Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Съединението през погледа на младите хора

Снимка: Радио ВИДИН

На 6 септември отбелязваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия- урок, който показва на българите, че са силни, когато са обединени. Какво трябва да помним днес за Съединението? Потърсихме мнението на младите хора.

"Съединението е едно от най- големите български дела, чрез които нашият народ показва, че той не може да бъде спрян и че чрез общи усилия мечтите ни могат да бъдат осъществени. Трябва да запомним, че 6 септември е празник на общата вяра и общите усилия, чрез които мечтите са постижими", каза Изабел Спасова от Монтана, ученичка в 11 клас на ПГПЧЕ "Петър Богдан". 

"6 септември е много важна дата за нас- българите. Не само за тези в България, но и за всички по света. Трябва да помним защо се случва Съединението. Защото то показва решимост за преодоляване на една несправедливост, а именно- разпокъсването на българските земи и разделянето на българския народ", смята Цветелин Мечов- десетокласник от средно училище "Отец Паисий" в село Медковец, област Монтана.

"Трябва да разгледаме личностите, които са допринесли за това събитие, а не просто да отпочиваме. Трябва да отдадем необходимото значение на нравствения подвиг, а не само на самите действия", заяви Гена Филипова- възпитаник на ПГПЧЕ "Петър Богдан" в Монтана "Петър Богдан".

"6 септември е една дата на духа, дата на обединението. Най- вече трябва помним това, че когато сме съединени, тогава сме най- силни и въпреки всичко, което ни пречи, колкото и трудно да бъде едно нещо, когато сме заедно сме силни и нищо не може да ни спре. Това символизира 6 септември за българската история", допълни Станислав Тодоров- ученик в Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство в град Враца. 

"Това е една от най- важните дати. Трябва да се помнят битките, трябва да се помнят саможертвите, трябва да се помни решителността на хората, която са имали преди и да се взима пример", каза Карамфила Симеонова- ученичка в средно училище "Васил Левски" в град Кула. 

"Най- вече трябва да помним и да не забравяме, че до Съединението се е стигнало с цената на много. 6 септември е дата, която трябва да напомня на всички българи, че "Съединението прави силата" и че заедно винаги ще бъдем по- силни, независимо от това какво се случва. Не трябва да губим вяра и желание за промяна към по- добро, защото за мен именно това е част от духа на всеки един българин", смята Нина Кирилова от Брегово, ученичка от 12 клас в Професионалната гимназия на туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Денят на Съединението е една от най- паметните дати в българската история. Аз лично смятам, че трябва да се говори повече на такива теми, не само в часовете в училище. Съединението определя съдбата на България за години напред. Хората пренебрегват своите лични вражди в името на обединена България. Само 6 години след Освобождението нашият народ дръзва да наруши установеното от Берлинския договор статукво и да отхвърли неговите клаузи", така "вижда" Съединението Анна- Мария Арсенова от Монтана, студент първа година в София. 

Как българският народ извоюва своята мечта за единна държава? Можем ли днес да бъдем силни и обединени? Какво отговориха на тези въпроси младите хора от Северозапада може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00