Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли Северозападът да бъде възроден без държавна намеса

Снимка: Катя Борисова

Могат ли по-слабо развитите региони в страната, какъвто е Северозападна България, да бъдат възродени без конкретна държавна политика към тях? На фона на тревожното обезлюдяване на този регион, трябва ли най-после държавата да се намеси с адекватна политика и спешни мерки, и кой е отговорен за пропуснатите възможности? И докога ще слушаме само за програми и намерения, без видими практически резултати?


В цялата област Видин населението намалява, сочат предварителните данни от последното преброяване на отдел "Статистически изследвания - Видин" към Националния статистически институт.  Областта е най-малка по брой жители и с най-застаряващо население в страната- една трета от населението в региона, е вече на над 65-годишна възраст.



Все повече села в областта са пред изчезване. Една от общините с най-много застрашени села е Белоградчик. Всичко зависи и е свързано е с политическата воля, обясни кметът на Белоградчик, Борис Николов:


"Нищо друго, освен държавна политика, няма да помогне. Много съм мислил по този въпрос, защото ме вълнува. И изходът е само един- даването на пари под някаква форма, за да се задържи населението, няма да даде резултати. Тук въпросът е да бъде създадена инфраструктура и паралелно с нея разкриването в общината на работни места от държавата... Три неща 10 години вече ги повтарям на различни форуми, ама няма чуваемост, няма политическа воля... Ако държавата разкрие поне 50 работни места за ниско квалифициран труд в земеделието, животновъдството, ако променят закона и произведената продукция да я даваме на нашите социални заведения, така ще се развъртят нещата и ще потръгне. Хората ще започнат да се задържат тук, децата ще ходят на училище, хората ще бъдат осигурени, ще се лекуват...

Трябва да има и едно държавно предприятие, което да изкупува селскостопанската продукция от нашия регион, което да гарантира изкупуването на фиксирана цена...

На по-бедните, но талантливи деца, чрез едни държавни поръчки за издръжка, може да им се даде възможност за образование и после да се върнат например 5 години да работят в общината по договор. 

Има възможности с много малко пари да се постигнат много добри резултати, но просто няма политическа воля..."

Обезлюдяването е най-тежкият бич на хората и в област Враца. От една страна незаобиколим фактор в тази посока е застаряващото население, което увеличава индексите на смъртността с пъти над живородените деца. От друга страна, фактор за засилване на този процес, е липсата на работа, а от трета - недостигът на кадри.

Така бизнесът се оказва в омагьосан кръг, от който изходът е само един: изнасяне на производството далече от пределите на Врачанско. Примери в тази посока не липсват.
Според икономисти ниските заплати и евтината работна ръка също помагат за задълбочаването на процесите и прогонването на младите хора от област Враца далече от региона. Някои от тях поемат към София, други бързат към морето през лятото и после не се завръщат, а трети - решават проблема с еднопосочни билети на Терминал 2 на столичното летище. Малцина от завършващите средното си или висшето образование се навиват да останат само заради любовта си към родния край, защото са наясно, че с две минимални работни заплати не могат да отгледат деца, да си купят ново жилище или да карат хубава кола.

В областта има 123 населени места - градове и села, като половината от населението е концентрирано във Враца, а в селата по периферията все повече къщи остават необитаеми. Вероятно преброителите на НСИ ще кажат колко са реално живеещите в село Сараево, община Мизия, които преди последното преброяване са били 56. Малко повече - 70 души, имат адресна регистрация в романското село Караш, което преди години е било разтурено по медицински причини, а в момента е топ дестинация за притежателите на скъпи селски имоти.

Демографският срив е най-големият проблем и на област Монтана. Обезлюдяването е процес, който се наблюдава в последните години. Цели семейства и фамилии са напуснали региона. Монтана е една от трите области с най-голямо намаление на населението в последните 10 години, става ясно от  преброяването през миналата година. Макар и от Националния статистически институт да не са дали окончателни данни за последните 10 години, областта се е стопила с около 35 000 души, което е колкото живеещите в момента в община Лом. Населението в област Монтана е към 115 000 души.


Процесът на обезлюдяване много трудно би спрял. Със сигурност жителите на област Монтана биха се върнали по родните си места, ако тук имат работа, добре платена, децата им да имат качествено образование, здравеопазването също трябва да се подобри. Сигурността на хората също. Всичко това, за да се случи1 ще трябва да има и намеса на държавата - с целенасочена политика за развитието на Северозапада. Около тази идея трябва да се обединят и депутатите от региона - нали те са избрани от хората тук, да им помагат и да решават проблемите им.

Интервютата с областния управител на Видин, Любен Иванов и кмета на община Белоградчик, Борис Николов, кметския наместник на село Каниц, Галина Вакарицова, анкета с граждани на Видин и още информация за ситуацията в областите Враца и Монтана- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00