Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьорите с нов апел за помощ- ще оцелее ли браншът?

Снимка: Радио Видин

Преди дни от Асоциацията на заведенията в България отново отправиха апел към българските политици за спешни мерки за спасяване на сектора. Над 80% е спадът в оборотите, който отчитат браншовите организации на заведенията след въвеждането на "зеления сертификат". Те смятат, че посещенията са се свили след ограничителните мерки, въведени със заповедта на здравния министър. Собствениците на ресторанти и заведения изчисляват, че спадът в посещенията е пропорционален на ваксинираните българи. При 20% ваксинация- 80% спад на оборота. Такава криза в сектора не е имало през последните повече от 30 години, се казва в съобщение, разпространено от Хотелиерската и ресторантьорска асоциация, Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията. Собствениците подчертават още, че въпреки рестрикциите, мерки в подкрепа на засегнатите бизнеси и техните служители към момента няма. Какво се случва със сектора? Потърсихме за коментар Павел Петров, съпредседател на Българската асоциация на заведенията:

"Доста колеги затварят или ограничават дейност, в последната седмица. Все по- трудно става и с високите цени на тока не е рентабилно да се работи за съжаление. "Зеленият сертификат" беше вкаран грешно от правителството ... Апелът ни сега вече е отправен към хората, от които се очаква да съставят кабинет, съответно парламентарно представените партии. Купуваме на 588 лева ток, което няма как да е нормално в тази тежка ситуация. Ако купуваме ток на такива цени и имаме само 10 или 15% посещаемост в заведенията, ние няма как да се справим. Миналата година беше в пъти по- малко тока. Планът, който беше спуснат от министър Кацаров е издаден от 8 юли. Ако тогава беше въведен още "зеления сертификат" и да беше казано тогава, че примерно от 15 ноември ще може да се работи само със сертификат, може би щяхме да имаме по- високо ниво и на ваксинация и на издаване на сертификатите."- поясни Павел Петров и допълни, че положението в ресторантьорския бранш в Северозападна България и не само там, е трагично.

Какво казва браншът в Северозапада? Трябва ли да бъде последван примерът на Европа и проработи ли мярката с въвеждането на т. нар. "зелен сертификат"? Разговаряхме със Светослав Цветанов, собственик на заведение във Видин:

"Според мен щеше да проработи, ако го бяха въвели почти навсякъде, в това число и администрацията. Държавата като най- голям работодател първо трябваше пример според мен и администрацията да бъде накарана да работи със "зелен сертификат", но това не стана и отново само няколко бранша, а само с няколко бранша няма как да стане това ... Няма как да се въведе "пълен локдаун" или "зелен сертификат" само за няколко сектора и да се иска някакво подобряване на ситуацията."- видинският предприемач.
Петър Ванков е дългогодишен сервитьор от Видин, който след появата на ситуацията около коронавируса предприема сезонна работа- на родното Черноморие и на зимните ни курорти. Днес той е в очакване на сформиране на ново правителство, за да предприеме следващата стъпка в трудовата си кариера:

"Те направиха така, че да принудят хората да си затворят заведенията, без да дават тези помощи, които ги даваха миналата година. Във Видин съм си в момента и чакам да замина за Банско, само чакаме да видим какви мерки ще предприеме новото правителство. Това вече може би е някакво клише, но сами виждате какво се случва в големите вериги магазини и как хората се бутат един в друг и така нататък, и така нататък ... Това със заведенията не е някакъв начин за предпазване от вируса. Според мен това се прави умишлено, за да съсипят бизнеса. Аз не съм ваксиниран, но чакам да видя какво ще измисли новото правителство и заради това изчаквам. Евентуално може и ваксина, не е проблем това."- коментира Петър Ванков, сервитьор от Видин.

Попитахме видинчани одобряват ли въведената мярка за задължителен "зелен сертификат" при влизане в заведение и имат ли такъв?

"Липсва ни нормалния начин на живот, нормалното ежедневие- да не се притесняваме за нищо и да си взимаме нормалните заплати и да си работим нормално ... Не може от днес за утре да се вкара този "зелен сертификат" и ние да очакваме при 20% ваксинирани да има клиенти. Това означава, че само 20% от клиентите ще имат вариант да влязат ... Ясно е че не всеки може да има достъп до тестване всеки ден, а тези тестове за за по 48 часа. Доста трудно е да имаме очаквания дари от хора, които са тествани да бъдат клиенти в заведенията."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00