Екипът на радио Видин се отправя към село Вълчек, денят е слънчев и прекрасен с полъхващ ветрец, вечерта е валяло и и въздухът е прохладен. Селото се намира на 2 километра от гара Макреш и на 29 от Видин, Белоградчик на 25 км, а общинския център Макреш е на 6 км. Вълчек е красиво, китно и пълно със зеленина село. Къщите са красиви, дворовете големи и там, където живеят хора - са поддържани и пълни с цветя. Там, където няма никой - бурените са превзели пространството.
Първите сведения за селото датират от XVIII век. Формирало се е като населено място на важен път, свързващ град Видин с град Кула и Сърбия. Предимно търговци и кираджии са използвали хана на дядо Вълчо, който е първият заселник. Фигурира в регистрите на Княжество България като населено място от 1878 година. През 1961 г. е преименувано от Вълчак на Вълчек.
Кметският наместник Линка Йоцова ни очаква. Тя е първата жена-управник в селото. До сега стопаните на населеното място са били винаги мъже. Встъпила е в своята длъжност отскоро и в момента се запознава с административната дейност. Пред кметството е чисто, подредено, има много саксии с цветя. Посреща ни гнездо с щъркели, които са красиви в своя полет и прелестна осанка. Казват, че там, където има щъркели, има благоденствие за хората. Сигурно е така.
Линка Йоцова е от Димово, от тук е нейният мъж, преди 15 години се прибират се от Видин, където са работили и живели и остават тук :
"Тук ми харесва абсолютно всичко, земята, цветята, въздуха, хората са скромни и трудолюбиви, имаме спокойствие... Месец и половина съм кметски наместник, но се старая... В момента живеят 30 човека в селото, през почивните дни идват и други хора... Напоследък купуват българи къщи, хората имат корени тук..."
Липсата на телефонна връзка и липса на обхват на мобилни оператори е основен проблем за село Вълчек, обяснява Линка:
"Най-много ни безпокои фактът, че връзката с операторите е много лоша и има дни, когато възрастните хора нямат обхват на джиесемите, стационарните телефони след бурята не работеха... И като нямат връзка е много трудно... Това е проблемът. Иначе другият проблем - ходят си на лекар, ваксинираха се 9 човека, тук в село... За събора се събра цялото село и изчистихме... Има едно момче с косачка, то работи 14 дни по 4 часа, всеки ден като косиш по малко... Имаме десетина души, на които им карат топъл обяд... Ще започнем да записваме хората от есента по 60 лв кубик за дърва от общината...Най-вече с дърва и въглища се отопляваме... Хората ходят в града на личен лекар - във Видин и в Димово... Би било много добре поне 1 път в седмицата да идва димовски лекар... По-рано се говореше за полиция да идва веднъж в седмицата, все пак като минава някой ще се знае, че минава някой, друг ще се оплаче от нещо."
Хората в село Вълчек, които притежават земя я отдават под аренда и така получават всяка година съответната рента, но има и такива, които са си продали земята.
Пътят, по който се идва към село Вълчек е разбит от тежките строителни машини, които изграждат скоростния път Видин- Ботевград- казва Линка Йоцова:
"Да, сега много се разби пътят, особено горе при разклона, дали това ще се оправи, но много се разбиха пътищата... На последното заседание на Общинския съвет С Макреш се разискваше въпросът за безстопанствените кучета... Един мъж сега стреля по кучета, защото съседски кучета влизат в неговия двор... Ходих, дадох предупредително писмо... Не е редно хората да се страхуват и кучетата да ходят по домовете... Всеки трябва да носи отговорност."
Хората търсят кметския наместник най-често за издаване на удостоверения за наследници - казва Линка Йоцова:
"Имаме и пенсионерски клуб, все още не сме се събирали, но имам замисъл в месеца да се събират рождениците и да се почерпим. Най-важното е хората да се разбират и да се уважават, защото сме трийсетина човека, най-важното е в нас да цари доброто! Ако се уважаваме и си помагаме, няма по-хубаво от това... Пожелавам на съселяните си да живеем в мир и разбирателство.."
Какви са основните проблеми на хората в село Вълчек да чуем от анкетата, която направи Николай Хараламбов:
"Пенсиите са малки, сега сме си тук, гледаме някакви животни, защото да си помогнем... Мъка, мъка, с лекарства, без лекарства, кой как може така оцелява... Лекар не идва, в най-критичен момент се вика линейката... Бившият кмет Виктор Пантев взема та оправи улиците, иначе беше още по-пропаднало... Вечно нямаме обхват, не можем да се свържем...Ние сме потърпевши... 70-годишните сме най-младите в селото... Животът е спокоен от една гледна точка, чист е въздухът, но замира вече... Поддържа се, коси се, гробищния парк се поддържа... Започнаха да се купуват и някои къщи, няма кражби, няма опасност от наводнения... Хубав е тук животът, спокойно ми е.."
В село Вълчек няма църква, а това е нещо, което е необходимо за всяко село, пък било то и малко, смятат хората:
"Тук църква никога не е имало... Имало е проект, но не е направен... Но дали ще има, защото много малко са хората, но да има поне параклис... Интернетът и телефоните са ни проблем... Въздухът, природата, Балкана - всичко това ми харесва."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..