Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня за безопасен интернет - кои са рисковете в Мрежата

Снимка: Радио Видин



На 8 февруари над 140 държави от всички континенти отбелязват  за 19-и път международния Ден за безопасен интернет - ден, в който да си направим равносметка какво сме направили и дали правим достатъчно, за да осигурим по-безопасно ползване на интернет от децата.

Започнал като инициатива на Европейския съюз през 2004 година, отбелязването на Деня за безопасен интернет постепенно обхваща всички континенти. Целта е да се привлече вниманието на правителства, интернет-компании, граждански организации, специалисти и изследователи от различни сфери, родители, учители и цялото общество към нуждата от адекватни мерки за защита на децата в дигиталното пространство. Именно затова мотото на Деня за безопасен интернет е "Заедно за по-добър интернет“. 

Едва ли има родител, който да не се безпокои дали няма да се случи нещо с детето му, докато сърфира в интернет. Най-сигурната гаранция за онлайн безопасността на детето е ранното развиване на неговата дигитална грамотност, но не всеки родител е наясно как да помогне на своето дете. Затова експерти съветват родителите да се информират и да наложат родителски контрол на сайтовете, които тяхното дете посещава. 


Бдителни обаче трябва да са не само родителите, а и всички хора, защото напоследък ставаме свидетели на поредна вълна от атаки срещу потребители с измамни имейли. Затова, ако получите имейл, в който се иска да преведете определена сума пари с биткойн, за да не се разпространи ваше видео с компрометиращи кадри, игнорирайте го и в никакъв случай не превеждайте пари! 


Как да се справим с различните измами в интернет пространството- съветите са от Кристиян Христов, системен администратор:


"Трябва да внимаваме винаги при посещаване на сайтовете, особено тези, в които си вкарваме нашите лични данни, като дебитни карти, като сметки при онлайн пазаруване, винаги трябва да гледаме сайта да има сертификат за сигурност. Това означава, че връзката между нас и сайта се криптира и това е винаги желателно да се гледа. Другото, което е винаги хубаво, да имаме антивирусна с инсталирани дефиниции до момента, трябва да се следят тези неща. И вече относно мейловете, също и там винаги трябва да се следи, кой ви изпраща мейла, какво има в самото съобщение, има ли прикачени файлове, с какво разширение са те... Не трябва никога да се отварят странни файлове, също когато пристигнат мейлове от НАП, те по принцип не са от НАП повечето такива, но тогава, ако имаме съмнения, може просто да се обадим в НАП и да попитаме дали наистина те са пуснали съобщението, а не да го отваряме на сляпо."


Интернет отваря врата към един жив, вълнуващ свят на безкрайни възможности да изследваме, общуваме и да се самоусъвършенстваме. В сравнение с общуването лице в лице в реалната среда, интернет е място, където любознателността и творчеството имат много по-широко поле за изява и където младите хора могат да развият широк спектър от умения в една привидно по-безопасна среда. Но мрежата крие и някои капани за непредпазливите. Колко са внимателни видинчани в интернет пространството:


"Ами не мога да кажа на 100% че разпознавам, но се опитвам, обикновено горе в търсачката излиза с катинарче и това е единия от признаците, по който разпознавам... Ами не, не ги разпознавам, защото не обръщам много внимание на самия сайт... По принцип, които не са ми познати, не ги отварям... Да, разпознава се, когато даден сайт е фалшив, той има по-малко посещаемост и по принцип новината си личи, когато е фалшива... Предполагам, не винаги ги разпознавам, но почти винаги ги проверявам, съмнителните сайтове  обикновено изкарват много реклами, много лична информация искат и като, че ли са по-досадни някак си... Задължително, всеки който ми изпрати покана или пък коментира нещо, задължително проверявам профила и ако дори да имаме познати, не трия, не приемам в никакъв случай нищо..."


У нас е създадена линия за онлайн безопасност. Целта е да консултира деца, родители и професионалисти в случаи, свързани с проблеми и рискове за децата в интернет. Линията е място, където всеки може да сподели тревогите си, свързани с нередни прояви към децата в мрежата, да зададе своите въпроси за по-безопасни начини за ползване на интернет и да научи повече за справянето с рисковете за малките ползватели на мрежата. В случай, че потребител на интернет открие съдържание, което е незаконно или вредно за деца или такова поведение в интернет, той може да подаде сигнал по електронна поща на hotline@online.bg. Сигналът може да е анонимен. 


Психологът Доника Боримечкова е консултант и експерт към Националния център за безопасен интернет. Работи с деца и родители и уточнява, че най-честите сигнали са за онлайн тормоз над деца:


"Последните няколко години статистиката, която получаваме през контактите и сигналите, които получаваме на консултативната линия за безопасен интернет за деца и юноши, са свързани основно с онлайн тормоз, с дезинформация, фалшиви новини и прекомерна употреба на видео игри и екранни устройства от децата. Най-честите, както споменах, са онлайн тормоз, като притеснителното е че се снижава възрастовата граница, децата са жертви на това явление. Особеното при онлайн тормоза е за разлика от физическия тормоз, който е локализиран като време и място, онлайн тормоза продължава 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и насилникът е непрекъснато във връзка с жертвата си, което го прави доста ужасяващ феномен. "


Интернет е световна мрежа, с огромно количество от информация. Мрежата обаче крие рискове и опасности, защото се включват и хора с лоши намерения. Затова е необходимо да сме бдителни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Йелена Томашевич

Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..

обновено на 19.01.25 в 18:20

"Неделник" от 19 януари 2025 година

Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..

публикувано на 19.01.25 в 13:43

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18