Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров, "Възраждане": Българското правителство действа неадекватно

Снимка: ПП "Възраждане"

"В момента се бият два братски народа и позицията на партия "Възраждане" е, че когато двама братя се бият, ние не трябва да им даваме оръжия, а трябва да се опитаме да ги помирим. На следващо място трябва да помогнем на българите, които живеят на територията на Украйна. Тук включвам и 17-те български моряци, намиращи се на кораба "Царевна", който в момента е блокиран от украинските власти. Ние входирахме официално искане в Народното събрание да бъдат извикани и изслушани министър-председателят Кирил Петков, външният министър Теодора Генчовска и военният министър Драгомир Заков", това каза в "Посоките на делника" народният представител от "Възраждане" Петър Петров в коментар за българската позиция към войната в Украйна.

"Възраждане" поиска оставката на правителството и предсрочни избори. Причината е допълнителното разполагане на натовски войски у нас, което се обосновава с укрепване на източния фланг на НАТО заради конфликта в Украйна.

"Не сме съгласни с българската държавна позиция по отношение на конфликта в Украйна. От началото на този конфликт ние винаги сме считали, че България би трябвало да запази пълен неутралитет и да не се намесва. Тотално неадекватна е позицията на правителството, действията, които то извършва, са само и единствено в полза на чуждите господари, наречени "евроатлантически партньори". Действията, които българското правителство понастоящем предприема, не са действия на една независима държава. Ние не трябва да приемаме повече натовски сили в България. В Народното събрание идват на изслушване началниците на всички военноразузнавателни служби. Ако те ни казват, че всичко е наред и че няма никаква опасност за българския народ и население, тогава защо се налага да идват повече натовски сили в България? Отговарям си, че българското правителство не е независимо, действа само и единствено в полза на едната страна в този военен конфликт и защитава едниствено нейните интереси, а не защитава българския интерес, който следва да бъде неутралитет, за да избегнем всякакви негативни последствия върху българската икономика", обясни депутатът.

Според Петров официалната позиция на държавното управление към войната в Украйна се разминава с общественото мнение:

"От това, което наблюдавам като статистики и анкети, виждам, че българинът се доказа като мъдър и разсъдлив човек и че той не желае България да се намесва директно или индиректно в един такъв конфликт. Когато изпратиш оръжие на едната страна в конфликта, де факто вземаш участие в него. Виждам, че българското общество желае България да запази неутралитет."

Народният представител от "Възраждане" не смята, че по-умерена позиция на България към конфликта в Украйна ще развали отношенията ни със западните партньори:

"От взаимодействието с тях какво точно сме спечелили, освен че голяма част от България емигрира в Западна Европа, за да работи под наем? Особено в Северозападна България не мисля, че сме се обогатили от сътрудничеството си с нашите евроатлантически партньори. Би трябвало да заемем своя собствена позиция- по-умерена и по-мъдра в този случай. Разбира се, трябва да помогнем на всички, които бягат от този конфликт."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06