"Основните теми, по които продължаваме да преговаряме с българските власти, са темите, които са залегнали в годишните препоръки, които ЕК отправи към България и към останалите държави членки. По-конкретно става дума за енергийния преход, декарбонизация, социалната сфера и разбира се бизнес средата, като в нея се включва както отношението към държавата в посока държавни поръчки и тяхното разпределение, така и в посока съдебна система, която в крайна сметка определя това, бизнесът да се чувства комфортно и да могат да инвестират спокойно в държавите, в които оперират..."
Има ли опасност България да загуби пари, заради забавянето си с националния план за възстановяване?
"Категорично не. България ще започне да получава пари в момента, в който Планът бъде официално одобрен от ЕК и от ЕС, след което ще има възможност да си изпрати своето искане за първо плащане, което ще бъде разгледано от службите на ЕК и парите ще бъдат налични за българските граждани..."
Преди да имаме одобрен план е рано да се ангажираме с отговор за това, кога можем да получим първия транш, допълни Кюланов:
"Би трябвало Планът да бъде одобрен през 2022 година. Съответно искане за плащане също би могло да се изпрати и да бъде одобрено в рамките на 2022 година...
Планът за възстановяване и устойчивост е със сравнително кратък период на действие от около 5 години. Идеята да се повиши ефективността на икономиката е наистина инвестициите и реформите да имат дългосрочен ефект. Така че, ако България успее да се възползва максимално от Плана, ползите от тези инвестиции и реформи наистина ще се виждат десетилетия напред и ще бъдат усетени от българските граждани, както сега, така и от бъдещите поколения. Затова е много важно да се фокусираме върху качеството но Плана, а не толкова върху тези начални срокове, кога ще бъде финализиран, защото наистина качеството е това, което ще ни позволи да се ползваме от висок икономически растеж в дългосрочен план...
... Има големи различия в развитието на отделните региони в България, затова една от целите бе да не се насочва голям финансов ресурс към вече напредналите части и да се помисли за останалите. Затова всички тези програми, които обсъждахме, ще са насочени приоритетно към хората, които изпитват енергийна бедност, хората, които имат нужда реално от подкрепа и вече като по- мащабни проекти за енергиен преход и за цифровизация...
...Общата сума безвъзмездна подкрепа за българската икономика по Плана за възстановяване и устойчивост е малко над 12 милиарда лева. Ако българското правителство реши, че има нужда, би могло да поиска и допълнителен заемен ресурс, но към момента безвъзмездната помощ до края на 2026 година е малко над 12 милиарда лева."
Цялото интервю с Цветан Кюланов, изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, можете да чуете в звуковия файл.
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...