Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев, политолог: Предстоящите избори ще ни предложат личностна битка

Кандидатпрезидентската надпревара става все по-интригуваща. Ще засенчи ли битката за "Дондуков 2" парламентарните избори? Какви са посланията на кандидатите за държавен глава? Има ли промени в политическите предпочитания на българите? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Съвсем до скоро се смяташе, че Румен Радев с лекота ще спечели втори президентски мандат. Кандидатурите на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов обаче засилиха интригата в навечерието на предизборната кампания.

"Просто преди няколко дни нямаше равностоен кандидат, който да застане срещу Румен Радев, и от тази гледна точка победата му на практика изглеждаше сигурна. С влизането на проф. Анастас Герджиков и с кандидатурата на Лозан Панов в момента наблюдаваме една надпартийна личностна битка, която влиза в духа на мажоритарните избори, каквито са президентските. На второ четене, ако се задълбочим, ГЕРБ бяха наясно, че за да излязат срещу Румен Радев, ще им е изключително трудно и заради това търсиха начин, по който да могат да обединят повече хора около себе си, тъй като фигурата на проф. Анастас Герджиков е такава, че може да се хареса от хора, които не харесват ГЕРБ и в същото време не харесват и Румен Радев. Със сигурност битката ще е интересна. Но трябва да кажем, че Румен Радев влиза в самата надпревара с преимущество, което се дължи на няколко фактора: доверието към него, което и по наши данни продължава да е високо, а и създаде служебен кабинет, който беше успешен и това му донесе допълнителни позитиви", обясни политологът от агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев той съветва кандидатите за президент да внимават в предизборната си кампания:

"Да не направят грешка. Всяка грешка от тук до началото на изборите може да бъде фатална. Настоящият президент Румен Радев трябва най-много да внимава и да не подценява ситуацията, тъй като той е човекът, който има най-много да губи в тази ситуация. В процеса на кампания естествено започват освен традиционните битки между лидерите, но и една черна кампания, която може да доведе до изкривяване на нагласите на избирателите. Изглежда все по-вероятно да има балотаж, което ще пренареди картите на масата. Ще е много интересно да се види кой къде ще застане и кого ще подкрепи на втори тур."

Според Светлин Тачев и президентските, и парламентарните избори ще предложат интрига.

"Партиите се фокусират върху парламентарните избори. Това, че изборите са две в едно би разфокусирало техните битки. Вижда се, че партиите са минали в кампания за парламентарните избори и оставят надпартийни фигури и инициативни комитети в битката за президентските избори, именно за да не хабят излишна енергия в двете направления. В България винаги битката е била по-интересна, когато е между личности. По тази причина очаквам предстоящите избори да са по-интересни- не само президентските, но и парламентарните. Новата формация, която навлиза, е на двамата бивши служебни министри, които в момента са на гребена на нова вълна. Предстои да видим от нашите изследвания докъде ще стигнат- дали са моментна картина тези високи резултати за тях, защото българите винаги търсят нов спасител. Така беше и Симеон Сакскобургготски, и Бойко Борисов, и Слави Трифонов. Сега- Кирил Петков и Асен Василев. Разликата със Слави Трифонов и "Има такъв народ" е, че те действаха по-негативно, казваха, че коалициите са мръсна дума, обратното- "Продължаваме промяната" в момента казват "трябва да действаме заедно, трябва да си подадем ръка, трябва да се обединяваме след изборите, за да можем да съставим кабинет". Интригата е на двете места и тя ще е личностна. Не смятам, че хората ще гледат предизборните програми, лозунги, послания, а- личностите."

Последното социологическо изследване на агенция "Галъп" показва, че ако изборите бяха сега, ГЕРБ щеше да получи най-голяма подкрепа, а на втора позиция е "Продължаваме промяната".

"Очертава се 6 или 7-партиен парламент. В момента "Изправи се БГ. Ние идваме" са на ръба с 4,1%, което ги поставя в неизгодна ситуация и възможност на изборите да се озоват от долната страна на бариерата. Най-интересното, което показа изследването е, че ГЕРБ са първи, но не защото растат, а защото "Има такъв народ" се срина до четвъртото място, а втори са "Продължаваме промяната" с 15,2%, което показва сериозен интерес към тях. Интересна ще е битката за второто и третото място."

Политологът очаква интересна предизборна кампания.

"Не смятам, че ще е вяла, както на предишните избори, защото сега имаме мажоритарни избори и нов политически субект, което със сигурност ще повиши интереса към изборите."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52