Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Бушев: Стойка Кръстева отново доказа, че боксът не е уличен бой, а се играе с много мисъл

Боксовият специалист от Видин очаква след успеха на Стойка Кръстева в Токио да започне възход в българския бокс

Снимка: Радио ВИДИН

Българската национална състезателка по бокс Стойка Кръстева се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка в Токио, след като спечели титлата в категория до 51 кг. Така за пръв път от 25 години насам България отново има олимпийски шампион по бокс. За представянето на 35-годишната шампионка разговаряме със старши-треньора на видинския клуб по бокс "Бдин" Кирил Бушев:

- Идеално представяне на Стойка. И в петте мача показа различна тактика, което не се среща често. Тактиката ѝ беше пригодена за всяка една от съперничките. Съчетание между опит, психическа устойчивост и най-вече - подготовка. Тя е дългогодишна състезателка и това беше върховият момент в спортната ѝ кариера.

Радио ВИДИН: Очаквахме много труден финал за Стойка срещу туркинята Чакъроглу, но българката я надигра категорично с 5:0 съдийски гласа. Това ли беше ключът към успеха- че се подготвяше за всеки мач с различна тактика?

- Да, и в петте мача тактиката беше различна. Явно и треньорският екип е на високо ниво, бяха гледали предварително мачовете на противничките ѝ и я бяха настроили. Но трябва да отдадем на Стойка това, че треньорски указания лесно се дават, но трудно се изпълняват. Трябва да отдадем на Стойка дължимото за това, че изпълни безупречно дадените ѝ треньорски указания, пригаждаше се сама по стила на противничката, защото и отсреща също има треньорски тактики. Беше перфектна, за мен най-добрата боксьорка на този турнир беше тя. Освен в първата среща, когато е нормално да има известни колебания докато "влезе" в състезанието, след това мисля, че няма и загубен рунд в следващите четири мача. Успя да надхитри противничката ѝ на финала. Последната една година имат два мача. Първият беше на турнира "Балкан", в който Стойка трудно надделя, вторият беше на квалификациите само преди месец и половина, когато съдиите предпочетоха туркинята. Този път обаче Стойка беше на ниво, тактиката ѝ беше на ниво, изпълнението на тактическите указания бяха на ниво. За пореден път се доказа, че боксът не е уличен бой, а се играе с много вложена мисъл.

И самата Стойка няколко пъти обясни, че този успех се дължи най-вече на нейния екип. Често треньорите, лекарите, психолозите остават на заден план. Каква е тяхната роля в създаването на един успешен спортист?

- Планирането на подготовката. В случая имаше много малко време за проучване на противниците, различните стилове, които всеки от противниците прилага, всичко това трябва да се асимилира от треньора, да се обясни на състезателя, да се обсъди и да се реши как ще се действа, съобразявайки се и с качествата на състезателя- правилната тактика.

И в крайна сметка- стабилна психика и спазване на указанията са ключът?

- И добра подготовка. Неподготвен състезател трудно ще изпълни тактически указания, трябва да е добре подготвен физически.


Какво не достигна на другите двама наши боксьори в Токио- Станимира Петрова и Даниел Асенов?
 
- Станимира Петрова получи два удара в началото на втория рунд, които разконцентрираха играта ѝ. Въпреки всичко мачът беше абсолютно равностоен и нямаше да е грешка, ако беше даден на нея. Даниел Асенов- всички знаем възможностите му, трябва малко повече ефективност да има в действията му. Той е ефектен боксьор, но не докрай ефективен. Защитата му е добра, но ударите му не попадат.

Какво е нивото на световния бокс, как видяхте турнира в Токио?

- В последно време има тенденция критериите, по които се оценяват състезателите, преди всичко да са силата на удара и издръжливостта, което донякъде обезценява красотата на бокса. Това най-ярко личи в средните категории, докато в леките и тежките категории видяхме хубав, красив бокс. При жените той е заради липсата на сила, нормално е женската сила да е по-малка, но видяхме хубав бокс с много удари, с много технически прийоми, които бяха оценени.

Съдийството беше ли на ниво? В предишни турнири имаше много дискусионни отсъждания, взимат ли се мерки срещу това?

- Боксът е замразен в Международния олимпийски комитет. Състезанието сега беше организирано от Международния олимпийски комитет, а не от АИБА- Световната боксова асоциация. Въпреки всичко това, видях някои доста учудващи съдийски решения. Имаше оплаквания от доста делегации.

Честите промени в правилата за точкуване отразяват ли се на състезателите и на развитието на бокса?

- Определено се отразяват. Последното нововъведение- да показват след всеки рунд решенията на съдиите, според мен е грешно. Би трябвало накрая да се обявяват победителите. През последните 30 години се промянаха няколко пъти правилата за точкуване на ударите- да е плътен удар, след това започнаха да точкуват всички удари. Тук се объркаха доста нещата. С каски докато беше, стилът беше друг. След свалянето на каските започнаха пък многото контузии. Докато се изчисти това, също беше проблем. Така че има значение какъв е начинът на точкуване. Видяхме сега- печели два рунда и третия пести силите, което не е нормално.

Можем ли да кажем след тази олимпиада, че има възход в нивото на българския бокс? И на какво се дължи олимпийската титла- на държавата, на федерацията или на лични усилия?

- Безусловно държавата, респективно- федерацията, която е член на Министерството на младежта и спорта, има голямо значение, защото, както казахме, преди всичко е подготовката. При националните състезатели тя е на много добро ниво. Надяваме се още повече да се популяризира този спорт в страната след олимпийската титла на Стойка Кръстева и да започне един възход. Все пак от 25 години това е първият олимпийски златен медал в бокса. Неоснователно този спорт се ползва с лошо име.

След пет мача на най-високо ниво Стойка си е "жива и здрава".

- Видяхме я по телевизията- имаше ли някакви следи от пет мача на Олимпиада- по три рунда са общо 15 рунда...

Повече- в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53