Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Филипов: Служебният кабинет няма правомощия за пенсионна реформа

Снимка: Личен архив


Социалната политика е прерогатив на редовните правителства, посочи Никола Филипов по повод повишението на пенсиите, предвидено от 1 октомври.

"Важна тема, която остана на заден план заради политическите драми. Да се повишат пенсиите звучи добре, прекрасно е. Всяка една партия, която покачва пенсиите, си дава вид, че мисли за възрастните хора. Въпросът е, откъде ще дойдат тези пари? Служебният кабинет е абсурд да променя пенсионната система, защото няма правомощията. Това е прерогатив изцяло на редовните правителства. Предложението е да се повишат с 16 %, но това ще доведе до 2 милиарда допълнителни разходи. Когато се прави такава фундаментална реформа, трябва да е ясно откъде ще дойдат парите. На този етап такава информация няма. Трябва да се замислим, когато ни обещават такива прекрасни неща, защото парите трябва да дойдат някак. Ще има и следващата вълна на COVID-19, което значи спад на европейската и нашата икономика. Мотивите на Асен Василев за увеличението са концептуално сбъркани. От една страна, има подобрение на макроикономическата обстановка, имаме повече приходи, остават рисковете с кризата, заделят се над милиард за подготовка за новата вълна и за подкрепа на бизнеса, но от друга страна, хем има криза, хем има очакване за събираемост на приходите".

Проблемът в пенсионната система е генерирането на дефицит, каза още финансистът.

"Нашата пенсионна система е такава, че винаги ще има системно генериране на дефицит. Малко над 50 % от бюджета на НОИ се финансира от държавата. Представете си го така: като продънена каса".

Пенсионната реформа в момента е популизъм, на мнение е Филипов.

"Когнитивен дисонанс: когато го правеше предишният кабинет, беше популизъм, купуване на гласоподаватели. Тази мярка с добавката от 50 лева беше временна, струваше 104 милиона лева на бюджета на месец. Нямаше идея да продължи вечно. Това, което сега се предлага, е увеличение с над 2 милиарда лева. Изведнъж обаче се оказа, че това не е популистко. Забележителното е, че едното е негативно, а другото е хубаво".
Нужен ли е по-устойчив модел?

"Не е сега моментът за промяна на пенсионната система. Моделът към момента е добър. Частните фондове са позитивно нещо. Големият проблем е, че голяма част от българите не се осигуряват на реалната си заплата, това е и причината да се генерира дупката в бюджета на НОИ, а това означава, че всяка година трябва да се субсидира от държавата. Позитивен момент от пандемията е, че хората разбраха, че трябва да се осигуряват на реалните си доходи. Нека да поработи НОИ в текущата ситуация, да видим колко пари ще се събират, когато икономиката се възстанови, когато хората започнат да се осигуряват на реалната си заплата. Тогава можем да започнем по-задълбочен и смислен дебат на темата. Механичното увеличение не е решение. Тези пари ще се генерират или с последвало увеличение на данъците, или с нови дългове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45