Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня за безопасен интернет - кои са рисковете в Мрежата

Снимка: Радио Видин



На 8 февруари над 140 държави от всички континенти отбелязват  за 19-и път международния Ден за безопасен интернет - ден, в който да си направим равносметка какво сме направили и дали правим достатъчно, за да осигурим по-безопасно ползване на интернет от децата.

Започнал като инициатива на Европейския съюз през 2004 година, отбелязването на Деня за безопасен интернет постепенно обхваща всички континенти. Целта е да се привлече вниманието на правителства, интернет-компании, граждански организации, специалисти и изследователи от различни сфери, родители, учители и цялото общество към нуждата от адекватни мерки за защита на децата в дигиталното пространство. Именно затова мотото на Деня за безопасен интернет е "Заедно за по-добър интернет“. 

Едва ли има родител, който да не се безпокои дали няма да се случи нещо с детето му, докато сърфира в интернет. Най-сигурната гаранция за онлайн безопасността на детето е ранното развиване на неговата дигитална грамотност, но не всеки родител е наясно как да помогне на своето дете. Затова експерти съветват родителите да се информират и да наложат родителски контрол на сайтовете, които тяхното дете посещава. 


Бдителни обаче трябва да са не само родителите, а и всички хора, защото напоследък ставаме свидетели на поредна вълна от атаки срещу потребители с измамни имейли. Затова, ако получите имейл, в който се иска да преведете определена сума пари с биткойн, за да не се разпространи ваше видео с компрометиращи кадри, игнорирайте го и в никакъв случай не превеждайте пари! 


Как да се справим с различните измами в интернет пространството- съветите са от Кристиян Христов, системен администратор:


"Трябва да внимаваме винаги при посещаване на сайтовете, особено тези, в които си вкарваме нашите лични данни, като дебитни карти, като сметки при онлайн пазаруване, винаги трябва да гледаме сайта да има сертификат за сигурност. Това означава, че връзката между нас и сайта се криптира и това е винаги желателно да се гледа. Другото, което е винаги хубаво, да имаме антивирусна с инсталирани дефиниции до момента, трябва да се следят тези неща. И вече относно мейловете, също и там винаги трябва да се следи, кой ви изпраща мейла, какво има в самото съобщение, има ли прикачени файлове, с какво разширение са те... Не трябва никога да се отварят странни файлове, също когато пристигнат мейлове от НАП, те по принцип не са от НАП повечето такива, но тогава, ако имаме съмнения, може просто да се обадим в НАП и да попитаме дали наистина те са пуснали съобщението, а не да го отваряме на сляпо."


Интернет отваря врата към един жив, вълнуващ свят на безкрайни възможности да изследваме, общуваме и да се самоусъвършенстваме. В сравнение с общуването лице в лице в реалната среда, интернет е място, където любознателността и творчеството имат много по-широко поле за изява и където младите хора могат да развият широк спектър от умения в една привидно по-безопасна среда. Но мрежата крие и някои капани за непредпазливите. Колко са внимателни видинчани в интернет пространството:


"Ами не мога да кажа на 100% че разпознавам, но се опитвам, обикновено горе в търсачката излиза с катинарче и това е единия от признаците, по който разпознавам... Ами не, не ги разпознавам, защото не обръщам много внимание на самия сайт... По принцип, които не са ми познати, не ги отварям... Да, разпознава се, когато даден сайт е фалшив, той има по-малко посещаемост и по принцип новината си личи, когато е фалшива... Предполагам, не винаги ги разпознавам, но почти винаги ги проверявам, съмнителните сайтове  обикновено изкарват много реклами, много лична информация искат и като, че ли са по-досадни някак си... Задължително, всеки който ми изпрати покана или пък коментира нещо, задължително проверявам профила и ако дори да имаме познати, не трия, не приемам в никакъв случай нищо..."


У нас е създадена линия за онлайн безопасност. Целта е да консултира деца, родители и професионалисти в случаи, свързани с проблеми и рискове за децата в интернет. Линията е място, където всеки може да сподели тревогите си, свързани с нередни прояви към децата в мрежата, да зададе своите въпроси за по-безопасни начини за ползване на интернет и да научи повече за справянето с рисковете за малките ползватели на мрежата. В случай, че потребител на интернет открие съдържание, което е незаконно или вредно за деца или такова поведение в интернет, той може да подаде сигнал по електронна поща на hotline@online.bg. Сигналът може да е анонимен. 


Психологът Доника Боримечкова е консултант и експерт към Националния център за безопасен интернет. Работи с деца и родители и уточнява, че най-честите сигнали са за онлайн тормоз над деца:


"Последните няколко години статистиката, която получаваме през контактите и сигналите, които получаваме на консултативната линия за безопасен интернет за деца и юноши, са свързани основно с онлайн тормоз, с дезинформация, фалшиви новини и прекомерна употреба на видео игри и екранни устройства от децата. Най-честите, както споменах, са онлайн тормоз, като притеснителното е че се снижава възрастовата граница, децата са жертви на това явление. Особеното при онлайн тормоза е за разлика от физическия тормоз, който е локализиран като време и място, онлайн тормоза продължава 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и насилникът е непрекъснато във връзка с жертвата си, което го прави доста ужасяващ феномен. "


Интернет е световна мрежа, с огромно количество от информация. Мрежата обаче крие рискове и опасности, защото се включват и хора с лоши намерения. Затова е необходимо да сме бдителни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16