Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще загубим ли пари по Плана за възстановяване и устойчивост

Два месеца след като България внесе за разглеждане от ЕК своя редактиран План за възстановяване и устойчивост, той бе върнат отново. Равносметката след поредния преглед са 43 страници с 270 забележки. Застрашава ли нашето забавяне милиардите, които очакваме за справяне от последиците на пандемията? Ще можем ли да компенсираме забавянето и има ли опасност да загубим част от тези над 12 милиарда лева, които са предвидени за България. На тези и други важни въпроси отговаря Цветан Кюланов, изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България:

Цветан Кюланов"Основните теми, по които продължаваме да преговаряме с българските власти, са темите, които са залегнали в годишните препоръки, които ЕК отправи към България и към останалите държави членки. По-конкретно става дума за енергийния преход, декарбонизация, социалната сфера и разбира се бизнес средата, като в нея се включва както отношението към държавата в посока държавни поръчки и тяхното разпределение, така и в посока съдебна система, която в крайна сметка определя това, бизнесът да се чувства комфортно и да могат да инвестират спокойно в държавите, в които оперират..."

Има ли опасност България да загуби пари, заради забавянето си с националния план за възстановяване?

"Категорично не. България ще започне да получава пари в момента, в който Планът бъде официално одобрен от ЕК и от ЕС, след което ще има възможност да си изпрати своето искане за първо плащане, което ще бъде разгледано от службите на ЕК и парите ще бъдат налични за българските граждани..."


Преди да имаме одобрен план е рано да се ангажираме с отговор за това, кога можем да получим първия транш, допълни Кюланов:


"Би трябвало Планът да бъде одобрен през 2022 година. Съответно искане за плащане също би могло да се изпрати и да бъде одобрено в рамките на 2022 година...


Планът за възстановяване и устойчивост е със сравнително кратък период на действие от около 5 години. Идеята да се повиши ефективността на икономиката е наистина инвестициите и реформите да имат дългосрочен ефект. Така че, ако България успее да се възползва максимално от Плана, ползите от тези инвестиции и реформи наистина ще се виждат десетилетия напред и ще бъдат усетени от българските граждани, както сега, така и от бъдещите поколения. Затова е много важно да се фокусираме върху качеството но Плана, а не толкова върху тези начални срокове, кога ще бъде финализиран, защото наистина качеството е това, което ще ни позволи да се ползваме от висок икономически растеж в дългосрочен план... 


... Има големи различия в развитието на отделните региони в България, затова една от целите бе да не се насочва голям финансов ресурс към вече напредналите части и да се помисли за останалите. Затова всички тези програми, които обсъждахме, ще са насочени приоритетно към хората, които изпитват енергийна бедност, хората, които имат нужда реално от подкрепа и вече като по- мащабни проекти за енергиен преход и за цифровизация...


...Общата сума безвъзмездна подкрепа за българската икономика по Плана за възстановяване и устойчивост е малко над 12 милиарда лева. Ако българското правителство реши, че има нужда, би могло да поиска и допълнителен заемен ресурс, но към момента безвъзмездната помощ до края на 2026 година е малко над 12 милиарда лева."   

Цялото интервю с Цветан Кюланов, изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51