Европейският парламент даде "зелена светлина" праз ноември на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз. Реформата ще влезе в сила през 2023 г. Новата политика укрепва биологичното разнообразие и се придържа към законодателството и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата. Държавите членки ще бъдат задължени да гарантират, че най-малко 35% от бюджета за развитие на селските райони и най-малко 25 на сто от преките плащания са насочени към мерки в областта на околната среда и климата. Най-малко 10% от преките плащания ще се използват за подпомагане на малките и средните земеделски стопанства и най-малко 3% от бюджета на ОСП ще бъдат предоставяни на млади земеделски стопани.
Евродепутатите настояха да има кризисен резерв с годишен бюджет от 450 млн. евро. Той трябва да бъде постоянно на разположение на земеделските стопани и да ги подпомага при нестабилност на цените или на пазара. С Общата селскостопанска политика ще има също по-голяма прозрачност и по-добро спазване на трудовото законодателство. При гласуването на реформата в Европейския парламент докладчикът за обща организация на пазара Ерик Андрийо заяви:
"За първи път от повече от 30 години насам, благодарение на общата организация на пазара, което е част от реформата на ОСП, одобрените днес реформи ще означават повече регулиране на пазара, отколкото дерегулиране. Можем да се гордеем с извървения път, защото постигнатият напредък е важен за земеделските стопани, за сектора и за потребителите. Общата организация на пазара със сигурност е първата стъпка в правилната посока."
Новата Обща селскостопанска политика, освен по-екологосъобразна, трябва да бъде и гарант за икономическата и социална устойчивост на земеделските стопани и селските райони, отбеляза българският евродепутат от групата на Европейската народна партия Асим Адемов:
"След почти година интензивни преговори, днес гласуваме окончателно одобрения пакет по ОСП, за да може да влезе в сила от първи януари 2023 година. Фермерите са в основата на ОСП и трябва да бъдат справедливо възнаградени за труда си. Затова бих искал да благодаря на докладчика и на неговия екип, че успя да запази интересите на земеделските стопани в центъра на новата политика. Въвеждането на задължителното преразпределително плащане в полза на малките и семейните земеделски стопанства, както и допълнителната подкрепа за младите фермери, са необходима инвестиция в бъдещето на сектора. Изключително се радвам, че успяхме да защитим приложението на преходната национална помощ с нова референтна година и на обвързаната подкрепа-два изключително важни инструмента, които частично компенсират по-ниските нива на подпомагане на държави като България и имат важен социален ефект в селските райони."
Комисията ще преценява дали националните стратегически планове по ОСП са в съответствие с тези ангажименти. Земеделските стопани обаче са тези, които трябва да прилагат практиките, щадящи климата и околната среда. Според Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите, има опасност новите мерки да доведат до намаляване на доходите на земеделските производители у нас, а от там и обема на общото производство:
"Основният проблем, който се поставя през следващия програмен период е свързан с така наречената "зелена сделка" или задължително преминаване към 25% от производствената площ на страната към биологично производство. Другото нещо, което е от съществено значение, е промяна на начина на финансиране на обработваемата земя. Въвеждат се горни прагове с прогресивно намаляващи ставки, които са свързани с размера на обработваемата земя и третото нещо, което е основно според мен, това е въвеждане до 10% от общата субсидия за преразпределителното плащане. Съществен дял ще заемат както финансирането за младите земеделски производители, така и за развитие на животновъдството. Трябва да се има предвид, че във връзка с изпълнение на плана за зелената сделка през следващите години освен достигане на 25% биологично производство, използването на торове и препаратите за растителна защита съществено ще намалее. Всичко това ще доведе според мен до значително намаляване доходите на земеделските производители и до намаляване обема на общото производство, което е свързано пък с осигуряване на достатъчно храна за населението. За мен това е проблем, който тепърва ще видим как ще бъде решаван."
Ключов момент в новата политика е въвеждането на стратегически планове на ниво държави членки, които позволяват на националните правителства да приспособят разпоредбите на ОСП към нуждите на своите земеделски общности.
До 1 януари 2022 г. държавите членки трябва да представят своите проекти на стратегически планове, след което Комисията ще започне да ги оценява и да дава обратна връзка.
Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..
Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..
Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..