"Решението на Общински съвет относно данъците е върнато поради нарушение на процедурата, която същия този Общински съвет си е гласувал и определил в правилника за организация и дейност. Всички промени в наредбите следва да се гласуват в две отделни заседания. Това ОбС Видин не е направил. Като човек, на когото държавата е възложила да контролира законността на актовете на ОбС, съм изпълнил своето задължение и съм върнал решението на ОбС, което можеше да бъде прегласувано като се отстранят нарушенията и това, което вие искате, да бъде факт", отговори Любен Иванов и допълни, че малките населени места имат достатъчно възможности да привличат средства за благоустрояване, но кметовете трябва да са по-активни:
"Около 1 млрд. лева ще бъдат отделени за населените места от фонда за регионално развитие. Преимуществено тези средства ще отидат за Северозападна България, но кметовете трябва да предприемат действия и да изготвят съответните проекти. От вас трябва да е инициативата към държавата, от вас- към кмета на общината, който, ако иска и ако може, трябва да ви съдейства и да кандидатства със съответните проекти вашите села да имат асфалтирани улици, да имат нови водопроводи, да имат тротоари и осветление. Освен това, в програмният период 2021-2027 година по програмата за сътрудничество България-Румъния ще има още 93 млн. евро за инвестиране в зелена инфраструктура. По тази програма отново чрез ваша инициатива към кметовете на общини може да постигнете облагородяване на населените места. Бъдете инициативни, изисквайте от кмета на общината, ако срещнете някакво неразбиране, аз съм на среща, за да говорим и да видим къде можем да сближим позициите между отделните населени места и Общината. Бъдете активни!"
Резонно ли е настояването на Община Видин да въведе по-високи местни данъци и такси? Коментар и на заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова:
"Наясно съм с това, че данъците не са повишавани в последните години, което отчитам като грешка, но това трябваше да се случи плавно, да се случи на няколко етапа. Разбирам, че Община Видин трудно ще финансира своите дейности, но желанието да бъдат увеличени данъците точно в края на миналата година за мен беше леко тревожно, защото знаете какво е цялостното състояние на населението. При тази инфлация и при тези ниски доходи, изведнъж товарите хората с допълнителни данъци. Не е моментът сега да увеличим данъците. Чувам и гледната точка на Общината, че няма как да покрие своите разходи, ако не увеличи данъчната ставка. Тук е ролята на държавата да дофинансира точно в такива моменти, когато има криза. Няма да бъда краен популист и да казвам, че данъците не трябва да се увеличават. Напротив, трябва, защото без да даваш нищо, нищо не можеш да получаваш. Но те трябва да се увеличават адекватно спрямо състоянието на населението. Една от най-бедните общини в България няма как в един от най-трудните моменти през последните години да увеличи данъците и да иска от гражданите да понесат тази тежест. Убедена съм, че кметът д-р Ценков, който беше в Инициативния комитет на Румен Радев, изключително добре е възприет от новата власт, добре работи с управляващата коалиция, ще направи всичко възможно, ще получи от тях адекватна реакция и те ще му помогнат с финансиране за Общината. Смятам, че има решение без да наказваме гражданите."
Генади Вельов попита жители на по-малки населени места от община Видин съгласни ли са да бъдат повишени местните данъци и такси, след като кметове и кметски наместници увериха, че техните проучвания са показали позитивна нагласа към това предложение у населението:
"Първо трябва да ни повишат заплатите, а после да повишават данъците. Всеки те тегли за нещо, а никой не дава... Трябва да се увеличат данъците, но трябва да се мисли първо за доходите на народа... Всичко поскъпна, ако платиш и повече данъци, оставаш без пари... Не мисля, че ще оправят улиците, ако вдигнат данъците, ще дадат парите за всичко друго, но не и за това..."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..