Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За съживяване на овцевъдството: Механизация, достойно финансиране, пасища и категоризация на труда

Снимка: Радио ВИДИН


Сектор овцевъдство и други уязвими сектори са намерили място в Националния стратегически план по Общата селскостопанска политика на България. Стратегическият план се обсъжда в Тематичните работни групи, а председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев защитава правата на заетите в сектора. 

"Препоръките са относно приоритетите, които са в бъдещия Стратегически план и липсата на адекватни приоритети най-вече към малките и средни животновъди и производители, неглижиращотно отношение към сдружаването на земеделските производители от чувствителните сектори... Нашите претенции и предложения са били взети под внимание и в Стратегическия план има корекции..."

Симеон КараколевКонкретно за сектор овцевъдство от НОКА искат да има по-голям интензитет на помощта за проекти, да се обърне внимание и на сдружаването, посочи Симеон Караколев: 

"Не може с 35 % интензитет да привличаш инвестиции в сектор, в който в близо 80% от стопанствата механизацията е никаква, примитивна, там имаме крещяща нужда от инвестиции... След един предприсъединителен и два програмни периода и толкова милиарди, хвърлени в мерките на ПРСС- какъв е резултата?"    

Овцевъдството и козевъдството са несъмнено най-уязвимите сектори на животновъдството в Европейския съюз. Процентът на изоставяне на дейността и застаряване на специалистите в тази област е много висок. Това, заедно с тежките здравни кризи, засегнали тези отрасли на животновъдството през последните години, доведе до загубата на 25 милиона животни от 80-те години досега, се посочва в доклад на Европейската комисия. У нас картината не е по-различна.

През 2020 година се проведе преброяване на земеделските стопанства, а цифрите показват, че у нас се отглеждат 244 000 кози и 1  276  800 овце. Стопяват ли се стадата у нас и какво ни казват цифрите? 

"Цифрите показаха, че има окрупняане на стадата, че много земеделски стопанства са прекратили своята дейност- малки и средни... Средното стопанство в страната е около 130 до 150 овце." 

Според Симеон Караколев, политиката по обвързаната подкрепа, която се прилага от 2015 година, е довела до роене на развъдните организации, което отблъсква хората. В Стратегическия план е залегнало и предложение, което касае начина на сдружаване, посочи Караколев:

"Има предложение, в което са дадени критерии за представителност на регионално, областно и национално ниво на различните организации... Подкрепяме това, което е предложено и касае националната представителност..."   

Според предложението, за да бъде национално представителна една организация, то тя трябва да представлява собствениците на 30% от даден вид отглеждани животни. В противен случай, те са областни или регионални. 

Симеон Караколев е категоричен, че за да се съживи овцевъдния сектор у нас, трябва да има повече финансиране и инвестиции за механизация, да се работи в посока сдружаване, да се уреди въпроса с пасищата и те да се отдават с приоритет на местни животновъди. Трябва да се промени категоризацията на труда на животновъдите  - най-вече по отношение на малките и средни фермерии  и те да могат да се пенсионират като втора категория труд. Положителна тенденция според него е това, че макар и с бавни темпове, през последните години се увеличава консумацията на овче месо и продукти от овче мляко, но държавата и съответните региони трябва да помислят как местната храна може да бъде  включена като част от обща концепция за развитието на туристически маршрути... Все неща, за които трябва дългосрочна визия. Има ги заложени и в коалиционното споразумение, остава да видим дали и кога ще се осъществят. 

Извън темата за Стратегическия план, на Атанасовден Светла Бондова ни среща с един именик от Ново село- Наско от Агроаптеката, за да ни каже как един млад човек може да развива успешен малък бизнес в едно не много голямо населено място. 

Атанас Николов  е от семейство на агрономи, самият той е завършил "Растителна защита" и с удоволствие се занимава с продажба на семена и торове, включва се и в отглеждането на зеленчуци през лятото, които предлагат по пазарите във видинска област. И макар да е малко срамежлив, винаги е готов да даде съвет на своите клиенти. През пролетта зарежда своята аптека с посадъчен материал,  есента доставя фиданки по заявка на хората, затова и неговата агроаптека е търсена не само от новоселяни, но и от жители на цялата община, че и Бреговско. От близо десет години удовлетворява още една нужда на любителите градинари - поставя капкови системи за напояване. Да отговаря на безброй въпроси, да търси нови сортове и да ги предлага на населението, ако трябва да откара със своя превоз голямата торба тор, торфена смес или друга обемиста стока до дома на клиента, за него е ежедневие. Аптеката е отворена шест дни в седмицата от 9 до 13 часа. А след обяд продължава работата в семейната градина от около 20 дка, в която отглеждат предимно домати, пипер, зеле, праз. Трудолюбието на младия човек  се отплаща. Учтивост, коректност, проучване и предлагане на новостите в професията правят малкия бизнес на Наско от Агроаптеката, както го наричат всички в Ново село, успешен и му позволява да получи лично удовлетворение и да задоволи нуждите на семейството си. Честит празник! 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00