През 2003 г. Международният съюз на куклените театри обявява 21 март за ден на Кукления театър. Идеята е да се подкрепи и популяризира кукленото изкуство по целия свят.
Кукленият театър е на-близкото и разбираемо изкуство за децата, защото с въображението си и впечатленията от околния живот, детето превръща куклите в живи образи и действия, влиза в образа, започва да играе роля, опитвайки се да имитира видяното. Благодарение на театъра детето опознава света не само с ума си, но и със сърцето си и изразява собственото си отношение към доброто и злото.
Театралната дейност помага на детето да преодолее срамежливостта и неувереността в себе си. Кукленият театър е важен за децата, но заради пандемията постановките в детската градина са спрени, каза Васка Здравкова директор на Целодневна детска градина " №1 "Желязко Попниколов" във Видин:
"От две години по време на тази пандемия се ограничи достъпа на външни лица изобщо в детската градина…В този смисъл и участието на постановки на куклен драматичен театър са недопустими в момента в детската градина. Преди това всеки месец е имало представление в детската градина и децата се радваха много на този вид развлечение, на това изкуство. Сега вариантите, които има пред нас и пред кукления театър, е пролетта и лятото…ранна есен също, когато това може да се направи навън... Сега много им липсва. Това е едно изкуство което се приема от тях много добре. То е едно съчетание на кукления герой, на хубава постановка, на приказка, на разказ, на вълшебство. Съчетание на костюми, на кукли, на музика. И цялата магия на това изкуство пленява децата и те остават, така да се каже с “отворена уста“ когато гледат. Много често на любими пиеси, на любими приказки, познати за тях – те участват, пеят песните, радват се, заедно с героите, съпреживяват всичко, което виждат на сцената. "
За Радио Видин той сподели, че се чувстват и малко като магьосници, в чиито ръце оживяват куклите:
"Принципно това си е едно чудо, когато от един неодушевен предмет изведнъж се получи образ и оживее…най-вече във фантазията на децата, наистина това до известна степ осмисля труда, който е самата професия, защото възможностите в кукления театър са неограничени. За разлика от живия театър, в кукления театър героят може и да полети, може да се трансформира в нещо друго… Изобщо, приказното, вълшебното е налице и наистина много често, когато актьорът борави с куклата, той до такава степен се заиграва с нея, че може да се каже, че наистина това е магия."
Според Иван Истатков децата са искрени в емоциите си:
"Детската публика е изключително искрена. На всичкото отгоре, едно дете, колкото и трудно, можеш да го излъжеш с нещо фалшиво, така че, те съпреживяват абсолютно всичко, което се случва на сцената. Още повече, че кукленият театър е една симбиоза от няколко вида изкуства, защото реално погледнато в едно куклено представление задължително трябва да има и музика, трябва да има и танц, трябва да има и актьорска игра…така, че може да се каже че това е едно обединяване на няколко компонента от сценичните изкуства."
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..