Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев, политолог: Предстоящите избори ще ни предложат личностна битка

Кандидатпрезидентската надпревара става все по-интригуваща. Ще засенчи ли битката за "Дондуков 2" парламентарните избори? Какви са посланията на кандидатите за държавен глава? Има ли промени в политическите предпочитания на българите? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Съвсем до скоро се смяташе, че Румен Радев с лекота ще спечели втори президентски мандат. Кандидатурите на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов обаче засилиха интригата в навечерието на предизборната кампания.

"Просто преди няколко дни нямаше равностоен кандидат, който да застане срещу Румен Радев, и от тази гледна точка победата му на практика изглеждаше сигурна. С влизането на проф. Анастас Герджиков и с кандидатурата на Лозан Панов в момента наблюдаваме една надпартийна личностна битка, която влиза в духа на мажоритарните избори, каквито са президентските. На второ четене, ако се задълбочим, ГЕРБ бяха наясно, че за да излязат срещу Румен Радев, ще им е изключително трудно и заради това търсиха начин, по който да могат да обединят повече хора около себе си, тъй като фигурата на проф. Анастас Герджиков е такава, че може да се хареса от хора, които не харесват ГЕРБ и в същото време не харесват и Румен Радев. Със сигурност битката ще е интересна. Но трябва да кажем, че Румен Радев влиза в самата надпревара с преимущество, което се дължи на няколко фактора: доверието към него, което и по наши данни продължава да е високо, а и създаде служебен кабинет, който беше успешен и това му донесе допълнителни позитиви", обясни политологът от агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев той съветва кандидатите за президент да внимават в предизборната си кампания:

"Да не направят грешка. Всяка грешка от тук до началото на изборите може да бъде фатална. Настоящият президент Румен Радев трябва най-много да внимава и да не подценява ситуацията, тъй като той е човекът, който има най-много да губи в тази ситуация. В процеса на кампания естествено започват освен традиционните битки между лидерите, но и една черна кампания, която може да доведе до изкривяване на нагласите на избирателите. Изглежда все по-вероятно да има балотаж, което ще пренареди картите на масата. Ще е много интересно да се види кой къде ще застане и кого ще подкрепи на втори тур."

Според Светлин Тачев и президентските, и парламентарните избори ще предложат интрига.

"Партиите се фокусират върху парламентарните избори. Това, че изборите са две в едно би разфокусирало техните битки. Вижда се, че партиите са минали в кампания за парламентарните избори и оставят надпартийни фигури и инициативни комитети в битката за президентските избори, именно за да не хабят излишна енергия в двете направления. В България винаги битката е била по-интересна, когато е между личности. По тази причина очаквам предстоящите избори да са по-интересни- не само президентските, но и парламентарните. Новата формация, която навлиза, е на двамата бивши служебни министри, които в момента са на гребена на нова вълна. Предстои да видим от нашите изследвания докъде ще стигнат- дали са моментна картина тези високи резултати за тях, защото българите винаги търсят нов спасител. Така беше и Симеон Сакскобургготски, и Бойко Борисов, и Слави Трифонов. Сега- Кирил Петков и Асен Василев. Разликата със Слави Трифонов и "Има такъв народ" е, че те действаха по-негативно, казваха, че коалициите са мръсна дума, обратното- "Продължаваме промяната" в момента казват "трябва да действаме заедно, трябва да си подадем ръка, трябва да се обединяваме след изборите, за да можем да съставим кабинет". Интригата е на двете места и тя ще е личностна. Не смятам, че хората ще гледат предизборните програми, лозунги, послания, а- личностите."

Последното социологическо изследване на агенция "Галъп" показва, че ако изборите бяха сега, ГЕРБ щеше да получи най-голяма подкрепа, а на втора позиция е "Продължаваме промяната".

"Очертава се 6 или 7-партиен парламент. В момента "Изправи се БГ. Ние идваме" са на ръба с 4,1%, което ги поставя в неизгодна ситуация и възможност на изборите да се озоват от долната страна на бариерата. Най-интересното, което показа изследването е, че ГЕРБ са първи, но не защото растат, а защото "Има такъв народ" се срина до четвъртото място, а втори са "Продължаваме промяната" с 15,2%, което показва сериозен интерес към тях. Интересна ще е битката за второто и третото място."

Политологът очаква интересна предизборна кампания.

"Не смятам, че ще е вяла, както на предишните избори, защото сега имаме мажоритарни избори и нов политически субект, което със сигурност ще повиши интереса към изборите."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24