Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зарибяват "Дъбника" с един тон амур

Снимка: БГНЕС

6 сдружения и десетки граждани се включват в третата кампания по събиране на средства за зарибяване на язовир Дъбника до Враца. Целта този път е да се закупи 1 тон рибки амур и да се пуснат рибките в язовира. 

"Тази събота ще обявим края на кампанията. Сумата, която сме събрали, е сериозна. Най- хубавото е, че се включиха 6 сдружения. Нещо, което, доколкото имам информация, засега не е правено в България. 4 сдружения от Враца и две сдружения от град Мездра. Отделно няколко десетки граждани, фирми, приятели", каза Владислав Йорданов - член на сдружението "Заедно за язовир Дъбника".

Събрани са около 5 хиляди лева. С тях ще се закупи 1 тон амур. Производителят на рибата ще потвърди в началото на ноември на коя дата ще бъде зарибяването:

"Амурчетата са от 800 грама до килограм, защото търсим по- голям зарибител. Понеже тази година в самия язовир имаше доста водорасли. Посъветваха ни да пуснем амур, за да може да се справи с водораслите."

Възможностите за финансиране чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство бяха представени на срещи по общини от ОИЦ- Видин. В две от процедурите бенефициенти са основно Общините. Първата подмярка е Програма за възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност, по процедурата за енергийна ефективност в сгради.

"Основно могат да кандидатстват общинските администрации и държавните институции. Размерът на финансовата помощ е между 200 хиляди евро и 1,2 милиона евро на проектно предложение. Финансирането е грантово и е 100% безвъзмездна финансова помощ. Могат да бъдат не само градски общини, могат да бъдат и от селските райони", каза Мариела Савкова- управител на ОИЦ- Видин.

Другата процедура е по програма "Опазване на околната среда и климатичните промени", процедура "Климат".

"Целта на процедурата е да повиши капацитета на Общините за оценка на стратегическите им планове и програми по отношение на планирани и изпълнени действия, които всъщност си поставят цели, свързани с намаляване на емисиите на парникови газове и адаптация към очакваните неблагоприятни последици от изменението на климата", допълни Мариела Савкова.

Жители на Видинските общини са поставили въпроса за необходимостта от енергийни мерки, не само за областния град, но и за малките селища, включително и за саниране на къщите в тях пред екипа на Областния информационен център във Видин. Подкрепата за инсталиране на възобновяеми енергийни източници за собствени нужди, заложена в планираните мерки на Националния план за възстановяване и устойчивост, също предизвиква голям интерес и множество въпроси от потенциалните бенефициенти, както във Видин, така и в малките общини на областта. 

В "Еко свят" ви срещаме и с Петър Вутов- председател на туристическо дружество "Ржана", което е с 34-годишна история. С туризъм се занимава още от ученическите си години. Запалил се от курсовия си ръководител Димитър Пановски още като ученик в Механотехникума във Враца. 

"Оттогава доста вода изтече и не съм спирал. България многократно съм обиколил и я познавам на пръсти. Навсякъде е най-, като рай. Навсякъде, където отиде човек, е хубаво. Зависи от настроението на човек, зависи какво иска да види и дали го вижда или не."

Като председател на туристическото дружество прави маркировка на пътеките в планината. Казва, че дори и местните, когато попаднат в планината, когато е мъгла, могат да се изгубят:

"Не напразно през турско време, когато Игнатица е била към тази Софийска каза, тогава агите, по същата тази причина, и те са се изгубвали, и те са хора, са наредили на нас- на селата тук около Ржана планина, да направят т.нар. редени камъни. Това е маркировка до определени места горе, на равното, на платото под връх Козница, да не се изгубва човек." 

Още по темите може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00