Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът на село- предимства и недостатъци

3
Снимка: Личен архив

Населението в българските села се е увеличило с 200 хиляди души през последните две години. Само през 2021 г. броят на новорегистрираните жители там е нараснал с 108 550 души, а прогнозата е, че през 2022 г. още около 90 хиляди българи ще се преместят за постоянно в селата. Това бе съобщено на бизнес форум миналата седмица. В селата около градовете търсенето на къщи надхвърля предлагането 10 пъти. Заради войната в Украйна обаче се забелязва охлаждане на имотния пазар. Търсенето на жилища като цяло намалява, а заради несигурната обстановка клиентите се отказват от сделки дори след одобрение за банков кредит. Има ли млади хора от Северозападна България, които въпреки трудностите в този регион на страната предпочитат селото пред големия град?

Цвета Йорданова е бивш кметски наместник на берковското село Комарево. Преди около две години тя взима окончателното решение да се завърне за постоянно в родното си село и заедно със съпруга си Богдан днес са щастливи и отново са у дома.

"Най- голямото предимство е спокойствието. Това е нещо, което не знам дали има недостатък, който може да го изпревари. Много по- активен си, отколкото да живееш в града и можеш, ако имаш желание да си отгледаш сам храната. Най- големият недостатък, който вече се появява и в големите градове е липсата на хора, които могат да ти помогнат. Ако ти трябва една ръка помощ, просто хората ги няма, а това е наистина голям недостатък, а именно липсата на млади хора, с които да комуникираш."

Търсенето на къщи около градовете надхвърля 10 пъти предлагането, отчитат столични брокери. Каква, обаче е ситуацията във видинска област. Разговаряхме с Катя Цветкова, дългогодишен служител на брокерска агенция във Видин:

"Има търсене, като за предпочитане са близките села, които са с уредена инфраструктура, най- много до 15 км от Видин. Те са предпочитани от по- заможните хора, които могат да си позволят личен транспорт. Не се предпочита от семейства с малки деца, не е удобно, няма училища, няма детски градини в селата. По- скоро се избират за почивка и малка част, които финансово са добре могат да си го позволят за основно живеене. За предпочитане са Иново, Капитановци, Покрайна, отчасти Дунавци... Цените скочиха почти двойно от началото на миналата година до тази."- обясни Катя Цветкова.

Станислав Биков вече от три години живее в къща във видинското село Динковица. Той се занимава със строителство и това му помага сам да извършва ремонтните дейности у дома.

"Предимствата са неизброими. На първо място възможността спокойно да излезеш и да се движиш навън, на фона на всичко което се случва сега в държавата- с тази пандемия и с всички ограничения, които имаше. Аз имам работа навсякъде, още повече, че има огромно търсене на къщи по селата ... За мен най- вече човек трябва да има желание и просто да изпитва вътрешна нужда и връзка с природата, за да се реши на такава крачка."- каза Станислав Биков

Видинското село Иново е на около 4 километра от областния и общински център. През последните години се наблюдава засилено търсене на имоти в населеното място, като напоследък почти не се продават къщи, а само празни парцели, които се застрояват. Това каза за радио Видин Павел Петров, кмет на Иново:

"Не е спирало търсенето на имоти, постоянно ми звънят хора и ме питат за къщи, а за хубаво или лошо не знам, но няма къщи за продаване. Продължават да се търсят празни имоти, които да се застроят. Повечето, които купуват къщи са предимно млади хора, които имат възможности и търсят спокойствие в малкото населено място. хората, които купуват къщи, идват тук със своите деца, така че се подмладяваме."- поясни Павел Петров.

Генади Вельов е част от екипа на радио Видин и миналата година закупи имот във видинското село Синаговци, където днес прекарва голяма част от свободното си време. Той обясни, че доста време му е отнел изборът на този селски имот, но той го е направил и заради строителството на новия скоростен път до София, който ще преминава наблизо.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43