Промени в Закона за висшето образование, както и в начина на атестация на преподавателите ще предложи Министерството на образованието и науката. Промените са насочени към подобряване качеството на висшето образование, както и към международната видимост на българските университети. Целта е в следващите години поне един да попадне в топ 500 на световна класация. В предложението за реформа, което е качено и на сайта на ведомството, е посочено, че съществуващата мрежа от университети не позволява това, тъй като е силно фрагментирана и включва редица много малки държавни висши училища. За преодоляване на посочените проблеми от МОН предлагат да се обединят малки висши училища със сходен или допълващ се профил и разположени в едно и също или в близки населени места.
Едновременно с фрагментацията на висшите училища Националната карта на висшето образование в Република България, приета през 2021 г., показва сериозни териториални диспропорции на висшето образование. В Северозападния регион няма висше училище, което да подготвя кадри за местната икономика и администрация. Открити са няколко независими филиала на различни университети, но въпреки това липсват редица базови професионални направления, посочват от МОН. Според анализа, който е направен, това не само спъва икономическото развитие на региона, но е една от основните причини за напускането на млади хора в търсене на по-добро образование и по-добро качество на живот в други региони на страната - главно в София, и в чужбина, обясни министърът на образованието академик Николай Денков:
"В тази карта беше направено сравнение на предлаганото образование в региони на страната и нуждата от специалисти. Това, което стана напълно ясно е, че в Северозападния регион имаме много сериозен недостиг на предлагане на висше образование спрямо нуждите на региона. Разбира се, този анализ е свързан и с факта, че ускорените демографски процеси в този регион също са свързани с желанието на младежите да намерят по-добро висше образование, да намерят по-добра реализация и много от тях отиват в София, в други големи градове да завършат университети и разбира се, много от тях не се връщат обратно в региона, така че специално с тази тема за университет в Северозападния регион, ние искаме да решим два проблема. Единият е действително липсата на подготовка за висококвалифицирани кадри, а вторият е да намалим този поток от хора, които търсят по-качествено висше образование в други региони без да се връщат обратно."
Ще се преценят необходимостта от специалисти по базови дисциплини- икономика, педагогика, както и инженери, необходими за съществуващото в региона производство и перспективите за развитие. Следващ етап е да се проведе среща с ректорите на висши учебни заведения, които вече имат филиали в Северозападна България, за да се разбере доколко те са готови с помощ от държавата, с допълнителни инвестиции да разширят дейността си. Ако е необходимо, могат да се потърсят и други висши училища и държавата да е координатор в този процес, каза министър Денков:
"Идеята е да се създаде консорциум от наличните филиали, но ще има нужда и от други, те не са достатъчни, който консорциум да прерасне във висше училище. Ще видим точно каква ще е юридическата форма, но идеята е да има единен субект, който да координира подготовката на различните специалисти. Това, което имаме в момента, е разпокъсана структура, фрагментирана. Няма координация. Има цели липсващи отрасли, които са изключително нужни. Идеята е, както казах, държавата да поеме координацията и инвестицията, за да получим цялостна подготовка на специалистите, нужни за региона"- каза министърът на образованието академик Николай Денков.
Три са сега действащите филиали на висши учебни заведения в Северозапада. Във Видин се подготвят кадри по някои от специалностите, изучавани в Русенския университет "Ангел Кънчев", а във Враца- на Медицински университет- София и на Великотърновския университет.
Според ректора на Русенския университет академик Христо Белоев, има нужда от промяна както в начина на атестация на преподавателите, така и на акредитацията на висшите учебни заведения. Той допълни, че по отношение на създаването на университет в Северозапада тепърва започва дискусия:
"Мое мнение е, че промяна трябва да се направи тогава, когато ние сме убедени от ползите и резултатите, които ще се получат. Трябва да се осмисли абсолютно всичко, да видим какъв ще е резултатът и ако очакваме някакви положителни промени, разбира се че това трябва да бъде направено. Относно университет в Северозападна България, дали ще стане нещо ново или чрез сливане на филиалите, които са към момента там, тепърва предстои да се обсъжда."
В университета се набляга на ориентацията на студентите към съответните институции или фирми още от втори курс.
"Именно така ориентацията към бизнеса на нас ще ни даде възможност да се доближаваме до 100% реализация на кадрите, към което се и стремим", каза ректорът на Русенския университет.
Що се отнася до специалностите, изучавани във филиала във Видин, те са продиктувани от нуждите на региона, коментира академик Белоев. Избрани са от палитрата от 52 специалности по 23 професионални направления.
Новост е възможността още от следващата академична година в Русе да се обучават професионалисти по здравни грижи, които да провеждат практиката си във в болницата във Видин и да останат да работят в региона.
Общините от област Видин да поемат стипендиите на бъдещи студенти по здравни грижи призова заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова, която инициира среща с кметове на общини и председатели на Общински съвети:
"Между 10 и 20 човека могат да се обучават в специалността "Здравни грижи" в Русенския университет още през следващата година при условие, че имаме подготвени всички документи и при условие, че видинските общини излязат с решение да осигурят поне по една стипендия за обучаващ се студент. Това, което аз смятам, че е правилно и ще бъде достатъчна помощ, за срока на продължителност на семестрите, стипендията да бъде 200 лева на месец, което означава, че всяка една община трябва да предостави по две хиляди лева годишно за срок от три години- ангажимент към конкретния студент, за да може тези средства да са допълнителен стимул и да помогнат на онези, които са в затруднено състояние и може би заради липсата на такива не биха отишли да учат в Русе в университета, независимо че няма такси за обучение и независимо, че общежитието е безплатно. Разбира се, за онези студенти, които покажат успех и имат отлични постижения, ще може да бъде предоставена и стипендия за успех, така, както се предоставя на всички студенти, които покажат някакви резултати и това може да е допълнителен стимул за тях."
Ще бъде облекчена процедурата за приема на студенти по здравни грижи, каза административният ръководител на филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев" във Видин Момчил Станков:
"Здравни грижи включват медицински сестри, акушер-гинеколози, кинезитерапевти. Тези три специалности, както и помощник-лекар, това е старата специалност фелдшер, това можем да осигурим в нашата болница като практика. Това са бакалавърски степени, за които има три години теория. Четвъртата година е изцяло практика и тази практика на нашите студенти ще бъде провеждане не в Русе, а в болницата във Видин."
По-добри възможности за висше образование в Северозапада ще помогнат за съживяването на региона, отбелязаха видинчани:
"Ще задържи хора, ще привлече млади хора. Ще се дадат квартири, ще има бизнес…Навсякъде, където има млади хора, има живот, по друг начин се развива градът и бизнесът."
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..