Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна от Украйна: Останах във Видин, защото ми хареса и хората са добронамерени

Снимка: Радио Видин

Повече от 4 милиона украинци вече са напуснали страната, за да избягат от войната на Русия в Украйна, сочат данни на Агенцията на ООН за бежанците. Във Видин за сега не са пристигнали много бежанци, но има такива. Един от тях е 23-годишната Анна Ришкова, която е дошла във Видин с 2-годишния си син Демир. Тя е етническа българка и затова е избрала да дойде в България. Родом е от Болград, област Одеса. Разказва, че там живеят много българи. Завършила е руска и английска филология в Киев. Работила е като сватбен фотограф и споделя, че ако остане във Видин би започнала работа като учител по английски или фотограф. 

Анна Ришкова: Живеех в Киев, но в месеца, в който започна войната се преместих в Одеса при моето семейство. При майка ми, баща ми, сестра ми и нейното семейство.

Радио Видин: От Одеса ли сте?

Анна Ришкова: От област Одеса, от Болград. Това е български град. Много българи живеят там, така че затова избрахме България, защото сме родени в български град в Украйна. 

Радио Видин: Има ли много българоговорещи в Украйна?

Анна Ришкова: Не! В моят роден град - да, много, но не в Украйна.

Радио Видин: Какво правехте в Киев?

Анна Ришкова: Първо отидох там за да уча. Учих руска и английска филология, и после работех като фотограф. Работех като сватбен фотограф. Това ми беше основното занимание. 

Радио Видин: Харесва ли Ви Видин?

Анна Ришкова: Да, много го харесваме. Когато пристигнахме тук, въобще не знаехме къде отиваме. И когато пристигнахме тук бяхме изненадани, защото градът е малък, но е много приятен. Хората са много добронамерени и мястото, в което сме настанени е много прилично за нас. 

Радио Видин: Ако решите да останете във Видин, каква работа бихте започнала?

Анна Ришкова: Мислех си за преподаване, защото имам учителска диплома. Както казах имам диплома за филология с руски и английски. Мисля, че руския не се преподава тук, но английския е ок. Може би учител по английски в училище или фотограф, защото искам да  продължа работата си, страстта си. 

Радио Видин: Какво мислите за българските заплати, ок ли са за вас?

Анна Ришкова: Все още не знам, защото не получаваме заплата, но хората тук казват, че във Видин средната заплата е по-ниска отколкото в София, Варна и другите големи градове. Не знам за заплатите, не мога да кажа.

Радио Видин: Някой предложи ли Ви работа вече?

Анна Ришкова: Все още не. Питах, но ми беше казано, че няма работа в града за сега, че трябва да почакаме.

Радио Видин: Кандидатствахте ли за временен статут?

Анна Ришкова: Да, вече го получихме вчера. Вчера получихме нашите временни паспорти, нашите карти, така че сега можем да кандидатсваме за работа, детска градина, училище и т.н. 

Радио Видин: Това е вашето дете, на колко години е?

Анна Ришкова: Той е на 2 години и 7 месеца. 

Радио Видин: Как се казва?

Анна Ришкова: Демир. Планирам да го запиша на детска градина. Той иска да посещава и да си играе с деца. 

Радио Видин: Успяхте ли да приказвате с институциите за работа, за образование?

Анна Ришкова: За работа все още не, но успях да приказвам с директора на детската градина и попълних документите за приемане, които могат да ни осигурят детска градина. И сега чакам. 

Радио Видин: Какво успяхте да видите във Видин?

Анна Ришкова: Вече разгледахме "Баба Вида". Много красива сграда. После разгледахме музея, който е до гимназията "Цар Симеон Велики". Също посетихме и кукления театър. Вече видяхме едно представление на кукления театър. Ходихме също и до белоградчишките скали през миналия уикенд. Много красиви!

Радио Видин: Липсва ли начинът Ви на живот в Украйна?

Анна Ришкова: Да, много. Всичко е перфектно тук, отношението, хората, условията за живот. Много е добре, но разбира се, че ми липсва семейството, защото тук дойдохме само жените и децата. Съпрузите, бащите ни останах в Украйна и разбира се, че ми липсва всичко, което имахме. 

Радио Видин: Вероятно сте в контакт с тях всеки ден?

Анна Ришкова: Да, в контакт сме всеки ден, по много пъти на ден.

343 бежанци от Украйна са получили регистрационни карти за временна закрила в Северозапада, показа проверка на Радио ВИДИН. Най-много граждани на Украйна са регистрирани на територията на област Враца 312. В област Видин 76 украинци са получили карта за временна закрила, докато в област Монтана 31. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30