Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът на село- предимства и недостатъци

3
Снимка: Личен архив

Населението в българските села се е увеличило с 200 хиляди души през последните две години. Само през 2021 г. броят на новорегистрираните жители там е нараснал с 108 550 души, а прогнозата е, че през 2022 г. още около 90 хиляди българи ще се преместят за постоянно в селата. Това бе съобщено на бизнес форум миналата седмица. В селата около градовете търсенето на къщи надхвърля предлагането 10 пъти. Заради войната в Украйна обаче се забелязва охлаждане на имотния пазар. Търсенето на жилища като цяло намалява, а заради несигурната обстановка клиентите се отказват от сделки дори след одобрение за банков кредит. Има ли млади хора от Северозападна България, които въпреки трудностите в този регион на страната предпочитат селото пред големия град?

Цвета Йорданова е бивш кметски наместник на берковското село Комарево. Преди около две години тя взима окончателното решение да се завърне за постоянно в родното си село и заедно със съпруга си Богдан днес са щастливи и отново са у дома.

"Най- голямото предимство е спокойствието. Това е нещо, което не знам дали има недостатък, който може да го изпревари. Много по- активен си, отколкото да живееш в града и можеш, ако имаш желание да си отгледаш сам храната. Най- големият недостатък, който вече се появява и в големите градове е липсата на хора, които могат да ти помогнат. Ако ти трябва една ръка помощ, просто хората ги няма, а това е наистина голям недостатък, а именно липсата на млади хора, с които да комуникираш."

Търсенето на къщи около градовете надхвърля 10 пъти предлагането, отчитат столични брокери. Каква, обаче е ситуацията във видинска област. Разговаряхме с Катя Цветкова, дългогодишен служител на брокерска агенция във Видин:

"Има търсене, като за предпочитане са близките села, които са с уредена инфраструктура, най- много до 15 км от Видин. Те са предпочитани от по- заможните хора, които могат да си позволят личен транспорт. Не се предпочита от семейства с малки деца, не е удобно, няма училища, няма детски градини в селата. По- скоро се избират за почивка и малка част, които финансово са добре могат да си го позволят за основно живеене. За предпочитане са Иново, Капитановци, Покрайна, отчасти Дунавци... Цените скочиха почти двойно от началото на миналата година до тази."- обясни Катя Цветкова.

Станислав Биков вече от три години живее в къща във видинското село Динковица. Той се занимава със строителство и това му помага сам да извършва ремонтните дейности у дома.

"Предимствата са неизброими. На първо място възможността спокойно да излезеш и да се движиш навън, на фона на всичко което се случва сега в държавата- с тази пандемия и с всички ограничения, които имаше. Аз имам работа навсякъде, още повече, че има огромно търсене на къщи по селата ... За мен най- вече човек трябва да има желание и просто да изпитва вътрешна нужда и връзка с природата, за да се реши на такава крачка."- каза Станислав Биков

Видинското село Иново е на около 4 километра от областния и общински център. През последните години се наблюдава засилено търсене на имоти в населеното място, като напоследък почти не се продават къщи, а само празни парцели, които се застрояват. Това каза за радио Видин Павел Петров, кмет на Иново:

"Не е спирало търсенето на имоти, постоянно ми звънят хора и ме питат за къщи, а за хубаво или лошо не знам, но няма къщи за продаване. Продължават да се търсят празни имоти, които да се застроят. Повечето, които купуват къщи са предимно млади хора, които имат възможности и търсят спокойствие в малкото населено място. хората, които купуват къщи, идват тук със своите деца, така че се подмладяваме."- поясни Павел Петров.

Генади Вельов е част от екипа на радио Видин и миналата година закупи имот във видинското село Синаговци, където днес прекарва голяма част от свободното си време. Той обясни, че доста време му е отнел изборът на този селски имот, но той го е направил и заради строителството на новия скоростен път до София, който ще преминава наблизо.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45