Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Филипов: Служебният кабинет няма правомощия за пенсионна реформа

Снимка: Личен архив


Социалната политика е прерогатив на редовните правителства, посочи Никола Филипов по повод повишението на пенсиите, предвидено от 1 октомври.

"Важна тема, която остана на заден план заради политическите драми. Да се повишат пенсиите звучи добре, прекрасно е. Всяка една партия, която покачва пенсиите, си дава вид, че мисли за възрастните хора. Въпросът е, откъде ще дойдат тези пари? Служебният кабинет е абсурд да променя пенсионната система, защото няма правомощията. Това е прерогатив изцяло на редовните правителства. Предложението е да се повишат с 16 %, но това ще доведе до 2 милиарда допълнителни разходи. Когато се прави такава фундаментална реформа, трябва да е ясно откъде ще дойдат парите. На този етап такава информация няма. Трябва да се замислим, когато ни обещават такива прекрасни неща, защото парите трябва да дойдат някак. Ще има и следващата вълна на COVID-19, което значи спад на европейската и нашата икономика. Мотивите на Асен Василев за увеличението са концептуално сбъркани. От една страна, има подобрение на макроикономическата обстановка, имаме повече приходи, остават рисковете с кризата, заделят се над милиард за подготовка за новата вълна и за подкрепа на бизнеса, но от друга страна, хем има криза, хем има очакване за събираемост на приходите".

Проблемът в пенсионната система е генерирането на дефицит, каза още финансистът.

"Нашата пенсионна система е такава, че винаги ще има системно генериране на дефицит. Малко над 50 % от бюджета на НОИ се финансира от държавата. Представете си го така: като продънена каса".

Пенсионната реформа в момента е популизъм, на мнение е Филипов.

"Когнитивен дисонанс: когато го правеше предишният кабинет, беше популизъм, купуване на гласоподаватели. Тази мярка с добавката от 50 лева беше временна, струваше 104 милиона лева на бюджета на месец. Нямаше идея да продължи вечно. Това, което сега се предлага, е увеличение с над 2 милиарда лева. Изведнъж обаче се оказа, че това не е популистко. Забележителното е, че едното е негативно, а другото е хубаво".
Нужен ли е по-устойчив модел?

"Не е сега моментът за промяна на пенсионната система. Моделът към момента е добър. Частните фондове са позитивно нещо. Големият проблем е, че голяма част от българите не се осигуряват на реалната си заплата, това е и причината да се генерира дупката в бюджета на НОИ, а това означава, че всяка година трябва да се субсидира от държавата. Позитивен момент от пандемията е, че хората разбраха, че трябва да се осигуряват на реалните си доходи. Нека да поработи НОИ в текущата ситуация, да видим колко пари ще се събират, когато икономиката се възстанови, когато хората започнат да се осигуряват на реалната си заплата. Тогава можем да започнем по-задълбочен и смислен дебат на темата. Механичното увеличение не е решение. Тези пари ще се генерират или с последвало увеличение на данъците, или с нови дългове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00