва да повиши пенсиите по един сравнително обективен и по по-предвидим начин. 50те лева, идващи от правителството, са като подаяние, което опорочава целия пенсионен модел. Той трябва да е обективен, да е базиран на финансови формули, но политиците просто раздават пари". 

Пенсиите на над 2 млн. българи да бъдат повишени средно с 64 лв. от 1 октомври предвижда актуализация на бюджета. Според предложените промени минималната пенсия ще стане 340 лв., при 300 лв. в момента, а максималната ще нарасне от 1440 лв. на 1500 лв. Предвижда се и вдигане на коефициента за всяка година трудов стаж от 1,2 на 1,35. По този начин пенсиите ще бъдат увеличени средно с 12,5%.

Добавката от 50 лв. ще бъде включена трайно в размера на пенсиите.

"Правителството създава временен разход, който политически ще е непосилно да се премахне. От самото начало имплицитно е пернаментен разход. Политически, особено в условията на криза, никой няма да има волята да вземе тези 50 лева обратно. По-големият проблем е, че е опорочен смисълът на системата. Не е обективна, няма ясни правила. Никога не може системата да е напълно обективна, така ще спре да бъде социална. Когато говорим за пенсиите от първия стълб, трябва да внимаваме с цялото "хората да получават това, което са изработили". На фундаментално ниво не е идеята това. По-скоро е да разпределим от онези, които имат повече доходи, към тези, които са имали по-ниски, така че всички да покрият минимум. В такава система, за да не се превърне в черна дупка за бюджета, да има усещане за справедливост, трябва да има правила. Премиерът идва и казва, че ще раздава допълнително. Увеличението трябва да преминава чрез реформа. Не трябва да е "ние решаваме", "ние обещаваме". Не водим устойчив начин на политика, защото раздаването бързо се изчерпва".

Минималната пенсия да стане 369 лева, да стигне прага на бедност и да бъдат повишени всички останали пенсии или на база осигурителен доход от някоя от последните години, или с повишаване на коефициента на всяка година осигурителен стаж, се очаква да предложат в парламента депутатите от Изправи се, БГ! Ние идваме!

Експертът по социална политика и бивш министър на труда и социалната политика Хасан Адемов, който е народен представител от ДПС, предложи по-смела крачка за размера на пенсиите и окончателно отпадане на тавана за тях. С много малко допълнителен ресурс минималната пенсия може да стане 350 лв, коментира той пред Националната телевизия и поясни, че ДПС ще направят своите предложения, след като се внесе предложението на служебния кабинет в НС. 

"Увеличаването на минималната пенсия с 50 лева е много по-голям разход, отколкото е премахването на тавана въобще. Хората, които биха се възползвали, не са толкова много, по спомен - може би към 30 хиляди души. Като разход това няма да се отрази на хазната. Вдигането на минималната пенсия е вдигане за повече хора. Това не е радикална мярка. Казусът е за максималния праг и за максималния праг на осигурителния доход. Причината да съществуват тези прагове е да не се допуска безкрайно увеличаване на осигурителната тежест. За да може това да се подсигури, трябва да се сложи таван на самите пенсии. Причината да имаш таван е, че това е преразпределителна система. Целта не е всеки да получи толкова, колкото напълно е заслужил, а да се гарантира средно социално ниво за абсолютно всичко, дори за тези, които реално са се осигурявали на по-ниска база. Ако тръгнем да пипаме тези тавани, започваме да се опитваме да променяме смисъла на системата. Тя е социална, а искаме да я направим да не е - да бъде капиталопокривна, справедлива, така че всеки да си получава на колкото се е осигурявал. В по-дългосрочен план, след едно поколение, тогава може да има значително увеличие на държавните разходи поради факта, че сега си премахнал тавана на пенсиите, но сега няма как да има ефект", поясни още икономистът Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45