Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на кукления театър

Снимка: ДКТ-Видин



През 2003 г. Международният съюз на куклените театри обявява 21 март за ден на Кукления театър. Идеята е да се подкрепи и популяризира кукленото изкуство по целия свят. 


Кукленият театър е на-близкото и разбираемо изкуство за децата, защото с въображението си и впечатленията от околния живот, детето превръща куклите в живи образи и действия, влиза в образа, започва да играе роля, опитвайки се да имитира видяното. Благодарение на театъра детето опознава света не само с ума си, но и със сърцето си и изразява собственото си отношение към доброто и злото. 


Театралната дейност помага на детето да преодолее срамежливостта и неувереността в себе си. Кукленият театър е важен за децата, но заради пандемията постановките в детската градина са спрени, каза Васка Здравкова директор на Целодневна детска градина " №1 "Желязко Попниколов" във Видин:


"От две години по време на тази пандемия се ограничи достъпа на външни лица изобщо в детската градина…В този смисъл и участието на постановки на куклен драматичен театър са недопустими в момента в детската градина. Преди това всеки месец е имало представление в детската градина и децата се радваха много на този вид развлечение, на това изкуство. Сега вариантите, които има пред нас и пред кукления театър, е пролетта и лятото…ранна есен също, когато това може да се направи навън... Сега много им липсва. Това е едно изкуство което се приема от тях много добре. То е едно съчетание на кукления герой, на хубава постановка, на приказка, на разказ, на вълшебство. Съчетание на костюми, на кукли, на музика. И цялата магия на това изкуство пленява децата и те остават,  така да се каже с “отворена уста“ когато гледат. Много често на любими пиеси, на любими приказки, познати за тях – те участват, пеят песните, радват се, заедно с героите, съпреживяват всичко, което виждат на сцената. "



И днес на децата не са им доскучали Хитър Петър, Червената шапчица, змейовете и ламите от детските приказки. В  театъра обаче приказните герои оживяват. Затова и децата споделят, че си имат любими приказки и много обичат да ги гледат на сцената: 

"Да...Да, много ми харесва…Много ми харесва и на мен…За „Червената шапчица“…“Седемте козлета“…“Дядовата ръкавичка“…“Дядовата питка“…“Косе Босе“…"

Някои от децата са участвали в куклен театър: 
"Беше хубаво. Тези които участваха, бяха много атлетични.. Участвах в "Червената шапчица“, бях облечена цялата в червено, с една червена перука, с червен шал, с една дълга червена рокля и червени маратонки..."



Кукления театър е едно от най-популярните изкуства .Той е достъпен за малки и за големи. Куклените актьори учат едно ново поколение, което трябва да съхрани нашите ценности и традиции и да бъде непоколебимо отворено за нови идеи. 

Завършил актьорско майсторство за куклен театър през 1989 година, Иван Истатков се занимава повече с драматичен театър, а по-късно през 2013-та постъпва и в кукления театър в Монтана. От тогава до днес, както и в студентските си години, той се занимава с куклен театър. Споделя, че и като актьор, и като режисьор, му е безкрайно интересно.



За Радио Видин той сподели, че се чувстват и малко като магьосници, в чиито ръце оживяват куклите:


"Принципно това си е едно чудо, когато от един неодушевен предмет изведнъж се получи образ и оживее…най-вече във фантазията на децата, наистина това до известна степ осмисля труда, който е самата професия, защото възможностите в кукления театър са неограничени. За разлика от живия театър, в кукления театър героят  може и да полети, може да се трансформира в нещо друго… Изобщо, приказното, вълшебното е налице и наистина много често, когато актьорът борави с куклата, той до такава степен се заиграва с нея, че може да се каже, че наистина това е магия."


Според Иван Истатков децата са искрени в емоциите си:


"Детската публика е изключително искрена. На всичкото отгоре, едно дете, колкото и трудно, можеш да го излъжеш с нещо фалшиво, така че, те съпреживяват абсолютно всичко, което се случва на сцената. Още повече, че кукленият театър е една симбиоза от няколко вида изкуства, защото реално погледнато в едно куклено представление задължително трябва да има и музика, трябва да има и танц, трябва да има и актьорска игра…така, че може да се каже че това е едно обединяване на няколко компонента от сценичните изкуства." 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00