Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли подпомогнат туризмът в четвъртата вълна на пандемията?

Снимка: Радио Видин

Българските туроператори и хотелиери протестираха преди дни пред Министерството на туризма. Те настояха ресорното ведомство да направи програма за ликвидност за туроператори, ресторантьори и хотелиери и за възстановяване на средства на клиенти за неосъществени пътувания за 41,2 милиона лева. Това може да стане с постановление на Министерския съвет, според Павлина Илиева, председател на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти "Обединение Бъдеще за туризма", което бе и организатор на протеста. Тези пари са налични от актуализацията на бюджета за тази година, където бяха предвидени 70 млн. лева за туризма, поясни Павлина Илиева. Протестът на "Обединение Бъдеще за туризма" бе подкрепен от Българската асоциация на туристическите агенции, сдружението "Туризъм", Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти и Алианса на туристическата индустрия в България. Какво се случва със сектора в четвъртата вълна на пандемията? 

През септември служебното правителството и представителите на туристическия бранш потвърдиха, че държавата има нужда от работещ сектор. Браншът пожела да продължи да работи, но така че България да бъде сигурна дестинация за туристите. Двете страни си дадоха десет дни, за да вземат конкретни решения. Какво се случи след този срок? Потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Реагирахме на ситуацията, защото в нашия бранш в момента се отчитат между 83 и 87% спад в дейността на фирмите, като не коментираме възможността за печалба, а тук говорим за дейност, което означава, че ние практически сме спрели дейност. Оставайки 1 година и 7 месеца в състояние на т. нар. "будна кома", както ние я наричаме, защото се оказаха много пречките не само да върнем парите на хората, а дори и да фалираме, голяма част от колегите дори и това не могат да изберат като вариант ... Благодаря на колегите, които бяха на протеста, защото наистина бяхме чути. Ще се отворят три програми с тези отпуснати 70 милиона лева. Това са две програми за по 30 милиона, в които ще участват различни части от туристическия бранш и ще се отвори една програма за 6 милиона, която всъщност ще е за колегите, които още не са успели да възстановят парите към клиентите си."- обясни Павлина Илиева.

Ще се отрази ли по някакъв начин политическата ситуация в страната върху работата на сектора и ще бъде ли изпълнено даденото обещание от страна на служебното правителство?

"Не виждам причина да не се случи, тъй като служебният министър изпълнява дейността си до встъпването на новия министър, за който това би следвало да са заварени програми и той да продължи с изпълнението им. Не изключвам възможността и да бъде спряна програмата, разбира се, защото в нашата ситуация никой не може да ни каже какво ще ни се случи."- каза Павлина Илиева - председател на обединение "Бъдеще за туризма":

Попитахме видинчани подкрепят ли исканията на туроператорите и имаха ли възможност да почиват това лято:

"Разбира се, че ги подкрепяме. Всеки има нужда да работи и да получава пари. Имат основание за подобни искания. Аз работя в такъв магазин за сувенири и просто няма клиенти. През лятото имаше движение, но сега екскурзиите са замрeли, особено в нашия регион ... Мисля, че имат основание да искат помощ от държавата. лично аз имах заявена екскурзия като физическо лице за Франция, бях си платил и вследствие на пандемията тя не можа да се осъществи. Възстановиха ми парите, но след близо година и половина."- коментираха видинчани.

След сравнително спокойния летен сезон от страна на противоепидемичните мерки успяха ли макар и частично да се възползват родните туроператори- това попитахме Красимира Асенова, управител на пътническа агенция във Видин.

"Лятото беше много спокойно, то е важно хората да са спокойни. Имахме работа, доволни сме. Няма как да сравняваме с 2019-та, но все пак нещо беше. Получавахме помощ, сега очакваме продължението на тази мярка 80/20 и 60/40, още не са изплатени но все пак сме в очакване и на това. На този етап страхът преодоля свободата с две думи ... Проблемът не е обективен. Всяка агенция, всеки туроператор в зависимост от дейността си се справя. Тези пътувания със самолети по т. нар. "екзотични дестинации" цените са малко по- високи, а ние вече година и половина, две сме само автобусни екскурзии. От гледна точка на автобусните екскурзии ние не дължим ваучери."- поясни Красимира Асенова.

Ще става ли все по- голям лукс туризмът предвид ситуацията със световната пандемия и растящите цени на енергията- това попитахме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Туризмът по принцип е луксозна стока и тя не е масово достъпна, поне така пише в икономическите книги. Сега ще го усетим в доста по- голям мащаб и размер, защото ние в момента сме с три кризи, които са ни обхванали. Първата е COVID-19 кризата, втората криза е политическата криза, на която въобще не и е момента сега и третата е енергийната криза, която започна преди два месеца и тя тепърва ще продължи да се развива в по- големи мащаби."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56