Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Съединението през погледа на младите хора

Снимка: Радио ВИДИН

На 6 септември отбелязваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия- урок, който показва на българите, че са силни, когато са обединени. Какво трябва да помним днес за Съединението? Потърсихме мнението на младите хора.

"Съединението е едно от най- големите български дела, чрез които нашият народ показва, че той не може да бъде спрян и че чрез общи усилия мечтите ни могат да бъдат осъществени. Трябва да запомним, че 6 септември е празник на общата вяра и общите усилия, чрез които мечтите са постижими", каза Изабел Спасова от Монтана, ученичка в 11 клас на ПГПЧЕ "Петър Богдан". 

"6 септември е много важна дата за нас- българите. Не само за тези в България, но и за всички по света. Трябва да помним защо се случва Съединението. Защото то показва решимост за преодоляване на една несправедливост, а именно- разпокъсването на българските земи и разделянето на българския народ", смята Цветелин Мечов- десетокласник от средно училище "Отец Паисий" в село Медковец, област Монтана.

"Трябва да разгледаме личностите, които са допринесли за това събитие, а не просто да отпочиваме. Трябва да отдадем необходимото значение на нравствения подвиг, а не само на самите действия", заяви Гена Филипова- възпитаник на ПГПЧЕ "Петър Богдан" в Монтана "Петър Богдан".

"6 септември е една дата на духа, дата на обединението. Най- вече трябва помним това, че когато сме съединени, тогава сме най- силни и въпреки всичко, което ни пречи, колкото и трудно да бъде едно нещо, когато сме заедно сме силни и нищо не може да ни спре. Това символизира 6 септември за българската история", допълни Станислав Тодоров- ученик в Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство в град Враца. 

"Това е една от най- важните дати. Трябва да се помнят битките, трябва да се помнят саможертвите, трябва да се помни решителността на хората, която са имали преди и да се взима пример", каза Карамфила Симеонова- ученичка в средно училище "Васил Левски" в град Кула. 

"Най- вече трябва да помним и да не забравяме, че до Съединението се е стигнало с цената на много. 6 септември е дата, която трябва да напомня на всички българи, че "Съединението прави силата" и че заедно винаги ще бъдем по- силни, независимо от това какво се случва. Не трябва да губим вяра и желание за промяна към по- добро, защото за мен именно това е част от духа на всеки един българин", смята Нина Кирилова от Брегово, ученичка от 12 клас в Професионалната гимназия на туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Денят на Съединението е една от най- паметните дати в българската история. Аз лично смятам, че трябва да се говори повече на такива теми, не само в часовете в училище. Съединението определя съдбата на България за години напред. Хората пренебрегват своите лични вражди в името на обединена България. Само 6 години след Освобождението нашият народ дръзва да наруши установеното от Берлинския договор статукво и да отхвърли неговите клаузи", така "вижда" Съединението Анна- Мария Арсенова от Монтана, студент първа година в София. 

Как българският народ извоюва своята мечта за единна държава? Можем ли днес да бъдем силни и обединени? Какво отговориха на тези въпроси младите хора от Северозапада може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42