Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носят ли маски видинчани и вярват ли в тяхната ефективност

Маските остават част от ежедневието ни, показва международно проучване

Снимка: Радио Видин

Носенето на маска е най-ефективната мярка за опазване на общественото здраве от коронавируса, като намалява заболеваемостта с 53%. Това показва най-новото международно проучване на ефективността на този продукт. Изследователи от различни страни, сред които Великобритания, Австралия и Китай, са провели шест проучвания, за да изследват как носенето на маска, социалното дистанциране и други мерки в областта на общественото здраве влияят върху глобалната заболеваемост от COVID-19.

"Общият обобщен анализ показва 53% намаление на честотата на COVID-19, въпреки че разликата между резултатите от отделните проучвания е значителна", се казва в доклада, публикуван в научното списание "British Medical Journal". В проучванията са участвали повече от 400 000 души, като повече от 2500 от тях са имали коронавирус по време на изследването. Въпреки своята безопасност и ефективност, повечето ваксини срещу коронавируса не осигуряват 100% защита, твърдят учените, така че наред с програмите за ваксинация е необходимо да се продължи носенето на маски, да се спазва социална дистанция и да се мият ръцете

Попитахме видинчани дали носят предпазни маски в закрити помещения и вярват ли в тяхната ефикасност:

"По-добре с маска, отколкото без маска, защото все пак се предпазваме. За да имаме здраве трябва да спазваме всички правила. Онзи ден бяхме на едно събиране. Те се нагъчкаха и въобще без маски... Трябва да се носят маски, нужно е... Хубаво е да носиш маска. Предполагам, че ни предпазват... Откакто носим маски мога да кажа, че няма респираторни заболявания и може би по-малко заболеваемост има, както преди да речем грип и т.н... Не са нужни. Като ходи с маска и в училище и по улиците, като го пазим толкова много, отново се зарази. Каква е вероятността, че тази маска ще ви предпази?... Аз съм за маските. Твърдо вярвам в тях. В чужбина съм и явно няма страх от вируса още... Аз нося където трябва и съм съгласна. Преболедувах, лежах в болница и знам какво е, жестоко и страшно. Има магазини, в които изобщо не се носят и не се задължават хората... Трябва да се носят. След като са такива изискванията, трябва да се спазват. Има значение да се носят маски, защото моята дъщеря когато се разболя, тя беше без маска, колежката ѝ беше с маска и не се разболя."

Пулмологът от Видин д-р Иво Илиев, който работи и ковид отделението на болницата, смята, че маските имат своята роля в пандемията:

"Работя от самото начало, от както тръгна пандемията с проблема COVID-19. Лутането на обществото е част и от моето лутане. За тези години категорично мога да потвърдя, че маската като средство доказа своята роля в борбата с пандемията. Обществата, които по-добре се справят с дисциплината и ползването на такова предпазно средство имат по-добри резултати вероятно и заради това. Категоричен съм, че маската предпазва първо - околните от нашите евентуални проблеми, които ние можем да им предадем чрез говор, кашлица, кихане и т.н. От друга страна предпазва нас, които се намираме на подходящо отстояние, не случайно говорят за метър и половина, евентуално да приемем такъв аерозол от околния въздух. Ето защо смятам, че това проучване доказва, това което ние емпирично виждаме в ежедневието си и в работа ни и то е поредното, което дава подобни данни, но то е адресирано към общества, които са склонни да приемат научните данни. Бих апелирал към хората, които слушат това интервю, да си представят само, какво представляват 27 хиляди човека, какъв голям град е това, които вече са в отвъдното. Работя в лечебно заведение, където влизането с маска е задължително. Често пъти персонала продължава да има проблеми с хора, които не желаят да си поставят маската на лицето."

В страни като Германия и Австрия, освен че носенето на маски в закрити помещения е задължително, има и изискване маските да са с FFP2 защита. Разбира се има една малка част от населението на Земята, на които е противопоказно да носят маски, като хора с астма, но те са по-скоро изключение.

*Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10