Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа подкрепя малките семейни производители

Снимка: Радио ВИДИН

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили в чужбина и въпреки, че не живеят по родните си места, ги обединява една мечта: да изградят мост между малките и семейните земеделски производители в България и хората, които искат да се хранят с вкусни и качествени продукти. 

Запознанството стана случайно, разказа Владимир Лалов

"Дълго време съм живял в чужбина, но моите баба и дядо произвеждаха всичко вкъщи. Никога не съм знаел какъв точно проблем има на пазара. Докато в един момент спряхме да произвеждаме, те вече са стари и трябваше да се сблъскам с реалността да си пазарувам от магазина и вече видях, че вкусът на всички тези продукти не е това, което аз познавам, което искам да видя. И така започнах да търся различни алтернативи. Започнах да гледам дали някой е направил някаква подобна карта, имах го като проект в главата. И така един ден попаднах на карта на Ива, която тя беше публикувала в една социална мрежа. Видях, че нали вече има някакъв интерес. За кратко време намерих я, чухме се много бързо. Така поговорихме какво тя иска да постигне, какво аз искам да постигна, така мислим много еднакво, което е много хубаво. И така решихме да се съюзим. Трябваше ни, разбира се, тъй като и аз не съм програмист, трябваше ни човек, който да ни разработи тази платформа и това е един мой приятел Ради, който пък това му е специалността и много бързо сформирахме екип. И буквално вдигнахме тази платформа за много кратко време и то за толкова кратко време стана сензация във всички социални мрежи."

Първоначално Ива Христова прави карта в Google. Разпространява се от човек на човек и по групи в социалните мрежи.

https://rodendar.com/"Сега вече имаме дом. Казва се "Роден дар". Един чудесен уеб сайт, който Ради и Влади сътвориха и направиха. "Роден дар" като го отворите първото нещо ще видите картата. Картата е от Google maps, от Google. Информацията вече не я попълваме ние. Информацията си я попълват хората, които искат да се появят на картата като производители на земеделски продукти. Това е първото нещо, което ще видят. Те имат възможност безплатно да се включат в картата, ако пожелаят. Регистрацията си я правят, но някои, които имат проблеми, се обръщат към нас. Ние също можем да направим регистрацията, ако те имат проблеми. След това има друга информация. Има съвсем малко информация за нас, има информация и каква ни е мисията и обичайните за повечето уебсайтовете менюта", споделя Ива Христова.

Всеки регистрирал се производител сам е посочил какво предлага, както и начина, който предпочита за контакт. Ива Христова и Владимир Лалов преглеждат кандидатстването на всеки един профил. Идеята е на картата да се отбележат производители на земеделска продукция, а не прекупвачи. Съвсем скоро ще има и опцията за отзиви.

"И се надяваме, че обществото, нашето общество само ще може да отсее производителите от прекупвачите", заяви Ива Христова.

Платформата ще бъде полезна и за туризма, допълни Владимир Лалов:

"Представете си, че Вие отивате, да кажем във Видин, отивате до Белоградчишките скали, оставете няколко нощувки там, след това искате да се приберете в родното си място, минавате, пазарувате от родните производители, взимате храната. Т.е. имаме и регистрирани вече профили, които те също предлагат и престой, но са и производители на храна и в своите ресторанти готвят с продукти, които те произвеждат. Така че аз лично смятам, че ще бъде полезно и платформата ще бъде полезна и на хората, които се занимават и с туризъм, за да популяризират своите места."

Платформата ще остане безплатна, защото за Ива Христова и Владимир Лалов подкрепата на малките и семейни производители от цяла България е кауза.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00